ESKİ CEZAEVİ MÜZE KÜTÜPHANE

Yaşam 07.08.2020, 13:16 07.08.2020, 13:19
5949
ESKİ CEZAEVİ MÜZE KÜTÜPHANE
Çaycuma eski cezaevi “müze-kütüphane” olarak kullanılmak üzere Çaycuma Belediyesine devredildi...

Tarihi dokuyu koruyup kollayarak kentleşen ve son yıllardaki çalışmalarıyla değişimi fark ettiren Çaycuma Belediyesi başta Başkanı Bülent Kantarcı ve mesai arkadaşlarına önerimizdir.

Eski mimari tarzı ve demir parmaklıklar ardında geçen trajik hayatların anısına, düşünce suçlusu ve toplumsal suçlar nedeniyle hüküm giymiş, bu demir parmaklıklar ardında gün saymış, toplum vicdanlarında aklanmış kişilerin tespit edilip, var ise fotoğraf ve belgelerinden oluşan görsellerin kütüphanenin bir köşesinde müze olarak sergilenmesi önerimizdir.

Bu bağlamda eski duayen gazeteci yazar merhum Ali Bahadır'ın (Kamil İleri arşivi) cezaevi kapısı önündeki hatıra fotoğrafı tarafımızdan başlangıç kabul edilip, Sayfamızdan veya Çaycuma Belediyesinin açıklanan bir kanalından kampanya ile yeni fotoğraf ve kişilerin bilgileri toplanabilir...

Yukarıdaki kriterlere uyan düşünce suçlarının görsellerini sayfamıza gönderebilir, hüküm tarihi, süresi ve kısaca özgeçmişiyle birlikte yorumlar bölümünden de ulaştırabilirsiniz...

KÜTÜPHANE MÜZE...
2009 yılında, fiziki şartlarının yetersizliği ve kapasite düşüklüğü nedeniyle kapatılan ve o günden beri atıl durumda olan Çaycuma eski Cezaevi, Çaycuma Belediyesine tahsis edildi. Aynı zamanda Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca “kültür varlığı” olarak tescil de edilen yapının devriyle ilgili karar Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun tarafından imzalanarak Çaycuma Belediyesine gönderildi.Adalet Bakanlığının tip projesine göre, geleneksel taş mimarisiyle, kasaba tipi cezaevi olarak 1948 yılında temeli atılıp 1951’de hizmete giren ve aralıksız 58 yıl cezaevi olarak hizmet veren yapı, Çaycuma Belediyesince yapılacak düzenlemelerin ardından, “kütüphane müze” olarak hizmet verecek.
ZONGULDAK NOSTALJİ

Yorumlar (0)
25
açık