“ZONGULDAK’I ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR”

Röportaj 13.12.2016, 20:36 13.12.2016, 20:37
66435
“ZONGULDAK’I ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR”
 CHP’li Meclis Üyesi Gökhan Demir, Halkın Sesi’ne Zonguldak’ın Büyükşehir yapılma projesini değerlendirdi

“ZONGULDAK’I ELE GEÇİRMEK İSTİYORLAR”

Zonguldak Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Gökhan Demir, gündeme çarpıcı açıklamalarda bulundu. Halkın Sesi’ne konuşan Demir, Zonguldak’ın Büyükşehir Belediyesi olmaya fiziki anlamda hazır olmadığını belirterek, “AKP Zonguldak’ı ele geçirmek için Büyükşehir yapmak istiyor. Bunu Muğla ve Aydın’da denediler ama başarılı olamadılar. Zonguldak fiziki anlamda buna hazır değil. Büyükşehir olursak küçülme hızla devam eder” dedi.

“SON 2 YILDA GAZ BASMALIYIZ”

CHP Grubu içerisinde yaşanan kamplaşmanın kendisini de rahatsız ettiğini dile getiren Gökhan Demir, “Aslında bu CHP’nin demokrasi kültüründe gelen çok sesli yapısını yansıtıyor. Ancak bana göre sorunumuz samimiyet. Herkes Muharrem Akdemir’in arkasında durursa çok daha başarılı oluruz. Son 2 yılda görsel anlamda proje üretip hayata geçirmez, gaza basmazsak seçimlerde işimiz zor” şeklinde konuştu.

“MADO VE TAKSİ DURAĞI OLMALI”

MADO Pastanesi’nin yeniden meclise gelerek kamu zararına fırsat vermeden işletmecinin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini de ifade eden Demir, “MADO meclise yeniden gelirse Gökhan Demir olarak desteklerim. İşletmecinin mağduriyetinin ortadan kalkması için Sabancı Grubu ile görüşüp konunun yeniden meclise gelmesinde fayda var” dedi. Demir, üniversite üst kapı bölgesine kurulacak taksi durağı sayesinde belediyeye 700 – 800 bin TL gelir hedeflediklerini ve Trafik Komisyonu Başkanı olarak bu konuda kararlı olduklarını da söyledi. Öte yandan Manaolya Park ve Protokol Camii projesinin meclisten ‘evet’ oyuyla geçmesini de değerlendiren Demir, “Cami konusunda Sayın Vali en başında zaten karar vermişti. Mecliste yapılan oylama kesinlikle formaliteydi. Manolya Park ve cami alanı sosyal alan olarak kalmalıydı. Maalesef Zonguldak Belediyesi olarak cami konusunda çırak çıktık” dedi

 

Mustafa ÖZDEMİR: Kabul etseniz de etmeseniz de Zonguldak Belediyesi ile ilgili çok ciddi eleştiriler var. Siz CHP’li bir meclis üyesi olarak Zonguldak Belediyesi’ni başarılı buluyor musunuz?

Gökhan DEMİR: Eleştiriye açığız. Herkes herkesi iyi tanıyor. Başarı insanların takdiridir. Altyapıya ağırlık veriyoruz. Görselliğe yeteri kadar yatırım yapmadığımız için insanlar gördüğünü takdir ediyor. Zonguldak’ta maalesef sosyal alan yaratamadık ama bu sadece yerel yönetimlerin çabasıyla olmuyor. Başta Valimiz olmak üzere milletvekillerimiz de bize destek vermeli. Zonguldak zor bir şehir. Ekonomi her gün daha kötüye gidiyor. Şehir olarak moralimiz bozuk. 5 milletvekili bir araya gelmiyor. Bayramdan bayrama Zonguldak’a geliyorlar.

ÖZDEMİR: Merkezi hükümetten yeteri kadar destek alamamaktan şikayetçi misiniz? Sorun partiler diyalog sorunu mu?

DEMİR: Zonguldak Belediye Başkanlığı koltuğunda AKP’li başkanda oturdu onu da gördük. AKP Zonguldak’ta bol bol miting yaptı. Geçtiğimiz hafta Başbakan Zonguldak’a geldiğinde hep birlikte gördük. Zonguldak için değil bir şey yapmak umut bile vermediler. Birlik beraberlik olmadığı için hizmet üretemiyoruz. Ülkenin Başbakanı Zonguldak’a geliyor seçilmiş belediye başkanını ziyaret bile etmiyor. Artık siyaseti bir kenara bırakmak zorundayız. Bizi eleştiren, yerden yere vuranlar Zonguldak adına bir şey istediğimizde kaçacak delik arıyorlar. AKP’li meclis üyeleri yapmak istediğimiz her projeye destek olacaklarına köstek oluyorlar.

ÖZDEMİR: Trafik Komisyonu Başkanı olmanız münasebetiyle üniversite üst kapıda yapmayı düşündüğünüz taksi durağı projesi konusunda taksici esnafının kaygıları var. Tepkilere rağmen taksi durağı meclise gelecek mi? Esas 67 Burda AVM’de bulunan taksi duraklarında yaşanan ayrıcalık burada da olacak mı?

DEMİR: Üniversitenin olduğu bölge görsel anlamda Zonguldak’ın mavi boncuklu bir alanı olmalı. Bu bölgede bir taksi durağı ihtiyacı var. Belediye olarak hem öğrencilerin bölge halkının ulaşım sorununu çözmek istiyoruz hem de yeni bir kaynak yaratmak istiyoruz. Zonguldak’a gelen İller Bankası payı ortada. Üniversite bölgesinde kuracağımız taksi durağı için Zonguldak merkezde faaliyet gösteren taksi plakaları arasında kura çekimi yapacağız. Yalnız Asma Taksi’ye Kiler AVM’de yeni bekleme yeri verdiğimiz için Asma Taksi bu kuraya giremeyecek. Trafik Komisyonu Başkanı olarak en adil yöntemle herkes eşit şansa sahip olarak üniversite Üst Kapı’da hak sahibi olma sahibi yakalayacak. Zonguldak Belediyesi olarak Şubat ayında konuyu meclise getirmeye hazırlanıyoruz. Yaklaşık 700-800 bin TL gelir bekliyoruz. Bu sayede hem kimsenin hakkı yenmemiş olacak, hem de korsan taksinin önüne geçeceğiz.

ÖZDEMİR: MADO Pastanesi çok konuşuldu, çok tartışıldı. Başkan Muharrem Akdemir’in meclise taşımasına rağmen İmar Komisyonu’ndan geçmeyişinin arkasında yatan gerçek ne? Sizin bu konuda tavrınız nedir?

DEMİR: MADO Pastaneleri konusunda benim tavrım son derece açık. Yatırımcı arkadaşımız yaşadığı mağduriyet için çok üzülüyorum. MADO Zonguldak’ta olması gereken bir yatırımdı. Evet ortada kanuni bir engel var. Ama biz bu konuyu meclis içerisinde çözebilirdik. AKP Grup Sözcüsü Abdullah Karagüzel, eski il başkanı Hamdi Uçar’ın ESAS 67 Burda AVM’nin 2’nci katında pastanesi var diye MADO’ya karşı çıktı. Maalesef herkes, herkesin arkasından kuyu kazıyor. Gerekirse diğer kafeleri de AVM’nin girişine alalım. Sabancı Grubu Zonguldak Belediyesi’ne katkı sağlamaya hazır. Bu konu masada çözülebilir. Kesinlikle MADO Pastanesi meclise gelmeliydi. Hak gaspı olmadan, kamu zararı olmadan bu sorun meclise yeniden getirilerek çözülebilir. Konu meclise yeniden gelirse ben Gökhan Demir olarak sonuna kadar destek vereceğim. Çünkü rekabet kaliteyi getirir. Zonguldak’ın bu tür yerlere ihtiyacı var.

ÖZDEMİR: Her ne kadar gündemden düşse de CHP, cami konusunda gol yedi. CHP Grubu bu mağlubiyeti seçmene nasıl izah edecek?

DEMİR: Cami konusunda Sayın Vali en başında zaten karar vermişti. Mecliste yapılan oylama kesinlikle formaliteydi. Manolya Park ve cami alanı sosyal alan olarak kalmalıydı. Maalesef Zonguldak Belediyesi olarak cami konusunda çırak çıktık. Vali Bey’in cami projesi konusunda şehirle istişare yapması gerekiyordu. Kimsenin camiye karşı çıktığı yok. Tabi ki cami olmalı ama hem ihtiyaç değil, hem de yeri orası olmamalıydı. Maalesef CHP küçük düşürüldü.

ÖZDEMİR: Mecliste bir çok kez CHP Grubu kendi çatışma yaşadı. Birçok meclis üyesi birbiriyle görüşme bile görüşmüyor. CHP meclisinde sorun nedir?

DEMİR: CHP Meclis grubu olarak kendi içimizde çok ciddi düşünce ayrılıkları var. Aslında bu CHP’nin çok sesliliğini de gösterir. Fakat her şeyden öncesi samimiyet. Galiba biz bu samimiyeti yakalayamadık. AKP’li meclis üyeleriyle bir araya gelebilsek Zonguldak’a çok şey katabilirdik. Siyasi kimliklerimizi hizmet söz konusu olunca rafa kaldırmak zorundayız.

ÖZDEMİR: Muharrem Akdemir’e not vermeniz gerekseydi 10 üzerinden kaç verirdiniz?

DEMİR: Başında da söylediğim gibi CHP’nin yaptıkları kamuoyuna yansıtılamadı. Ben öğretmen değilim. Sayın Muharrem Akdemir’e karne notu vermek de haddime değil. Karneyi o verir ama kesinlikle kötü niyetli biri değil. Bütün meclis üyeleri bir araya gelerek çalışsak eminim daha başarılı işler yapar. Muharrem Bey’in de tabi ki eksiklikleri var. Söylediğim gibi görsellik anlamında eksik kalıyoruz. Bunun nedenleri var. Başta imar planı yeniden yapılmalı. Öyle 2 lamba takmakla olmaz bu işler. Son 2 yılda gaza basmazsak işimiz zor.

ÖZDEMİR: Zonguldak’la birlikte 38 ilin Büyükşehir Belediyesi olması gündemde. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

DEMİR: Hükümetin büyük şehir yapılacak iller arasında Zonguldak’a da almasını desteklemiyorum. Muğla’da, Aydın’da bu denendi olmadı. Zonguldak Büyükşehir olursa ilçe ve belde belediyeleri muhtarlık olur. AKP Büyükşehir projesini Zonguldak’ı ele geçirmek için ortaya attı. Bana göre Zonguldak fiziki anlamda büyükşehir olmaya hazır değil.

ÖZDEMİR: Sizinle ilgili en büyük eleştiri Bodrum’da yaşamanıza rağmen hala Zonguldak Belediyesi meclis üyeliği yapmanız. Size yönelik eleştirilere ne diyorsunuz?

DEMİR: Yaklaşık1 yıldır Bodrum’da yaşıyorum ama sıklıkla Zonguldak’a geliyorum. Her ayın en az 10 günü Zonguldak’tayım. Vatandaş sorunu olduğunda direk bana telefondan ulaşabiliyor. Bugüne kadar elimden geldiğince toplantı kaçırmamaya çalıştım. Halktan gelen talepleri anında ilgililere iletiyor, gerekeni yapıyorum. Zonguldak bizim baba toprağımız. Bütün ailem burada. Hiçbir işi yarım bırakmadım. Görevimi sonuna kadar yapacağım. Bana verilen sorumluluğu yerine getirdiğime inanıyorum.

ÖZDEMİR: Siyasette bundan sonraki hedefiniz ne?

DEMİR: Siyasette meclis üyeliği önemli bir basamaktır. Benim siyasete ilişkin bir ihtirasım yok. Ama şartlar neyi gösterir bilemem. Bunu samimiyetimle söylüyorum, bugüne için bir daha aday olacağım diyemem. Ama talep olursa sorumluluktan kaçmam.

ÖZDEMİR: Merakımı bağışlayın. AKP Grup Sözcüsü Abdullah Karagüzel ile meclis toplantılarında sürekli atışıyorsunuz. Sorun  kişisel mi?

DEMİR: Abdullah Karagüzel ile hiçbir kişisel problemim yok. Aslında siyaseten durduğun yerin gereğini yapıyor. Doğru da yapıyor. Düşüncelerine, üslubuna saygı duymasam da AKP’nin neferi olarak mücadele ediyor. Ama bazen konuşmalarında dozajı kaçırdığını düşünüyorum. Bende sabırsız olduğum için ani çıkışlar yapabiliyorum. Bence seviye önemli.

ÖZDEMİR: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı? Zonguldak Belediyesi bu dar boğazdan nasıl çıkar?

DEMİR: Sorun çözülecek ise hep birlikte gidelim AKP Genel Merkezi’nin kapısında yatalım. Muharrem Başkan’a zaman zaman takılıyorum. Tüm tepkilere rağmen gel beraber AKP’ye geçelim diyorum. En fazla 1 sene küfür yeriz ama hizmet gelince halk bizi affeder. Şaka bir yana, hep söylüyorum; siyasi kimliklerimizi rafa kaldırmadan bu şehri bir üst lige çıkartamayız. Herkesi Zonguldak’a hizmet konusunda kenetlenmeye davet ediyorum.    

 

Yorumlar (7)
Sade vatandas 4 yıl önce
Muharrem Fransız, meclis üyesi bodrum da yaşıyor... Bir de ahkam kesiyor ... Aman gaza basarken dikkatli olda duvara çarpma...
Murat Saran 4 yıl önce
Kaldırımları ve sokakları işgalden kurtarsınlar... Zonguldak sayelerinde bir 18. Yüzyıl şehrine döndü...
Sinan Kuzucu 4 yıl önce
Komik. Gerçekten çok komik açıklamalar. Taş üstüne bir taş koymadan bir dönemi boşa gitti Zonguldak’ın. Bir de utanmadan çıkıp demeç verebiliyorlar. Neymiş Zonguldak’ı ele geçireceklermiş. Yahu neyini ele geçirsinler Zonguldak’ın neyi var? MHP’liyim, Çaycuma’da yaşıyorum. VAllahi Çaycuma’dan Zonguldak’a gelmek bana zulüm geliyor. Çaycuma’da da CHPli belediye var. Ama Allah var adam otopark meselesi hariç 10 numara çalıştı, çalışıyor. İlçenin çehresini her anlamda değiştirdi. Kantarcı da Chp’li ama adam bir şekilde yapıyor hizmetini. Hiç muhalefet belediyesiyiz para gelmiyor diye de milleti kandırmayın. Bunlara çocuklar bile gülüyor artık. Para gelmiyorsa sen bulacaksın. Para olduktan sonra o belediye başkanlığını herkes yapar!
MEHMET Mocan 4 yıl önce
Coğrafi bakımdan TÜRKİYEDE Zonguldak ili gibi hiç bir il yoktur.Zonguldak ilinde CHP Hiç bir suretle Belediye Başkanlığını kaybetmez.En zor şartlar ve baskılar altında geçmişte bunun örneklerini gördük.Öztekler,pulatlar ve diğerleri her türlü baskılara rağmen CHP kazanmıştır.hiç endişe etmeyin.Zonguldak CHP nindir.Başkanda çok iyi çalışmaktadır.ancak satamıyor.daha önceleri BELEDİYE iktidar da degilmiydi.
Zonguldak 4 yıl önce
Merve Kır, Ebru Uzun... aday olsunlar, bak bakalım CHP tavan yapmıyor mu? O zaman arkasında dururuz işte.
GAZİ Melih DEMİR 4 yıl önce
aman fazla gaza basmayin sonra ( ayağinizi ) yani̇ kendi̇ni̇zi̇ si̇yasetten çeki̇n i̇sti̇fa edi̇n zonguldak zaten kendi̇ geli̇şi̇r si̇z takoz olmayin yeter...
GAZİ Melih DEMİR 4 yıl önce
zonguldak si̇zi̇n ve müteahhi̇t leri̇ni̇z tarafindan i̇şgal altinda zaten bi̇ gi̇di̇n da
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Erzurumspor 35 34
19. Başakşehir 33 33
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Sevilla 32 67
4. Barcelona 30 65
5. Real Betis 32 49
6. Villarreal 31 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Osasuna 32 40
9. Granada 30 39
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Celta de Vigo 31 38
12. Levante 32 38
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
11
kapalı
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:56
Öğle 12:56
İkindi 16:43
Akşam 19:47
Yatsı 21:16