FLAŞ HABER
Sağlık:
Kişinin Gerçek Dışı Olayları Gerçekmiş Gibi Yaşaması Durumu: Psikoz

Psikoz hastalığı kişinin gerçek ile hayali ayırt edemediğinde ortaya çıkan ve çok sık görülen bir psikiyatrik hastalıktır. Psikoz olan kişiler gerçeklik duygusundan uzaklaşarak hayalindeki olayları gerçekmiş gibi yaşamaya başlarlar. Psikoz hastalığı çok sık görülen, ancak önemli bir sağlık sorunudur. Psikoz hastalığı tedavi edilmediğinde hastalar çevresindekilere ve kendilerine ciddi zararlar verebilmektedir. Psikoz belirtileri nelerdir şeklindeki sorulara verilecek en iyi cevap hastaların gördüğü halüsinasyonlar ve gerçek dışı olayları işitmek-görmek şeklinde olacaktır.

 

Psikoz hastalığının oluşumu erken yaşlara dayanmaktadır. Genellikle ergenlik döneminde oluşmaya başlayan bu hastalık kendini gizleyerek orta yaşlara kadar belirtilerini göstermeyebilir. Hastalığa genellikle zihinsel problemler, bağımlılık, aşırı stres ve kafa travmaları gibi nedenler sebep olmaktadır.

 

Psikoz hastalığının tek bir türü yoktur. Herkeste farklılık gösteren bu hastalığın en sık görülen türü şizofrenidir. Şizofrenik psikoz hastaların duygularını ve hareketlerini ciddi bir biçimde etkileyen psikolojik bir hastalıktır. Bu kişiler zamanla gerçeklikten uzaklaşır ve haya ile gerçek olanı hayal etmekte zorlanırlar.

 

Bipolar bozukluk sık görülen psikoz türlerinden birisidir. Bu psikoz türünde hastalarda aniden gelişen ruh hali değişimleri görülür. Bir an yoğun bir enerjiye sahip olan bipolar hastaları kısa süre içerisinde depresif bir hale geçebilirler.

 

Bunların yanı sıra sanrılı bozukluk, organik psikoz, kısa psikoz bozukluk ve paranoid bozukluk gibi hastalıklar da psikoz türlerindendir.

 

Psikoz Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

 

Yapılan araştırmalar psikoz hastalığının ortak nedenlere bağlı olarak geliştiğini göstermektedir. Her psikoz hastalığının kendine özgü bir nedeni olsa da mutlaka altta yatan fiziksel veya ruhsal bir travma bulunmaktadır. Travmalar dışında ilaç kullanımı ve çeşitli hastalıklar da psikoz oluşumuna neden olabilmektedir.

 

Uzmanlar parkinson hastalığının psikoza sebebiyet verdiğini düşünmektedir. Parkinson hastalığı dopamin eksikliğine neden olarak sinir sisteminde hasarlara neden olur ve psikozun oluşmasına sebep olur. Parkinsonun yanı sıra genetik nedenli huntington hastalığı da beyinde ve sinir sisteminde tahribata neden olarak psikoz oluşumunu tetikler. Bunların yanı sıra uzman doktor görüşlerine göre beyin tümörleri, alzheimer hastalığı, demans türleri, AİDS ve bazı epilepsi türlerinin de psikoza neden olduğunu düşünmektedir.

 

Günümüzde halen psikozun tam olarak neden oluştuğu bilinmemekte ve önceden gelişip gelişmediği tahmin edilememektedir. Yukarıdaki risk faktörlerinden birini taşıyan veya ailesinde psikoz öyküsü bulunan kişilerin psikoza yakalanma olasılığı her zaman bulunmaktadır.

 

Psikoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

 

Psikoz hastalarında görülen belirti ve bulgular yalnızca sinir sisteminin ortaya çıkardığı belirtilerdir. Hastalar genellikle depresif ruh haliyle ve gördükleri halüsinasyonlar ile hastalığın ilk belirtilerini göstermeye başlarlar. Hastalar kısa süre içerisinde birçok ruh haline bürünebilmektedir. Gelecekten kaygı duyan psikoz hastaları olaylara karamsar olarak bakmaya başlarlar. Tedavi edilmeyen ve ciddileşen psikoz vakalarında ilerleyen günlerde intihar düşüncesi ortaya çıkabilmektedir. Üstüne düşülmediğinde ve tedavi edilmediğinde psikoz hastaları bu eylemi gerçekleştirebilirler.

 

Psikoz Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

 

Psikoz hastalığı psikiyatrik bir hastalık olduğu için tedavide psikoterapi ve ilaçlar kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar psikoterapi ve ilaç kombinasyonunun psikoz hastalarında oldukça etkili olduğunu göstermiştir.

 

Psikoz tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antipsikotik ilaçlardır. Yaygın olarak kullanılan bu ilaçlar hastalığın ortaya çıkardığı hayal görme, sanrı, zarar verme ve şizofreni gibi ciddi belirtileri ortadan kaldırmaktadır. Ancak bu ilaçlar semptomatik tedavi görevi gördüğü için psikoza neden olan faktörü ortadan kaldırmazlar. Son günlerde gelişen teknolojiyle beraber antipsikotik ilaçlar gelişmeye başlamıştır ancak halen tıp dünyası ilaç kullanımı konusunda tartışma halindedir.

 

İlaçların yanı sıra psikiyatri doktorları tarafından belli aralıklarla hastalara psikoterapi uygulanabilmektedir. İlaç tedavisiyle beraber psikoterapi tedavisi alan kişiler tedaviye daha erken yanıt vermektedir.

 

Psikoz hastalarında ilaç tedavisiyle genel belirti ve bulgular ortadan kaldırıldıktan sonra hastaların kendisine ve çevresine zarar vermesini engellemek amacıyla sakinleştirici ilaç kullanımına da başvurulabilmektedir.


Anahtar Kelimeler
Psikoz
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE TARTIŞMAYIN !

Haberi Oku