Sağlık:
Verem sağlığımızı tehdit ediyor!

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’ye yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlar arsında özellikle savaş nedeniyle ülkesini terk edenlerde verem mikrobunun yüksek oranda olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Türkiye’de 12 bin 772 hastaya verem tanısı konulduğu tespit edildi. Halk arasında ince hastalık tıp literatüründe ise tüberküloz olarak bilinen verem hastalığının azalmasına rağmen halk sağlığına tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtiliyor.

Veremli hasta sayısı arttı

Uzmanlara göre son yıllarda Türkiye’deki yabancı nüfusun çoğalmasıyla, veremli hasta sayısında da artış olduğu gözlemlenirken, yabancı ülke doğumlu hastaların en çok geldikleri ülkelere bakıldığında,  Suriyeli 489, Azerbaycanlı 49, Afganistanlı 40, Türkmenistanlı 32, Bulgaristanlı 22 ve Özbekistanlı 22 hastanın verem mikrobu taşıdığı tespit edildi. Ülkemize özellikle savaş nedeniyle gelmek zorunda kalan yabancı uyruklu kişilerin tedavi sürecinde yaşanan takipsizlik, tedavinin yarıda kesilmesi gibi olumsuzluklar nedeniyle veremin yayılma riskinin yükseldiği belirlendi. (Medya Takip Ajansı Interpress)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

KARŞIYAKA MAÇINDA OYNAMAK İSTİYORUM

Haberi Oku