Sağlık:
Ses dalgası ile gelen güzellik
BEÜ Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Eksal Kargı, ultrason (ses dalgası) uygulamasının Zonguldak’ta ilk kez kendileri tarafından uygulanmaya başlatıldığını belirterek, “Artık yüz ve boyundaki kırışıklıkları bu uygulama ile yok ediyoruz” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Eksal Kargı, Batı Karadeniz’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Kargı; “Ultrason ile gençleştirme ses dalgaları kullanılarak cildin alt katmanlarındaki kolajen üretiminin tetiklenmesi ile ciltte sıkılaşma ve lifting etkisi sağlayan bir yöntemi ilk kez Zonguldak’ta uygulamaya başladık” diye konuştu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Eksal Kargı, Batı Karadeniz’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Kargı; “Ultrason ile gençleştirme ses dalgaları kullanılarak cildin alt katmanlarındaki kolajen üretiminin tetiklenmesi ile ciltte sıkılaşma ve lifting etkisi sağlayan bir yöntemi ilk kez Zonguldak’ta uygulamaya başladık” diye konuştu.

Ultrason dalgaları hedeflenen uygulama

Prof. Dr.Kargı, ultrason cihazı sayesinde yapılan tedavide, ısı enerjisi oluşturan ses dalgaları ile doku derinliğine odaklandıklarını ve cildin üst tabakasına zarar vermeden deri altındaki bağ dokusunda kolajen üretimini artırarak yüzde gençleştirme sağladıklarını belirterek şunları söyledi: “Ultrason yüz ve boyun germe sırasında cildin 3 mm ve 4,5 mm altına odaklanmış ultrason dalgaları hedeflenen uygulama bölgelerinde, kolajen üretimini uyaran ısı hasarları oluşturulur. Bu işlem sırasında cilt yüzeyi uygulamadan etkilenmez. Cilt altında taşıyıcı bağ dokusunun bulunduğu derinliğe ulaşan enerji sayesinde dokuda yeni kolajen yapımı uyarılarak güçlü bir sıkılaşma etkisi meydana gelir ve zaman içinde cerrahi müdahale olmadan yüz germe etkisi elde edilir. Yüz cildi ve yüz ovalitesinde kaybı olan çene çizgisinde sarkmaları olan hastalarda yanaklara, gıdı bölgesindeki sarkmayı düzeltmek amacıyla boyuna, kaş kaldırmak amacıyla kaş-alın bölgesine, göz dış ve alt kısmındaki kırışıklıkları azaltmak amacıyla göz çevresine, dekolte bölgesindeki kırışıklıkları düzeltmek amacıyla da dekolteye uygulamaktayız.”

Acısız güzellik çağındayız

Ultrason uygulamasının yaklaşık bir saat sürdüğüne dikkati çeken Prof. Dr. Eksal Krgı, “Ultrason ile cilt germe tek seanslık bir uygulamadır. Uygulama sırasında hastalarımız hissettikleri acıyı genelde ‘iğne batması’ ya da ‘elektriklenme’ olarak algılıyorlar. Bu uygulamamızda ağrı olmadığı için, anesteziye ihtiyaç duymuyoruz. Ayrıca tedavi sonrası hasta hemen sosyal yaşamına geriye dönebilmektedir” şeklinde konuştu. Ultrason enerjisinin tıpta 50 yıldan aşkın süredir güvenle (gebeler dahi) kullanılmakta olduğuna dikkat çeken Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Kargı, ultrason uygulamasının, ilk andan itibaren başlayan etki her geçen gün daha belirginleştiğini ve 3 ayın sonunda maksimum etkiyi verdiğini ifade ederek, yüzdeki sıkılaşmanın cildin özelliklerine göre 1.5 ila 2 yıl sürdüğünü söyledi.

Günümüzün ideal estetik uygulaması

Ultrason ile yapılan uygulamanın tüm estetik cerrahi uygulamalarla kombine edilebileceğini belirten, Prof. Dr.Kargı, şu bilgileri verdi: “Bu yöntemler sırası ile botox, dolgu gibi enjeksiyon tedavileri, fraksiyonel lazer, radyofrekans gibi cilt yenileme yöntemleri organik lifting (eriyebilir cerrahi iplerle yüz ve boyun germe), prp gençlik aşısı ve mezo lifting gibi cildin kalitesini arttırıcı yöntemlerle kombine edilebilir. Böylelikle cerrahi yöntemler kullanılmadan cerrahi yöntemlerin sonucuna yakın uygulama sonuçlarına ulaşabiliriz. Günümüzde artık ideal uygulamalar kişinin ihtiyaçları doğrultusunda fayda sağlayabilecek kombinasyon tedavilerinin ortaya koyduğu pratik, anlamlı ve etkili uygulamalardır. Bu da kişide sosyal izolasyona neden olmadan, ciddi yan etkiler oluşturmadan iyilik halinin korunması ve geliştirilmesi anlamına gelecektir. Önümüzdeki yıllarda medikal estetik güzellik kavramının korunmasında en önemli faktör olacaktır.”

Haber: Nermin AKKAYA

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

“Sağlık Satın Alınmaz”
Yeşilay Zonguldak Başkanı Üniversiteli Gençlerle Bir Araya Geldi

Haberi Oku