Sağlık:
Osteoporoz hakkında bilgilendirdiler

 

“Dünya Osteoporoz Günü“ etkinliği düzenlendi...

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dünya Osteoporoz Günü'nde, osteoporozun farkındalığı hakkında, akademik, idari personel; hasta ve yakınlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.

 

Doç. Dr. Şebnem Kargı Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantı, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başhekim Özdolap; osteoporozun önemi, kemik sağlığının korunması, kırığın engellenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonu hakkında bilgiler verdi.

Toplantının ilk sunumunda, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Dünya Osteoporoz Derneğinin omurga kırıklarına yönelik farkındalık kampanyası hakkında bilgiler vererek, osteoporozun tanımı, klinik risk faktörleri ve kemik sağlığı ile kırığı önlemeye yönelik beslenme ve egzersizlerle gelişmeleri dile getirdi.

Program, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Görkel Sel’in sunumuyla devam edildi. Dr. Sel,  sunumda kadınlarda kemik sağlığının gebelik dönemi, emzirme dönemi ve ilerleyen yaşlardaki öneminden bahsetti.

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Murat Songür, osteoporotik bir kırık ortaya çıktığında yaşanacak sorunları, kırığın iyileşmesi ve kemiğin bütünlüğünün nasıl korunması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Dünya Osteoporoz Günü çerçevesinde düzenlenen toplantının sonunda, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Sarıkaya; kırık oluşumunun engellenmesi için kalsiyumun, D vitamininin ve egzersiz yapmanın önemine vurgu yaptı. Osteoporoz farkındalığı için yapılan sunumlar, karşılıklı soru-cevap tekniği sonrasında sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Jinekolojik Onkoloji Derneği’nden Batı Karadeniz...

Haberi Oku