Sağlık:
Zonguldak'ta doktorlar 15 dakika hasta bakımına ara verdi
Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi önünde sağlık çalışanları, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Opr. Dr. Kamil Furtun, için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular. Ardından sağlık çalışanları adına basın açıklamasını İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, okuyarak, şunları söyledi: 

“Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde mazur göremeyiz, sağlık çalışanına karşı şiddeti ise asla kabullenmiyoruz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığımızca "sevgi en iyi ilaçtır", "şifa veren ele vefa" gibi saygıyı öne çıkaran kampanyalar uygulandı, güvenlik tedbirleri artırıldı, fiziki mekanlar ile ilgili düzenlemeler yapıldı, Beyaz kod uygulaması, hukuki yardım, cezaların artırılması gibi tedbirler alındı”  

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK; KÖTÜ SÖZ, UYGUNSUZ MUAMELE VE ŞİDDET UYGULANMASINI TÜM TOPLUM OLARAK ELBİRLİĞİ İLE ORTADAN KALDIRMALIYIZ” 

“Hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik; kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak elbirliği ile ortadan kaldırmalıyız. Bu nedenle kamuoyunun farkındalığım artırmak üzere bugün burada acil durumlar dışında sağlık hizmeti sunan çalışanlarımız hariç tüm birimlerdeki sağlık yöneticilerimiz ve sağlık çalışanlarımızla birlikte toplandık.

Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, hayatlarını kurtarmak için büyük fedakarlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Bilinmelidir ki, hakaret ve şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı değildir. Her kim tarafından ve her ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, aslında sağlık çalışanlarına değil, insanımızın topyekun sağlığına yapılmıştır” 

“OP. DR. KAMİL FURTUN’U KAYBETMİŞ OLMANIN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ” 

“Sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı hastalıklı bir tavırdır. Bu davranışı gösterenler bilgisizliğin, bilinçsizliğin, bencilliğin ve cahilliğin çukuruna düşmüş, iyileşmek için hastaneye gelen kendisine ve diğer insanlarımıza zarar verdiğinin farkında bile olamayacak kadar milletini, ülkesini ve vatandaşlarını sevmemektir. Rahmetle yad ettiğimiz Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapmakta iken menfur bir saldırı sonucu şehit olan hekimimiz Op. Dr. Kamil Furtun’u kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Değerli hekimimize Cenab-ı Hakk’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı, tüm yakınlarına sabırlar diliyoruz. Böylesi kahreden olayların bir daha yaşanmamasını can-ı gönülden temenni ediyoruz. Milletimizin ve Sağlık Camiamızın başı sağ olsun” dedi. Barış DOĞAN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Bilim Kurulu Üyesi Uyardı:

Haberi Oku