Politika:
CHP ÇATES İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Köktürk ve Haberal verdikleri önergede, “Çatalağzı Termik Santralı (ÇATES) cumhuriyetimizin ilanından sonra başlayan sanayi atılımının enerji ihtiyacını karşılamak için 1948 yılında işletmeye açılmıştır. Yapıldığı yıllarda Türkiye'nin 2.nci büyük termik santralıdır. Türkiye'nin öncü kuruluşu ÇATES'te üretilen elektrik enerjisiyle, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya başta olmak üzere, ülkemizde endüstrileşme tohumlarının atıldığı zamanki ve bugünkü enerji gereksinimi karşılanmıştır ve karşılanmaktadır. Ülkemizin elektrik enerjisinin %1,5’ini karşılayan, 2x150 megawattlık kurulu gücü ve yılda 2 milyar kilowatt saate yaklaşan elektrik enerjisi üretimiyle termik santraller arasında önemli bir yeri olan Çatalağzı Termik Santralı, ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenmiştir.” dedi.

AKP BİR MİRASYEDİ GİBİ DAVRANIYOR”

Milletvekilleri önergelerinde “ÇATES'in kurulma amaçlarından birisi de, EKİ'nin (TTK)  piyasaya arz edilmeyen ticari değeri düşük ve başka yerlerde kullanılmayan mikst, şılam gibi yüksek küllü ara ürünlerinin değerlendirilmesidir.  ÇATES’in günlük ortalama kömür ihtiyacı iki ünite için toplam 5000-5500 ton/gün olup, yıllık ihtiyaç yaklaşık 1.700.000 ton/yıl (2.100.000.000 kWh üretim için)'dir. TTK Genel Müdürlüğü’nün ürettiği kömürün, yaklaşık olarak, yüzde 70’i Çatalağzı Termik Santralına pazarlanmaktadır. Ayrıca Zonguldak’taki rödevanslı saha sahipleri tarafından üretilen kömürün önemli bir bölümü ÇATES tarafından tüketilmektedir.TTK ve rödevanslı kömür üretim alanları Zonguldak için ciddi bir üretim ve istihdam alanıdır. Zonguldak’ta yerin altında 1 milyar 300 milyon ton kömür rezervi olduğu bilinmektedir.” şeklinde görüş bildirdikten sonra, AKP iktidarının 12 yılda bir mirasyedi mantığıyla yaptığı özelleştirmeler, temel kurumlarımızın elden çıkarılması, kurumlarımıza, şehirlerimize ve bu şehirlerde yaşayan insanlarımıza büyük zararlar verdiğini de sözlerine ekledi.

“ÇALIŞAN SAYISI AZALACAK, İNTİHARLAR ARTACAK”

Haberel ve Köktürk, “ÇATES’in özelleştirilme kapsamına alınması ve bu kararın yaşama geçirilmesi de, Zonguldak’ta var olan sorunları daha derinleştirecek, TTK’ya, redevanslı saha sahiplerine ve çalışanlarına büyük darbe vuracak, göçü, işsizliği ve ekonomik yaşamı önemli ölçüde etkileyecektir. Çünkü bugün, özel sektörün sahip olduğu ve özelleştirilen termik santrallerin önemli bir bölümünde ithal kömür kullanılmaktadır ve ithal edilen kömür için yıllık ülke dışına yaklaşık 4,5 milyar dolar ödenmektedir. Özelleştirmeden sonra ÇATES’i alacak firmaların yerli kömür kullanmaması TTK’nın üretiminin ve çalışan sayısının azalmasına, kapısına kilit vurulmasına neden olacak, redevanslı saha sahiplerini ve çalışanlarını çökertecek, ayrıca işsizlik nedeniyle son bir yılda 6 bin kişi azalan nüfusu 612 binden 606 bine düşen Zonguldak’tan dışarıya göçü hızlandıracaktır. Zaten ülke ortalamasının üzerinde olan Zonguldak’taki intiharları daha da artıracaktır. Bunun yanı sıra ithal kömür nedeniyle her yıl dışarıya ödenen 4,5 milyar dolar ülkemizin cari açığını ve borçluluğunu etkili bir şekilde tetikleyecektir.” dedi.

“KENT EKONOMİSİNE DARBE OLACAKTIR”

Haberal Köktürk önergelerinin son bölümünde, “Kaldı ki; son bir senedir ÇATES'in iki ünitesinden birinin bakıma girmesinin bile Zonguldak’ı büyük sıkıntıya soktuğu düşünüldüğünde, ÇATES’in özelleştirilmesinin ve ithal kömürle çalıştırılmasının hassasiyetinin ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, ÇATES’in özelleştirilmesi Zonguldak’a, ülkemize bütün boyutlarıyla ağır bir darbe vuracaktır. Enerji Bakanlığı Zonguldak halkının, madencilerin, sanayi ve esnaf odalarının, diğer sivil toplum örgütlerinin taleplerini dinlemeli, özelleştirmeden vazgeçmelidir. Bu nedenlerle, ÇATES’in özelleştirilmesinin, kentimizin ekonomik ve sosyal yaşamına, TTK’ya redevanslı saha sahiplerine ve çalışanlarına, ülkemizin milli serveti Zonguldak kömürüne, ülke ekonomimize yapacağı olumsuz etkilerinin araştırılması, ilimizde yaşanan göç ve işsizlik olgusuna yansımalarının araştırılarak ortaya konulması, alınacak tedbirler saptanması amacıyla, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.” dedi. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
VURAL H 7 yıl önce

Çates satılırsa Taşı toprağı kömür diye satamıyacaklar.. Devletin kurumunu şimdiki gibi peşkeş çekemeyecekler.. istedikleri gibi at oynattıkları alanları kalmayacak Özelleşirse.. Çiflikleri ellerinden alınacağı için istemiyorlar.. Devlete kömür diye toprak satacaksın sonra özelleştirmeye karşı cıkacaksın..

Özelleşsin kardeşim milletin parası çarçur edilmesin. Devleti deniz bilmesin kimse ve enerji alanından da devlet elini çeksin iş adamları gelip çalıştırsın BİRİLERİNİN RANTI ELİNDEN ALINSIN..

Misafir Avatar
hayrettin taspinar 7 yıl önce

Hic birakliselim insan ozeelistimenin ne icin yapilacagini soylemiyor ozel demek kar etmek demek degilmi iscinin sirtindan nakliyeden komurden calma cirpma degilmi ozel babasinin hayirinami alacak santrali bunlar hava civa bos sozler eren enerji santrali kurmadan ttk dan yer alip komur ckartip ttk komuru kullacakti sozlesme oyle yapildi sonra mazeret uydurup ithal komur kullanip ulkenin disa bagimliligini hizlandirdi ttk nin kuculmesine on ayak oluyor bakan isci acigi var diyordu sesi kisildi kimsenin umurunda degil sozun kisasi kuru gurultu iktidar millet vekili bakanlik yapmis sayin toptan toplu satilan santralerin icinden cikarttik catesi diye kendisini kandiriyor santral satilacakti da yenileme calismalarinin parasini kim odedi bizim paramiz degilmi tabi alan kar etsin hazi r bir yandas mutahit daha kazan sende bir ram?azan kolisi dagit kimsenin sesi cikmasin yeter simdi daha cabuk satisa sunar iktidar, CHP gensoru verdi diye

banner228

SİYASİ NEZAKETSİZLİK!

Haberi Oku