Sağlık:
KORONA RUHUMUZU HASTA ETTİ

Anadolu Psikologlar Derneği Başkanı Uzm. Klinik Psikolog İlhan Bozkurt Korona virüs salgınının toplumların psikolojik dayanıklılığını azalttığını ifade etti.

Bozkurt, salgının psikolojik etkileriyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz” diyen  Bozkurt, İnsan beden ve ruhsal yapıdan oluşan bir varlıktır. Bu nedenle ruh sağlığının bozulması tüm varlığını etkiler. Covid-19 sürecinin dünyadaki tüm toplumların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bir gerçek. Salgın nedeniyle ruh sağlığı etkilenen toplumların her türlü psikolojik strese ve zorluğa karşı psikolojik dayanıklılığının azalması söz konusu olur.

Dolayısıyla bazı insanların psikolojik ve ekonomik sorunlarla mücadele gücü salgın öncesine göre  azaldı. Salgın gibi kriz dönemleri insanların olumsuz yaşam olaylarının oluşturduğu psikolojik etkilere karşı koymasını sağlayacak psikolojik dayanıklılığını salgının olumsuz etkiler.Olumsuz yaşam olaylarına karşı koyacak psikolojik dayanıklılık azaldığında ise birçok psikolojik sorun ve olumsuz davranış açığa çıkabilir.

İNSANLARIN BİRBİRİNE TAHAMMÜLÜ AZALDI

Salgın nedeniyle özgürlük alanı kısıtlı hale gelen bazı kişiler küçük sorunlara bile aşırı tepkiler verebiliyor. Basına da yansıdığı üzere örneğin  maske tak diye uyarılan bir kişi uyarana bıçakla saldırabiliyor. Özellikle genç ve orta yaş grubu bazı sağlıklı kişilerde gereksiz bir iyimserlik sonucu  oluşan  “Bana bir şey olmaz” şeklindeki düşünce, beraberinde tedbirsizliği  getiriyor. Bu durum ise başkalarının sinirini bozabiliyor.

KORONAFOBİVAKALARI OLUŞMAYA BAŞLADI

Salgından en iyi korunma yolu makul bir kaygı ile makul tedbirler; ancak bazı kişilerde Corona virüs buluşacağı korkusu ile abartılı ve işlevsel olamayan tedbirler alma şeklinde görülen Koronafobi gelişmeye başladı.Bu korku insanların hayatını adeta zindana çevirebiliyor. Virüs bulaşacak diye maskeli dahi evinden açık alana veya dışarı çıkamayan, çıktığında ciddi bir korku yaşayan, tek başına ofisinde çalışırken veya araç kullanırken bile maske takma ihtiyacı hisseden kişiler var. Dezenfektan içerek ölen insanların haberlerine de salgının ilk  dönemlerinde rastladık. Bu nedenle Corona korkusunun salgın bittikten sonra da devam etmesi ruh sağlığı uzmanlarını endişelendiriyor.

SANAL ORTAM BAĞIMLILIKLARI ARTTI

Covid-19 sürecinin en önemli etkilerinden biri de internette geçirilen sürelerin bağımlık denebilecek boyutlarda artması. Benim yaptığım ve henüz yayımlamadığım bir araştırmanın ön bulgularına göre sosyal medya kullanımında salgın sürecindeki kısıtlama döneminde 2 saat ile 8 saat arasında artış oldu.

ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞI ETKİLENİYOR

Belkide bu süreçten en çok etkilenenler çocuklar olacak. Her gün hasta ve ölü sayılarını duyan bir çocuğun hayatı güvensiz bir yer olarak algılaması, kendisine veya bir yakınına virüsün bulacağından korkarak yaşaması uzun vadede olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle çocukların yanında konuşurken dikkatli davranılmalı.

HERŞEYE RAĞMEN UMUTLU OLMALIYIZ

Dünyada çözüm bulunamayan bir salgın yok. Bu nedenle umudumuzu diri tutarak yaşamalıyız. Makul tedbirleri almalı beraberinde rutin hayatın stresiyle mücadele gücümüzü artıracak aktiviteler yapmalıyız. (Haber Merkezi)

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE TARTIŞMAYIN !

Haberi Oku