Yaşam:
HAMSİ FESTİVALİ 24 KASIM'DA

FESTİVALDE KOLİVA GRUBU VE RESUL DİNDAR SAHNE ALACAK

"2002 metre en uzun mangal" dalında 2002 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Hamsi Festivali'nin 13'üncüsü, 5 yıl aradan sonra 24 Kasım’da yapılacak. İlçedeki STK’lar ile toplantı yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Öğretmenler Günü'nün de kutlanacağı Hamsi Festivali’nde Koliva Grubu ve Resul Dindar’ın konser vereceğini söyledi.Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçedeki STK temsilcileriyle Hamsi Festivali bilgilendirme toplantısı yaparak festival tarihini ve katılacak sanatçıları açıkladı. Posbıyık, toplantıda Ekim ayının önemli gündem konuları ve düzenlenecek etkinlikler hakkında da bilgi verdi. Posbıyık, 7 Kasım'da Sarıkamış Deniz Şehitlerinin, 8 Kasım'da kömürün bulunuşunun ve Uzun Mehmet'in, 10 Kasım'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümünün, düzenlenecek toplantılar ve etkinliklerle Ereğli'nin gündemi olacağını söyledi.

Başkan Posbıyık, beraberinde Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş ile birlikte AKM Nikah Salonu’nda ilçedeki Sivil Toplum Örgütleri’nin temsilcileriyle bir araya geldi. Belediye yönetim kadrosunun katıldığı toplantıda Başkan Posbıyık, en son 2013 yılında 12’ncisi gerçekleştirilen Hamsi Festivali’nin 5 yıl aradan sonra 24 Kasım’da Amfi Tiyatro alanında yeniden yapılacağını söyledi.

KOLİVA GRUBU VE RESUL DİNDAR KONSER VERECEK

2002 yılında rekor denemesiyle başlattıkları Hamsi Festivali’nin Türkiye’de bir çok şehirde örnek olduğunu söyleyen Başkan Posbıyık, amaçlarının zor ekonomik koşullarda halkın yüzünü bir nebze güldürmek ve moral-motivasyonunu artırmak olduğunu söyledi.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek Ereğli’nin tanıtımına büyük katkı sağladıklarını hatırlatan Posbıyık şu bilgileri verdi: “Bu yıl Hamsi Festivali'nde, bizim saygı duyduğumuz, evlatlarımızı yetiştiren, geleceği tayin edecek nesiller için önderlik yapan, Atatürk ilkelerinin savunucusu öğretmenlerimize hitap etmek istiyoruz. Öğretmenlerimiz o gün halkımızla birlikte bizim protokol konuğumuz olacaklar. Koliva Grubu ve Resul Dindar da verecekleri konser ile tam bir Karadeniz havası yaşatacak. Hamsi, mangal, ızgara, kömür, jel, ekmek, limon, helva, soğan ve su gibi ihtiyaçları belediye olarak biz sağlayacağız. Sizlerle güçlüyüz, sizlerle çok daha güzellerini yapacağız. Dünyanın bir çok yerinde hamsi bir balık olarak bilinir. Bizde ise balıktan ötedir, bir kültürdür.”

“TRABZON VE RİZELİ KARDEŞLERİMİZİ HAMSİ YEMEYE BEKLİYORUM”

Hamsi Festivali’ne tüm halkı davet eden Başkan Posbıyık, özellikle Trabzon ve Rizeli vatandaşlara da seslendi: "Gelin hamsiyi en lezzetli döneminde Ereğli’de yiyin."

Posbıyık, şunları söyledi: “Hamsi ilk defa İstanbul Boğazı’ndan Ereğli’ye gelir. Ereğli’de bir ay kalır, Ereğlililere selam verir. Ereğlililer kızartmasını, ızgarasını yapar bir ay hamsiyi yerler. Bir ay sonra Ereğlililere Allah’a ısmarladık der yola çıkar. Trabzon ve Rizeli kardeşlerim kızmasınlar bana ama yolda Sinop, Ordu derken, yorulur, yağlanır lezzeti kalmaz. Ha bu Trabzonlular, Rizeliler de hamsi yediklerini zannederler. Onun için Trabzonlu, Rizeli kardeşlerimizi ben Ereğli’ye davet ediyorum. En lezzetli döneminde hamsiyi Ereğli’de yesinler.”

10 TON HAMSİ DAĞITILACAK

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş, festivalin ayrıntıları hakkında STK temsilcilerine bilgi verdi. 10 ton hamsinin dağıtılacağını anlatan Ateş, Amfi tiyatro çevresinde 750 metre uzunluğunda mangal kurulacağını söyledi. STK’lara görüş ve önerileri için form dağıtıldı.
Kaynak: Ereğli BelediyesiAnahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

AVM'de 14 Şubat programı yapıldı

Haberi Oku