Yaşam:
'Berlin Gezilecek Yerler Listesi'
Berlin Gezilecek Yerler Listesi

Berlin, Almanya’nın başkentidir. Berlin seyahati yapmak isteyenler, oldukça keyifli dakikalar geçirmeye hazır olmalılar! Şıklığıyla büyüleyen ünlü müzeleri, tarihi yapıları, geniş cadde ve meydanları birkaç gün keyifli vakit geçirmek için oldukça idealdir. Almanların asil şehri olan Berlin, tarihi yapılarıyla geçmişi bugüne taşımayı başarır. Eski dönemin savaşlarından kalma anıtların da yer aldığı rüya şehir, tarihi ve kültürel bir gezi planlayanlar için en doğru seçim. Peki, Berlin’in en popüler mekânları neresi? Berlin’e gidenlerin mutlaka gezmesi gereken yerler hangileridir? İşte, Almanya’ya seyahat edecek olanlar için Berlin gezilecek yerler listesi…

Berlin’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 5 Yer

1. Branderburg Tor (Branderburg Kapısı): Branderburg Kapısı, ihtişamlı görüntüsü sebebiyle Berlin turu planlayanların gezilecek yerler listesindeki ilk adreslerden biridir. 1700’lü yılların sonunda inşâ edilen bu yapı barışın, savaşın, öfkenin, mutluluğun, zaferin ve hüznün sembolü olarak bilinir. Brenderburg kapısının üst kısmında yer alan Quadriga heykeli, dünyanın en ünlü quadriga’larından biridir. Bu heykel, Johann Gottfried Schadow tarafından yapılmıştır. Berlinliler, yaşadıkları her büyük olaylarda Branderburg Kapısı’nın etrafında toplanmayı adet edinmişlerdir. Bu gelenek günümüzde de devam eder. Bu kapı Batı Berlin’le Doğu Berlin’i ayıran meşhur bir yapıyken, günümüzde Berlin halkının birleşimini temsil eder.

2. Reichstag (Parlamento Binası): Reichstag, Berlin’in en önemli simgelerinden biridir. Parlamento binasının tasarımının 1982’de düzenlenen bir yarışma sonucunda belirlendiği bilinir. Yüksek Rönesans’ın ve Klasizm’in izlerini taşıyan bu bina, çatısında bulunan cam kubbe ile oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahip. Mimari tasarım harikası bu cam kubbede ışık yansımaları olağanüstü bir şekilde kullanılmış. Cam kubbede yer alan güneş panelleriyle elektrik enerjisi üretilebilirken, biriken yağmur suları da arıtılarak tekrar kullanılabiliyor. Parlamento binasının bir de ilginç bir hikâyesi bulunur. Hitler’in bu yapı sayesinde iktidarlarını geliştirdikleri bilinir. Sembolik bir öneme sahip olan Reichstag’i kundaklatan Hitler, suçu kendilerine karşı olan muhalif güçlerin üzerine atarak diktatörlüğünü ilân etmiştir. Reichstag ziyaretleri ücretsiz olup, günün her saati gezilmeye uygundur.3. Müzeler Adası: Berlin’in Mitte ilçesi sınırlarında yer alan Müzeler Adası, sanat ve tarih tutkunlarının yoğun ilgi gösterdikleri bölgelerin başında gelir. Berlin Müzeler Adası’nı ziyaret eden misafirler, tarihin izlerini en ince ayrıntılarına kadar görürler. Tekrar o dönemi yaşıyormuş hissi veren bu müze, antik zamanlardan kalan orijinal yapılara ve klasik dönemin hayret veren eserlerine ev sahipliği yapar. Berlin ziyaretçileri müzeler adasına U-Bahn’ın 6; S-Bahn’ın ise 1, 2, 5, 7, 25 ve 75 numaralı hatlar sayesinde kolaylıkla ulaşabilir. Bu adada Berlin Katedrali’nin dışında görülmeye değer 5 müze yer alır.

 

4. Berliner Dom (Berlin Katedrali): Müzeler Adası içerisinde ihtişamıyla göz kamaştıran Berlin Katedrali, içerisinde hiçbir zaman bir başpiskopos yaşamadığı için tam olarak bir katedral sayılmasa da, kilise özelliği taşıması nedeniyle en önemli dini yapılardan biridir. 18. yüzyılın başında Yüksek Rönesans stilinde bir kilise olarak inşâ edilen Berliner Dom, görkemli bir tasarıma sahiptir. Katedralin kubbelerinin Carl Von Gontard gözetiminde yapıldığı bilinir. Berlin Katedrali’nin ziyaret saatleri pazartesiden cumartesi gününe kadar saat 09:00 ila 20:00 aralığındadır. Ve katedrale giriş ücreti 7 Euro.

5. Doğu Yakası Galerisi (East Side Gallery): Almanya’nın uluslararası özgürlük anıtı konumunda olan Doğu Yakası Galerisi, Berlin’de gezilecek yerlerin başında gösteriliyor. Berlin Duvarı’ndan arta kalan 1,3 kilometrelik parça, dönemin en önemli isimlerinden oluşan sokak sanatçıları tarafından boyanarak, dünyanın en büyük açık hava galerisine dönüştürülmüş. 1,3 km uzunluğa sahip olan anıt, 20’den fazla ülkeden gelen 105 sanatçının çalışmasından oluşur. Doğu Yakası Galerisi’ni gezmek isteyenlerin metre ve otobüsle buraya ulaşmaları mümkün. Metro kullanacak olan misafirlerin U1 hattını kullanarak U Schlesisches Tor durağında inmeleri gerekir. Otobüs kullanacak olan misafirler de 248 numaraya binerek East Side Gallery durağında inmeliler.

Berlin’in en meşhur yerlerini ziyaret etmek isteyenler, Berlin uçak bileti fiyatları hakkında https://www.flypgs.com/ adresinden detaylı bilgi alabilirler.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Adamına göre adalet

Haberi Oku