Zonguldak Tabip Odası Başkanı Eksal Kargı, sağlıkta şiddet yasasını hatırlattı

Sağlık 14.03.2021, 14:18 14.03.2021, 17:14
315
Zonguldak Tabip Odası Başkanı Eksal Kargı, sağlıkta şiddet yasasını hatırlattı

Zonguldak Tabip Odası Başkanı Eksal Kargı, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması için hatırlatma yapma zamanının geldiğini söyledi.

Kargı, pandemi döneminde sağlıkçıların yaşadıkları sürece dikkat çektiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“14 Mart 1837 tarihinde, "Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire" adlı Tıp okulunun açılması, ülkemizde modern Tıp eğitiminin başladığı tarih olarak kabul ediliyor. Tıp bayramı kutlamalarının başlangıcı ise Tıp eğitiminin başlamasından yıllar sonra, yine  14 Mart'ta ama bu kez 1919' da. İstanbul'u işgal eden yabancı işgal kuvvetlerine karşı Tıp öğrencilerinin düzenlediği, devrin vatansever hekimleri tarafından da destek bulan protesto gösterisi ile aslında Tıp mesleği mensuplarının yurtseverlik harekatı olarak başlamış 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri.

Yaşatmak için yaşayan, ömrünü fedakarca çalışarak geçiren sağlık personeli, zorlu pandemi döneminde 1 yılı geride bıraktı. Ailelerini göremedi, yoruldu, hastalandı. Kimi meslektaşlarını kimi hayatlarını kaybetti. Bugün sağlıkta şiddet yasasını bir kez daha hatırlatma zamanı. Bugün doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve tüm diğer sağlık personelimizin emeğine saygı duymayı bir kez daha hatırlama zamanı. 14 Mart Tıp Bayramımız kutlu olsun”

Kaynak: (HALKIN SESİ)
Yorumlar (1)
Sinan BIZKEVELCI 5 ay önce
Bürokrasi ve siyasiler gibi odada Zonguldağin ilk Sağlık Şehidini ve ailesini unuttular.
Adem HACIOĞLU
25
açık