Yaşam:
Gençler Bonzaiden Ölüyor Müdür Ağaç Boyuyor!

Daha önce polislere kaldırımları boyatıp gün boyu kent içine park etmiş araçları kovalatan Zonguldak Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı bir garip uygulamaya daha imza attı. Polislere bu kez Merkez Atölyesi önündeki ağaçları boyatan Turanlı yapılan işlemin Toplum Destekli Polislik hizmetinin bir parçası olduğunu söyledi. Resmi kıyafetli polislerin ellerindeki fırçalarla ağaçları boyarken sergilediği görüntü şaşkınlıkla karşılanırken, pek çok polisin üzerinin boya içinde kaldığı görüldü. Turanlı’nın bu çalışmayı gece saatlerinde yaptırmak yerine, günün en ortalık saatlerini seçmesi tam da seçim öncesinde manidar bulundu. Bilindiği gibi, son olarak geçtiğimiz günlerde 26 yaşında bir genç kimyasal uyuşturucudan yaşamını yitirmiş, 3 kişi tutuklanmıştı. Ortaokullara kadar kullanım yaşı düşen uyuşturucu ile başa çıkamayan Emniyet Müdürü Turanlı’nın belediye başkanlığına soyunması çelişki olarak yorumlanıyor.
POLİSİN GÖREV TANIMINDA AĞAÇ BOYAMAK VAR MI?


Öte yandan toplumun güvenlik hizmetlerine yönelik beklentilerini tespit etmek, suç korkusunun ortadan kaldırılmasına yönelik etkinlikler yapmak, suç mağdurlarına moral destek sağlanmak, çocukların ve gençleri kötü alışkanlıklardan korunmalarını sağlamak, bireyleri suçlara yönelik alabilecekleri önlemler konularında bilgilendirmeler yapmak gibi görevleri olan Toplum Destekli Polisliğin böyle bir amaçla kullanılması da kafalarda soru işaretleri yarattı.  TDP’in görev tanımları içinde yapılan işleme an yakın olan “Toplumda bireylerce veya sivil oluşumlarca düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklere katılım sağlamak” şıkkına da girmeyen bu işlemin Devlet Memurları Kanununa da aykırı olduğu iddia edildi.


KİREÇ YERİNE PLASTİK BOYA KULLANILARAK AĞAÇLARA DA ZARAR VERİLDİ
Polisin mesai saati içinde, resmi üniforma ile ağaç boyamasının anayasadaki angarya yasağına da girdiği iddia edilirken, “Sayın Emniyet Müdürünün madem böyle bir fikri vardı. Bunu toplumun farklı kesimleriyle paylaşsaydı da, sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla hep birlikte şenlik havasında yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı? Bu tümüyle bir maksada yönelik şov amaçlı bir hareket. Turanlı, kamuoyuna ‘İşini yapamayan CHP’li belediyenin görevini polis yapıyor’ mesajı vermek istiyor” yorumları da yapıldı. Polislere üniforma ile ağaç boyattırılmasının o üniformanın vakarıyla da bağdaşmadığı dile getirilen görüşler arasında yer alırken, oldukça yaşlı olan ağaçların kireç yerine “tavan boyası” diye tabir elden plastik boya ile boyanmasının da yanlış olduğu, ağaçların soluk almasının engellenerek zarar verildiği de dile getirildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236


Haberi Oku