67’liler platformu devam kararı aldı

Yaşam 18.07.2020, 11:01 18.07.2020, 11:03
5553
67’liler platformu devam kararı aldı
 67’LİLER PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA
“YOLA DEVAM EDİYORUZ”

Zonguldak 67’liler platformu yazılı bir bildiri yayımlayarak tüm fikir ayrılıklarına rağmen yola devam kararı aldıklarını açıkladı. 


İşte o açıklama:
 
​“Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen Covid 19 salgının yarattığı sağlık sorunlarının yanı sıra ekonomik ve sosyal etkileri yaşam koşullarını olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.
 
Salgının olumsuz etkilerinin en fazla yaşandığı kentlerden biri de Zonguldak oldu. Yeraltında madencilerimizin soludukları kömür tozu, yerüstündeki termik santrallerin kirli havasının yarattığı koşullar, kırılgan yaşam, Covid 19 salgınının etkilerini artırmıştır. Nüfusuna göre salgının yol açtığı ölüm oranı ile Türkiye’de ilk sıraya oturan Zonguldak bu nedenle salgınla mücadelede alınan kısıtlama önlemlerinin kapsamı içine alınmıştır. Bu acı gerçek “30 büyük şehir ve Zonguldak” biçiminde bir ifade kalıbına dönüşmüştür.
 
Bu gerçek Cumhurbaşkanı tarafından da Zonguldak’a özgü “sağlık hassasiyeti” olarak tanımlanmıştır.
 
“ve Zonguldak” ifadesinin nedenlerini ve ne anlama geldiğini çok iyi bilen Zonguldaklılar ile kent dışında yaşayan Zonguldaklıları derinden etkilemiştir. Bu duygu ortaklığı içinde bir araya gelen Zonguldak sevdalıları emeklerini, uzmanlıklarını ve olanaklarını birleştirerek kentimizin kömür dışındaki ekonomi seçeneklerini harekete geçirmek, sosyal ve kültürel yaşam koşullarını iyileştirmek için neler yapılabileceğini saptamak ve uygulamak üzere kentimizde meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte ortak bir platformda buluşup çalışma kararı almışlardır.
 
Bu noktada Zonguldak paydasında birleşen, gönlü Zonguldak sevgisi ile dolu kent evlatlarının artık bir şeyler yapılması ve Zonguldak’ın salgın ile ortaya çıkan termik santral, kömür ve çelik eksenindeki ekonomik varlığının başkaca alanlara da kaydırılarak, yeni sağlık sorunları yaratmayacak sektörlerle tanıştırılmasının sağlanması yönünde çalışmaları başlatılmıştır. Böylece bir ölçüde olsun mevcut iklimin iyileştirilerek doğasının insan sağlığına elverişli hale getirilmesini öne alan projeler ve ekonomik fayda analizlerinin yapılması düşünceleri yüksek sesle ifade edilir hale gelmiştir.
 
Bu düşünce dairesinde öteden beri fikir beyan eden, düşüncelerini projeleri ile açıklayan veya mevcut projelere yeni katkıları ile faydalı olmaya çalışan Zonguldak evlatları belirli isim ve yapılar halinde çalışmalarına başlamışlardır.
 
Bu çalışmalar önce bir kuruluş yapılanması, sonrasında tüm ilçe Belediye Başkanlarının ziyaret edilmesi ve sonrasında bir sonuç bildirgesi ile kamuoyuna duyuru şeklindeki açıklanmıştır. Devam eden çalışmalar süresinde katılımcıların her biri Zonguldak’a faydalı olabilecek fikirlerini açıklamışlardır. Doğal olarak tüm demokratik süreçlerde olduğu gibi çalışma yöntemi ve öncelikler konusunda bazı fikir ayrılıkları oluşmuştur. Zonguldak yararına yapılacak her iş için değerli fikirlerin tartışılmasından daha  doğal bir süreç düşünülemez. Bu süreç sonunda hareketin belirli isimlerinin yönetsel anlayışlarındaki farklılıklar açığa çıkmış ve Zonguldak paydasında farklılaşan fikirler ayrı oluşuma yönelmeyi tercih etmişlerdir. Saygıyla karşıladığımız yeni oluşumların Zonguldak için faydalı olacağından kuşkumuz yoktur. Zonguldak’a ve Zonguldaklılara katkı sağlamayı amaçlayan herkes kendisine yakın bulduğu çalışma arkadaşları ile kentimize hizmet yarışında farklı bir kulvar izleyerek aynı amaca ulaşacaktır.
 
Bu düşünce ve amaçla u 16.07.2020 tarihinde Zonguldak’ta faaliyet gösteren TMMOB Maden Mühendisleri Odası, TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, TEMA Zonguldak Şubesi, ZOKEV (Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı), ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği), ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği),Zonguldak Turizm Platformu, Çaycuma Ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme Ve Yardımlaşma Derneği, Zonguldak İMECE Derneği, Devrek Güneşi ve Zonguldak Kız Meslek Lisesi Mezunları Derneği temsilcileri ile 67’Li PLATFORMU’nun  2017 tarihinde kuruluşunu sağlayan kurucularından oluşan 17 kişinin katılımı ile bir telekonferans toplantı gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.
 
Söz konusu toplantıda;
 
67’LİLER PLATFORMU’nun çalışmalarının aynı inanç ve hızla devam ettirilmesine,
 
67’LİLER PLATFORMU’nun hizmet eksenli proje üretme, uygulama ve sonuçlandırma kararlılığının devamına,
 
67’LİLER PLATFORMU’ndan Zonguldak paydasında farklılaşan fikirler evresinde, Platformun bundan sonraki rota ve işleyişini izlemek üzere zaman isteyen isteyen üyelerinin tekrar davet edilmesine,
 
67’LİLER PLATFORMU’nun bu gün itibarı ile açıklanan Yönergesi ile uyumlu çalışma iradesini ortaya koyan tüm Zonguldaklıların Platforma davet edilmesine,
 
67’LİLER PLATFORMU’nun Zonguldak’ta faaliyetini sürdürmekte olan fakat şu ana dek çalışmalarda yer almamış tüm sivil toplum kuruluşlarımızı birlikte çalışmak üzere davet edilmesine,
 
67’LİLER PLATFORMU’nun faaliyetlerinin; Zonguldak ortak paydasında siyaset dışı bir biçimde, her siyasi oluşuma eşit mesafede durmakla birlikte, kent gerçekleri ve kentsel duyarlılıkları da öne alan, kentsel mirasa ve Zonguldaklının hassasiyetlerini de göz önünde bulunduran bir görüşle yürütmesine,
 
karar verilmiştir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Yorumlar (1)
Vatandaş 12 ay önce
Ve fiyasko....
22
açık