FLAŞ HABER
Sağlık:
HEMOFİLİ SEMPOZYUMU VE ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Türkiye Hemofili Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar tarafından “Uluslararası Kanama ve Pıhtılaşma Bozukluğunda Laboratuvar Sempozyumu ve Çalıştayı” düzenlenecek.  

Türkiye Hemofili Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Aynur Ak, Halkın Sesi’ne yaptığı açıklamada, 5. Bölgesel Hemofili Sempozyumu Yurt içi ve Yurtdışından uzmanların katılımıyla 14 - 15 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Topkapı Eresin Hotel Toplantı Salonu’nda yapılacağını duyurdu.

Hemofili hastalığında en önemli sorunun kanamalar olduğunu belirten Ak, bu konuda toplumu bilinçlendirme çalışmalarını sürdüreceğini kaydetti.  

HEMOFİLİ NEDİR?

Çoğunlukla x kromozomu ile genetik geçiş gösteren, ömür boyu süren, kanda pıhtılaşmayı gerçekleştiren ve faktör adı verilen proteinlerin eksikliğine veya yokluğuna bağlı bir pıhtılaşma bozukluğudur.

En çok kas ve eklemek içi kanamaların görüldüğü hemofililerde ağız ve kafa içi kanamalar, sünnet olma, diş çektirme veya cerrahi ameliyatlar sonrasında gelişen kanamalar hayati önem taşır.

Hastalığın teşhisi; hastanın şikâyetiyle akrabalarında(erkek kardeşler, dayılar, teyze çocukları) hastalığın bulunmasıyla ve yapılan kan tahlillerinde pıhtılaşma sisteminin bozuk faktör düzeylerinin düşük olmasıyla konur. Hastalığın sebebi kız çocukları veya annelerin x kromozomunda bulunan genetik değişikliklerdir. Bu nedenle bunlardan doğacak kız çocuklarının taşıyıcı, erkek çocuklarının ise hasta olabilme şansı yarı yarıyadır.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner243

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 180. YILI KUTLU OLSUN

Haberi Oku