Sağlık:
Mil Sağlık Sen Temsilcisi Barış Fidan, o hastanenin başhekimine tepki gösterdi...

Mil Sağlık-Sen Temsilcisi Barış Fidan, Antalya Kumluca Devlet Hastanesi başhekimin bir hemşireye yönelik seviyesiz bir şekilde cezalandırma girişiminde bulunmasına tepki gösterdi.

 Fidan, "Antalya Kumluca Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Ayşegül Alkan, başka bir hastaya müdahale etmek için alt kata inen hemşireyi yerinde göremeyince, hemşire hanımdan kağıda 500 kere “Ben salağım görev yerimi terk ettim” yazmasını istedi. Başhekimi kınamıyor, sadece acıyorum.

Siyasi ve sendikal saikler ile idari görevlere getirilen bu liyakatsizler gitmeden sağlıkta başarı elde edilemez. Bu başhekimin sözleşmesi derhal feshedilmelidir." ifadesini kullandı.

O BAŞHEKİM NE YAPMIŞTI?

Birgün Gazetesinde yer alan habere göre olay kamuoyuna şöyle yansımıştı: 

 

Antalya'da geçen günlerde meydana gelen aşırı yağışlardan dolayı Kumluca Devlet Hastanesi'nde fiziksel sıkıntılar yaşandı. Bunun üzerine Antalya Sağlık Müdürlüğü'nden yetkililer hastaneye ziyaret etti. Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan, Sağlık Müdürlüğü yetkililerine hastaneyi gezdirirken bir serviste nöbetçi hemşirenin yerinde olmadığını fark etti. Yetkililer gittikten sonra hemşireyi yanına çağıran başhekim, hemşirenin neden serviste olmadığını sordu. Hemşire ise başka servisteki bir hastaya yardıma gittiğini söyledi ancak başhekim Alkan'ı ikna edemedi. Sağlık personelinin görev yerini terk etmesine sinirlenen başhekim hemşireye, kağıda 500 kez, "Ben salağım servisimden başka servise gittim" yazması için "ceza" verdi. A4 kağıdına istenilen cümleyi yazan hemşirenin, başhekimin talimatıyla evrakı kayıttan geçiremediği de iddia edildi.

ANTALYA TABİP ODASI: ARKADAŞIMIZ HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAK

 

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, söz konusu olayın doğru olduğunu, başhekim tarafından gerçekleştirilen bu davranışın meslek onuruna aykırı olduğunu kaydetti. Şahin, "Sağlık personelinin görev ve yetkileri yasalar çerçevesinde belirlenir. Eğer bunun dışında bir davranış varsa hukuk kurulları uygulanır. Ama insana öz saygısını kaybettirecek ve onu zorlayacak bu tür uygulamaları akıl almaz olarak değerlendiriyoruz. Başhekimin bu tutumunu şiddetle kınıyoruz" dedi.

 

Hemşirenin hukuki yollara başvuracağını ifade eden Şahin, "Biz her türlü hukuki yardımda bulunacağımızı, yanında olacağımızı kendisine ilettik. Hemşire arkadaşımız olayın şokuyla çok kötü hissediyor kendini, çok ciddi bir baskı altında kalmış. Bir insana 500 kere böyle bir şey yazdırmak inanılmaz ve kabul edilemez" dedi.

 

 

SES: İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN BU TUTUMU ŞİDDETLE KINIYORUZ

 

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi ise insan onuruna yakışmayan bu tutumu şiddetle kınadı.

 

Açıklama yapan Şube Başkanı Şükran İçöz, "Yasaları sağlık emekçilerine karşı baskı unsuru olarak kullanmak ve onları sürekli baskı altında tutmak kabul edilemez. Sağlık emekçileri ağır çalışma koşullarında çalışırken aynı zamanda hastane yönetimlerinin uyguladığı mobbing ile de yüz yüze kalmaktadır" dedi.

 

"Artan iş yükü, sürekli değişen uygulamalar haksız ve usulsüz denetimler, her gün karşılaşılan sözel, fiziksel ve psikolojik şiddet ile sağlık emekçilerinin motivasyonu bozmaktadır. Kumluca Devlet Hastanesi'nde yaşanan, yıllarca iş yerlerimizde uygulanan mobbinglerin bir başka versiyonudur. Sağlık emekçilerinin onurunu hiçe sayanlar hakkında gereken neyse derhal yapılmalıdır" diyen İçöz, sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Bakan uyardı: 'Artış tedirgin edici...'

Haberi Oku