Yaşam:
Buradan ‘BAKACAK' olmanın tadına doyulmaz!

Zonguldak bölgesinin en nadide koylarından birini oluşturan Kapuz ve Tersane bölgesini ayaklarınızın altına serecek bir seyir terası(BAKACAK) projesinin adını duymak bile insanı heyecanlandırıyor. Aslında devasa bir proje değil. İstense kolaylıkla hayata geçirilebilecek bir eser... Zonguldaklılar, şimdiden BAKACAK’ı kente kazandıracak baba yiğidi arıyor.

Kent tarihi uzmanı olan Murat Ekrem Zaman ile Zonguldak Nostalji Editörü Yüksel Yıldırım’ın gündeme getirdiği konunun detayı şöyle:

17 Ekim 2018 tarihinde sayfamızda "Bir hayalim var" konu başlığıyla bu fotoğrafları paylaşmıştık... Sayfa editörü Yüksel Yıldırım not olarak da;

"Doğanın Zonguldak'a bahşettiği bu tepede, seyir terası kentimizi taçlandırır...

Zonguldak Nostalji böyle bir seyir keyfinin kentimizde yaşatılmasını temenni ediyor.." demişti...

Bugün, yerel tarihçi Ekrem Murat Zaman sosyal medya hesabından aynı konuyu farklı paylaşımla şöyle kaleme aldı;

"Burası Zonguldak'ın bakacağı aslında. (Burada bir BAKACAK yapılması gerektiğini de yeri gelmişken belirtmek isterim) Filyos'a kadar uzanan doğa güzellikleri solunuzda, Kozlu'ya kadar uzanan doğa güzellikleri de sağınızda görebilirsiniz. Türkiye'de, hatta dünyada en güzel görüntülerin fotoğraflara yansıtıldığı yer burası.

1960'ların başında Kapuz yolu yapılırken yolun falez tarafındaki bu kısımda bilinçli olarak oldukça geniş tutulmuş yürüyüş yolu. Yukarıda anlattığım güzelliklerin görülmesi için..."

İster "SEYİR TERASI", ister "BAKACAK" ismini verin. bu işe bakacak, hayata geçirecek büyük düşünen insanlara bu şehrin ihtiyacı var...

(Abdullah Karabacak)





Anahtar Kelimeler
ProjeSeyir Teras
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
salh 1 yıl önce

zonguldak muhtemeş bir şehir. her karesi ile güzel ancak burası bu manzara gerçekten muhteşem.

Misafir Avatar
Kömürkentli 1 yıl önce

Yav he he

banner228

Adamına göre adalet

Haberi Oku