Son 16-17 yıldır her seçim öncesi ülkemizde bir doğal gaz veya petrol müjdesi veriliyor… Hatta bir ara kömür müjdesi bile verildi, hem de tam 70 milyar dolarlık: ))))
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdik" diyerek açıkladığı doğalgaz rezervi keşfi de, yakın geçmişimizde yapılan "keşif" haberlerini gündeme getirdi. Özellikle ve her nedense genelde seçimlerden önce gazete ve ajanslar doğalgaz, petrol ve kömür gibi enerji rezervlerinin tespit edildiği yönünde haberler servis ettiler.
Şöyle interneti araştırdık ve bu türden haberlere rastladık…
Bakın ne kadar önemli keşifler yapmışız:
1. Hürriyet: Akçakoca’da doğalgaz bulundu (9 Eylül 2004)
Akçakoca açıklarında doğalgaz bulundu. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Akçakoca açıklarında yapılan sondaj sonucu, Karadeniz’in ilk ekonomik ve ticari doğalgaz keşfini yaptıklarını açıkladı.
2. DHA: Akçakoca’da doğalgazdan sonra petrol umudu (26 Kasım 2006)
TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını söyledi.
3. AA: Karadeniz doğal gazı devreye girdi (20 Mayıs 2007)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Akçakoca açıklarında çıkartılan doğalgazın Türkiye’de konutlarda tüketilen doğalgazın onda birini karşılayabildiğini söyledi.
4. Sabah: Karadeniz’de petrol ağa takıldı (26 Ağustos 2007)
Müjdeli haber önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi. Muharrem Sarıkaya, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği müjdeli haberi yazdı.
5. Sabah: Sakarya’da doğalgaz bulundu (15 Mayıs 2009)
Kaynarca ilçesinde, TPO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede doğalgaza rastlanınca sondaj çalışması başlatıldı. TPAO bir süre önce Karadeniz Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunması üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı aynı hat boyunda araştırma yaptı.
6. AA: Yeni doğalgaz rezervi bulundu (17 Haziran 2010)
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğalgaz arama çalışmaları sırasında 1.600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı.
7. AA: TPAO’dan sevindiren Akçakoca açıklaması (29 Mart 2011)
TPAO’dan Akçakoca’daki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi. Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Düzce’nin Akçakoca İlçesi açıklarındaki 4’üncü doğalgaz üretim platformunun devreye girmesiyle günlük 250 bin metreküp olan doğalgaz üretimlerinin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi.
8. Bakan Yıldız: Petrol bulduk ama çıkaramıyoruz (25 Ağustos 2012)
Akçakoca açıklarındaki doğalgaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, “Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi.
9. Milliyet: Karadeniz, petrol ve doğalgazda yeni merkez (10 Mart 2013)
Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon-Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akın etmesi “Karadeniz’de ciddi petrol ve doğalgaz rezervi” olduğuna dair tezleri güçlendiriyor.
10. Bakan Dönmez: Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu (29 Haziran 2020)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz” dedi.
Petrol ve doğalgaz hikâyelerimiz böyle; yine bir doğal gaz keşfedildiğine göre ufukta seçim var diye düşünülüyor…
Çünkü;
Enerji Bakanı, AKP’nin İstanbul dahil büyükşehirleri kaybettiği 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce yine iki kentte yüksek kalitede petrol bulunduğunu müjdelemişti. Bu da yetmedi, Türkiye’nin Yunanistan sınırındaki Trakya bölgesinde ülkenin 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar doğalgaz bulunduğunu açıklamıştı. 'Türk tipi başkanlık' sistemiyle ilk cumhurbaşkanını seçtiğimiz 24 Haziran 2018’den hemen önce de petrol bulduk! Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, o dönem Enerji Bakanı olan damadı Albayrak ile petrolün bulunduğu Çukurca’ya giderek kameralara poz vermişti. O günün haberlerine gidin göreceksiniz…
Ulusal basında da yer alıyor bu tesadüfler; bir gazeteci “AKP’nin tek başına iktidarı kaybedince tekrarlattığı 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde ise adeta zenginliğe boğulduk. Karadeniz’de Ruslarla birlikte 30 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervine kavuştuk. Aynı seçimlerden önce, 600 milyon metreküplük bir doğalgazımız daha çıkmıştı!” diye yazıyor.
 
Bir başka gazeteci de “Filmi hızlıca geriye saralım: 2004 yerel seçimleri öncesinde, ülkeye 20 yıl yetecek kadar 70 milyar dolarlık kömür bulduk! 2007 genel seçimi öncesinde, ülkenin neredeyse her yerinden doğalgaz çıktı! 2009 yerel seçimleri öncesinde 'Türkiye’ye 40 yıl yetecek kadar' petrol bulduk. Petrol ve doğalgaz yetmedi, 2010’daki referandum öncesinde ülkenin neresini kazarsak altın madenine rastladık.” şeklinde görüş belirtiyor…
Evet;
Şimdi tüm ülke bizim buralarda doğal gaz bulunduğu müjdesi üzerine zil takıp oynamaya başladı, hatta açlıktan nefesleri kokan emekliler bile şakır şukur göbek atıyor. Sanki doğal gaz piyasaya sürülmüş de emeklilere satış üzerinden komisyon verilmiş gibi…
Ve benim merak ettiğim konu da şu;
Tüm dünyada böyle gaz petrol gibi keşiflerde üretime geçilme süresi ne kadar, bizim ülkede neden üç yıl? 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228