Yaşam:
(özel Haber) Maden Şehidi Annesinden 'özlük Hak' Talebi

Zonguldak’ta, oğlunu maden ocağındaki patlamada kaybeden Havva Şeker, Zonguldak’taki maden şehidi ailelerin de özlük haklardan yararlanmasını istedi.

Madencilerin çalışma şartlarının düzenlenmesi ile ilgili kanun TBMM’den geçti. Kanuna göre, Soma’daki maden faciasında ölenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi ya da çocuğu yoksa kardeşlerinden biri olmak üzere toplam bir kişi kamuda istihdam edilecek.

7 Ocak 2013 günü Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında taşeron firmanın galeri açma sırasında meydana gelen patlamada 8 işçi yaşamını kaybetti. Yerin 630 metre altında meydana gelen maden faciasında cenazesine 6 gün sonra ulaşılan Ahmet Şeker’in annesi Havva Şeker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Havva Şeker, Zonguldak başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerindeki maden şehitlerinin yakınlarının da aynı haklardan yararlanması gerektiğini ifade etti. Oğlunun kabri başına gelerek dua eden anne Şeker, şunları söyledi:

“Oğlum degaj patlamasıyla hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Milletvekillerimiz ulusa sesleniyor ya ben de onlara sesleniyorum. Hepsine sesleniyorum. Komisyondaki bütün vekillere sesleniyorum. Soma’da hayatını kaybedenlere hak tanındı, Türkiye genelindeki diğer maden şehitleri yakınlarına da tanınsın. Bu acı büyük. Hepimizin acısı. En çok Kozlu’da yaşandı."

Kozlu’nun bir maden bölgesi olduğunu anlatan Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz madenci çocuğuyuz. Benim oğlum madenciydi. Birebir yakınlarımızı kaybettik. Oğlumun eşinin yakınları da vardı. Soma’da ölenlerin çoğu oğlum Ahmet’in arkadaşlarıydı. Onlar da benim çocuklarım. Karadon’da, Bursa Mustafa Kemalpaşa’da 19 işçi hayatını kaybetti. Türkiye genelindeki tüm maden şehidi yakınlarına, eşlerine özlük hakkını istiyorum. Bize para verin demiyoruz.”

“KAPIDAN KOVDULAR BACADAN GİRDİK”

Maden Araştırma Komisyonlarında yaşadıklarını da hatırlatan anne Havva Şeker, Zonguldak ve Bursa’daki maden şehitleri yakınlarının da özlük haklardan yararlanmasını istedi. Şeker, bazı ailelerin çocuğuna çanta alabilecek parası olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Bir simit alacak harçlığı yok. Öyle mağdur ailelerimiz var. Onların haklarını istiyoruz. Komisyona girdik. Bizi orada irdelediler. Kapıdan kovdular bacadan girdik. Bize o zaman sizi parantez içine alacağız dediler. Son çıkan Torba Yasasıyla ilgili olarak Zonguldak ve Bursa’daki maden şehitleri yer almıyor."

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da, Soma’daki maden şehidi ailelerinin yararlanacağı haklardan Zonguldak’taki ailelerin de yararlanmasını istedi.

Soma’da maden şehidi ailelerine yapılan düzenlemeleri hatırlatan Alabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle sivil şehitlerin yararlandığı bazı haklardan yararlanması ve ailedeki yakınlardan bir tanesinin kamuda işçi olarak ya da kamuda istihdam edilmesi gibi düzenleme vardı. 5 bine yakın maden şehidi ile uzun yıllar Türkiye sanayisine katkı vermiş Zonguldak insanının bu düzenlemenin dışında bırakılması beni ve bölgedeki maden şehidi ailelerini üzdü. GMİS olarak Zonguldak insanının da yasal düzenlemelerden faydalanması noktasında girişimleri yapmaya devam edeceğiz. Yasa Cumhurbaşkanının onayına sunuldu. Çalışma saatleri dışında Cumhurbaşkanının onayının ardından Resmi Gazete’de yürürlüğe girecek. Sadece çalışma saatleri 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Ekim ayındaki yapılacak düzenleme için girişimlerimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

VATANDAŞ KONUŞTU...

Haberi Oku