Bodrum Katta Oturmak Avantaj mı, Dezavantaj mı?

Yaşam 24.05.2021, 10:04
318
Bodrum Katta Oturmak Avantaj mı, Dezavantaj mı?

Bodrum veya giriş katta oturmak, diğer katlardaki yaşam deneyiminden farklı bir tecrübe vadediyor.

Hem avantaj hem de dezavantajları olan bu süreç, bina yapısından lokasyona kadar birçok farklı değişkene bağlı olarak farklılaşıyor. Siz de bodrum katta oturma deneyiminiz yoksa, avantaj ve dezavantajlarına vakıf olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bodrum Katta Oturmanın Avantajları

 • Taşınmak ve alışveriş sonrası poşetle eve ulaşmak bodrum katlarda oturanlar için çok daha kolay. Kat kat merdiven çıkmaktansa kolaylıkla eşyaları eve yerleştirebilir, daha az zahmete girerek varış noktasına ulaşabilirsiniz.
 • Daha az merdiven kullanmak çocuklu aileler, puset kullananlar, bisiklet taşıyanlar, engelliler, tekerlekli sandalye sahibi olanlar için avantaj vadediyor. Erişim kolaylığı sağlıyor.
 • Bodrum veya zemin katlarda genellikle küçük de olsa bir bahçe bulunuyor. Böylece eve daha keyifli vakit geçirilecek alanlar yaratılıyor. Küçük bahçede kendinize özel bir dünya yaratabilir, bir şeyler ekebilir, çiçek yetiştirebilir, ayaklarınızı toprağa basabilirsiniz.
 • Yangın gibi sorunlarla karşılaşıldığında bodrum katlardan dışarı çıkmak için camı açmak yetiyor. Bu anlamda kolay çıkış sağlayan daireler, avantajlı görülüyor.
 • Bodrum katlar genellikle çok daha uygun fiyatlı seçenekler sunuyor. İyi muhitlerde, ekonomik daireler arayanlar, zemin katlardan ev tutarak aile bütçesini sarsmadan diledikleri çevrede yaşayabiliyor.
 • Su basıncının alt katlarda fazla olması nedeniyle su genellikle üst katlara daha az tazyikle ulaşıyor. Alt katlar su kullanımında avantaj yaşıyor.

Bodrum Katta Oturmanın Dezavantajları

 • Bodrum katlarda yaşayanlar hırsızların daha kolay girebileceği dairelerde oturuyor. Bunu engellemek için demir kapılar ve pencere kafesleri tercih ediliyor. Alarm sistemleri ve ek kilitler de evde güvenliği sağlamak için ikamet edenlere alternatif sunuyor.
 • Özellikle şehir içindeki bodrum kat dairelerde toz ve kir çok daha fazla görülüyor. Ayrıca uzmanlar hava kirliliğinin de ilk katlarda çok daha yoğun hissedildiği konusunda uyarıyor.
 • İlk katlara böcek, kertenkele gibi canlıların girme ihtimali daha yüksek görülüyor. Özellikle sıcak bölgelerdeki bahçeli evlerde yaşayanlar böcek ilaçlarını kullanarak bu sorunun üstesinden gelebiliyor.
 • Zemin katlarda soğuk ve nem şikayetleri daha fazla hissediliyor. Topraktan gelen nem, binada izolasyon yoksa evin içinde kötü koku ve küf oluşturarak sağlığı tehdit edebiliyor.
 • Eğer sokaklarda, yağmur giderlerinde sorun varsa, yoğun yağışlarda dışarıdaki su içeri girebiliyor, evleri su basabiliyor. Bu nedenle birçok ev sahibi su tesisatçısı ile sık sık muhatap oluyor.
 • İlk katlarda sokak gürültüleri çok daha net duyuluyor. Sorun, yeni binalarda çift cam pencereler ve ses izolasyonu sağlayan malzemelerle biraz olsun çözülse de çok hassas kulaklara sahip olanlar için bodrum katta oturmak bir alternatif oluşturmuyor.
 • Bodrum katlar, eğer yol üstündeyse mahremiyet konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Yoldan geçenlerin evin içini görme ihtimali oturanlarda huzursuzluk oluşturabiliyor.
 • İlk kat genellikle üst katların gölgesinde kaldığı için evler daha az güneş alıyor.
 • Bodrum katlarda yer alan bahçeler bazen daire kullanımına tahsis edilmeyebiliyor. Yani önünde bahçe olsa da daire sakini o bahçeyi diğer apartman sakinleri ile paylaşmak zorunda kaldığı için sorun yaşayabiliyor.
 • Özellikle eski yapılarda, ilk katlarda sıhhi tesisat ile ilgili sorunlar baş gösterebiliyor. Su kaçağı tespiti, boru değişimi, fayansların kırılması gibi süreçler bodrum katlar için sürpriz oluşturmuyor. Ancak birçok yeni binada bu tür sorunların yaşanma ihtimali çok daha düşük görülüyor. Özellikle yeni binalardaki bodrum katların tesisat konusunda çok daha avantajlı olduğunu eklemekte fayda var.

Siz de bodrum katlardan ev kiralamadan önce avantaj ve dezavantajları okuyarak ev seçiminde önceliklerinize göre kararınızı verebilirsiniz.                                                                                            

Yorumlar (0)
15
hafif yağmur