Yaşam:
Antalya'da satılık ve kiralık konut fiyatları ne kadar?
Antalya’da emlak yatırımı yapacaklar için bölge raporu emlak endeksi verileri

Antalya’da satılık ve kiralık konut fiyatları ne kadar?

Bölge raporu, gayrimenkulün bulunduğu konum hakkında emlak sektörünü ilgilendiren tüm detayların yer aldığı belgedir. Gayrimenkul yatırım yapmak isteyen kişiler, emlak analizcileri ya da gayrimenkul şirketleri tarafından bu analiz belgesine ulaşabilirler. Bölge raporu emlak endeksi, konut yatırımı yapmak isteyenlere; bölgedeki satılık ve kiralık konutların ne kadar olduğu, yüz metrekare kıstas alınarak konut satış ve kira bedelleri ve amortisman süresi gibi pek çok konu hakkında bilgi verir. Gayrimenkul danışmanlığı şirketleri, emlak yatırımı yapmak isteyen kişilere bu bilgileri sunar. Bu sayede, ilgili bölgede emlak yatırımı yapmak isteyenler zaman kaybetmeden, bölge hakkında detaylı analiz yapma imkânına sahip olurlar.

Antalya’da konut yatırımı yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler…

Antalya, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı verilerine göre 2 milyon 426 bin 356 nüfus yoğunluğuna sahiptir. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda, Antalya Türkiye’nin en büyük 5. şehridir. Antalya’da; Kepez, Muratpaşa, Alanya, Manavgat, Konyaaltı, Serik, Aksu, Kumluca, Döşemealtı, Kaş, Korkuteli, Gazipaşa, Finike, Kemer, Elmalı, Demre, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı olmak üzere toplam 19 ilçe yer alır. Turizmin etkisiyle nüfusunu hızla artıran ve gelişen şehir, doğal güzellikleriyle de adından sıkça söz ettirir. Büyüleyici plajları, mimarı yapıları ve şirin ilçeleriyle tanınan Antalya, yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarının yakından takip ettiği bir şehirdir.

Peki, Antalya bölge raporu emlak endeksi verileri nasıldır? Antalya’nın en kalabalık ilçesinin  bölge raporu emlak endeksi detayları nelerdir? Antalya’nın konutta kazandıran ilçesinin bölge raporu analizi nedir? İşte, Antalya’da konut yatırımı yapmak isteyenlerin merak ettiği sorular ve cevapları…

Antalya’nın bölge raporu emlak endeksi verileri nasıldır?

Zingat.com Antalya Bölge Raporu Emlak Endeksi Aralık ayı verilerine göre, Antalya satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 1.73 artış gösterdi. Antalya şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 282 TL olurken, geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanmaktadır. Antalya’da satılık konut fiyatlarının 171 bin 176 TL’den başladığı bilinir. Bölgedeki ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip satılık konutların maksimum fiyatı 285 bin 294 TL’dir. Buna göre, 2019 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Antalya şehrinde satın alınan yüz metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 228 bin 235 TL’dir. Antalya’da konut satış fiyatlarının değişimi incelendiğinde; fiyatların son üç yılda yüzde 33.8, son beş yılda ise yüzde 74.3 oranında arttığı görülür.Antalya’da kiralık daire arayanlar için ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip bir dairenin fiyatı 815 TL’dir. Yüz metrekare büyüklüğe sahip kiralık daireler maksimum 1.359 TL iken, ortalama kiralık ev fiyatlarının da 1.087 TL olduğu bilinir. 

Antalya’nın en kalabalık ilçesinin bölge raporu emlak endeksi detayları

Kepez, Antalya’nın en kalabalık ilçesidir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı verilerine göre 531 bin 619 nüfus yoğunluğuna sahiptir. Zingat.com Antalya Bölge Raporu Emlak Endeksi Aralık ayı verilerine göre, Kepez’de satılık konut fiyatları 130 bin 903 TL’den başlıyor. Kepez satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 1.83 artış gösterdi. Kepez ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.745 TL olurken, geri dönüş süresi 18 yıl olarak hesaplanmaktadır. Kepez ilçesinde satılık konutların maksimum fiyatının 218 bin 171 TL olduğu bilinir. Buna göre, 2019 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Kepez ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 174 bin 537 TL’dir. Kepez konut satış fiyatlarındaki değişim incelendiğinde; konut fiyatlarının son üç yılda yüzde 26.9, son beş yılda ise yüzde 78.9 oranında artış gösterdiği bilinir.

Antalya Kepez’de kiralık daire fiyatları ise 611 TL’den başlar. Ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip kiralık dairelerin maksimum fiyatının 1.018 TL olduğu bilinir. Ortalama kiralık konut fiyatları ise 814 TL’dir. Kepez’de kira fiyatlarının yıllık değişimi incelendiğinde; kira fiyatlarının son üç yılda yüzde 15.9, son beş yılda ise yüzde 69.3 oranında artış gösterdiği analiz edilir.

Antalya’nın konutta kazandıran ilçesine ait bölge raporu analizi

Zingat.com Antalya Bölge Raporu Emlak Endeksi Aralık ayı verilerine göre, Antalya’nın konutta kazandıran ilçesi Finike oldu. Finike satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 2.51 artış gösterdi. Finike ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.783 TL olurken, geri dönüş süresi 23 yıl olarak hesaplanmaktadır. Bölgedeli yüz metrekare büyüklüğe sahip satılık konut fiyatları 133 bin 745 TL’den başlar. Finike’de ortalama yüz metrekare büyüklüğe sahip satılık dairelerin maksimum fiyatı ise 222 bin 908 TL’dir. Buna göre, 2019 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Finike ilçesinde satın alınan yüz metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 178 bin 326 TL’dir. Finike’de kiralık ev fiyatları ise 483 TL ile 805 TL arasında değişiklik gösterir.

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

ÖRNEK KÖYE TEŞEKKÜR BELGESİ

Haberi Oku