Röportaj:
Zonguldak'ın kalbi burada atacak

Kalp FM, Radyoculuğa yeni bir boyut kazandırıyor

Zonguldak’ın kalbi burada atacak

‘Radyonun babası’ olarak da bilinen mucit Guglielmo Marconi’nin, denemeleri sonucunda hayatımızda yer almayı başaran radyo, beraberinde koca bir kültürü doğurdu. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle, günümüzde nostaljik radyo kullanıcıları azalıyor ve yerini internet radyoculuğuna bırakıyor.

Radyo Zonguldak’ı satın alarak adını Kalp FM olarak değiştiren genç girişimci Ahmet Eray, Zonguldak’ta radyoculuğa yeni bir boyut getirmek için kolları sıvadı. Arkadaşımız Derya Aktaş,  Ahmet Eray ile Kalp FM’in bundan sonraki hikayesini konuştu.

 
Kalp FM, Radyoculuğa yeni bir boyut kazandırıyor

‘Radyonun babası’ olarak da bilinen mucit Guglielmo Marconi’nin, denemeleri sonucunda hayatımızda yer almayı başaran radyo, beraberinde koca bir kültürü doğurdu. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle, günümüzde nostaljik radyo kullanıcıları azalıyor ve yerini internet radyoculuğuna bırakıyor.

Nostaljik Radyo kültürünün yoğun olduğu dönemleri yaşayamamış biri olmamın üzüntüsü bir yana dursun, çağın gerektirdiği şekliyle internet radyoculuğuna ve radyo kültürüne dair Kalp FM’in Türkiye temsilcisi olan Ahmet Eray ile hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

Hemen hemen her şeyi tek bir tuşla halledebildiğimiz internet çağında, radyoculuk anlayışı da yeni bir boyut kazandı. Başarılı bir internet radyosu olan Kalp FM’in, Türkiye temsilciliğini yapan Ahmet Eray ileradyoculuğun ülkemizde geldiği nokta hakkında sohbet ederken Kalp FM’in hikâyesini de Eray’ın kendi ağzından dinledik.Eray, “Kalp FM’in hedefi, merkezde yaşayan Öznur Hanımın beğenisinikazanmak değil sadece, köyünde yaşayan Ayşe Teyzenin ya da okul yurdunda yaşayan genç kardeşimizin de beğenisi kazanmak” ifadesini kullandı.

Derya; Ahmet Eray Kimdir kendinden biraz bahseder misin?

Eray;Ahmet Eray kimdir? Açıkçası bu soruyu ilk kez cevaplıyorum. Zonguldak doğumluyum. Liseyi de Zonguldak’ta okuduktan sonra çalışma hayatın atılmak için şehir dışına çıktım. 14 şirkette çalıştım ve bunların 7 tanesinde yöneticiydim. Web tasarım, kodlama ve sunucu hizmetleri konusunda kendimi oldukça geliştirdim.Önde gelen uluslararası firmaların web tasarımlarıyla ilgilendim.

Derya; İnternetle yakından ilgilenen birisin, bunu tercih ettiğin meslek alanlarından da anlıyoruz zaten. Peki, Kalp FM bir internet radyosu… Yollarınız nasıl kesişti? Daha önce radyoculuk deneyimin var mıydı?

Eray;Radyoculuk deneyimim olmadı. Ancak iyi bir radyo dinleyişiyim. Çalışma ortamını araştırmış biriyim. Edindiğim bilgileri tecrübelerle birleştirince üstesinden gelemeyeceğin bir durumda kalmıyor ortada. Web tasarımı alanında kendimi oldukça geliştirdiğimi belirtmiştim zaten. Bu bağlamda belkide kendime en uygun işlerden birine dâhil olduğumu düşünüyorum. Kalp FM maceram tesadüfen katıldığım bir sohbette Avustralya Melbourne’da yaşayan Türk iş adamı Yunus Yılmaztürk ile tanışmamla başladı. Sahip olduğumuz vizyon ve misyonun aynı doğrultuda oluşu bizi aynı çerçeve içerisine toplayan etkenlerin en büyüğü oldu.

Derya; Türk iş adamı dedin, Yunus Yılmaztürk’ten de bahsedebilir misin biraz?

Eray; Avustralya’da inşaat sektöründe çeşitli projelerde görev alan Yılmaztürk, madencilik ve at yarışı sektörüyle de ilgileniyor. Kendisiyle 12 yıl önce yani 2003 yılında yollarımız kesişti.  Türk ezgilerini, Türk müziğini, 45’lik ve 80’lerden oluşan plakları dünyaya internet üzerinden duyurma kararı aldık.Kalp FM’in hikâyesi de böylelikle başlamış oldu. 12 yıldır hala devam ediyor.

Derya; “7 Bölgeden, 7 Radyo” projeniz hakkında neler söylemek istersin?

Eray;12 yıllık internet yayınının ardından ilk frekansımızı 2015 yılı içerisinde Zonguldak’ta aldık. Değişime kendi doğduğum ilden başlamak istedik. Kalp FM’in çeşitli illerde frekans için görüşmeleri de sürüyor. 7 bölgeden 7 radyo yayını hedefliyoruz.  Kalp FM olarak son hedefimiz ise ulusala geçmektir. Bunu da başaracağımızı düşünüyoruz.

Derya; Sen, Türkiye’de ki radyoculuk anlayışının geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsun?

Eray; Aynı medyadaki gibi radyoculukta da ‘kesim radyoculuğu’ var. Hangi kesime hitap ediyorsan o kesimden nemalanıyorsun. Bizim gibi her tarafa eşit olan adamlar orta çizgide giden adamlar. Ne han hamam sahibi olur. Kendi yağında kavrulur. İlkelerimizde Türk ezgilerine, namelerine kulak veren bir radyoculuk anlayışı barındırıyoruz.

Derya; Özel radyoların artmasıyla beraber Türkçe ’de meydana gelen bozuklukları nasıl değerlendiriyorsun?

Eray; Dinleyiciye hitap eden insanların konuşmalarına dikkat etmeleri gerekiyor. Okuma alışkanlığı edinmeyip, sosyal ağlara fazlaca ağırlık vermelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ayrıca eve giren gazete sayısı gün geçtikçe azalıyor ve bu okuma alışkanlığının körelmesinde büyük bir etkendir. Okumayan, kendisini geliştirmeyen üretemez.

Derya; Radyoculuk sektörü dışında başka alanlarda da projelerin olduğunu biliyoruz. Ancak okurları bilgilendirmek için tekrar paylaşır mısın?

Eray; Evet, yakında Zonguldak bizi güzel bir projeyle tanıyacak. Çözüm ortağımız olan firmayla birlikte Zonguldak’ta fuar düzenleyeceğiz. Zonguldak’ta ilk defa yapılacak. Biraz köy havası vererek eğlenceli ve doğal bir hale getireceğiz. Mesela fuarımızda dilim karpuz satılacak. Doğalgaz, mantolama fuarı aslında ancak biz genel duruşunu renklendirmiş olacağız. Ortak bir paydada her kesimden insanı bir yere toplayacağız.

Derya; Başta Zonguldak olmak üzere Türkiye’de radyoculuk kavramını ne gibi yenilikler bekliyor?

Eray; Yurtta bilgisayarı olmayıp, 1 TL’lik radyoyla bizi dinleyen bir kitle oluşturmak istiyoruz.Türk ezgilerini daha fazla kitleye duyurmak ve45’lik, 80’lik plaklarında insanlar tarafından bilinmesi amacı güdüyoruz.

Farklı illerden katılan DJ’lerinde bulunduğu Kalp FM’in, Zonguldak’ta ki stüdyosundan 6 DJcanlı olarak yayın yapıyor.Yıllardır radyoculuk yapan ve büyük bir dinleyici kitlesine sahip olan Cengiz Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu ekipte toplam 15 DJ çalışıyor. Genç arkadaşlarımızın çoğunlukta olduğuKalp FM ekibi, Zonguldaklıların gönlünü şimdiden kazanmaya başladı.

Son olarak Eray, “Ayrıca radyo severlere Halkın Sesi Gazetesi aracılığıyla müjdeli bir haber vermiş olalım, yakında Zonguldak’ta başka bir radyoyu da satın alabiliriz. Zonguldak’tan başlayarak Türkiye’de radyoculuk kültürünü değiştireceğimize gönülden inanıyoruz. Anlaşabilirsek Zonguldak’ta televizyon ve radyo yatırımı olacak. Anlaşamazsak eğer il dışı, çevre illerde bu projeleri sürdüreceğiz” dedi.

Kalp FM Stüdyosunda hoş sohbet gerçekleştirdiğimiz Eray’a, bizleri kırmayıp misafir ettiği için çok teşekkür ediyoruz.

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Ulaşılması en kolay belediye başkanıyım

Haberi Oku