Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Adaylar birçok projeyle halkın karşısına çıkıyor. Ne yazık ki hiç birinin programında halkın temel ihtiyaçları yer almıyor.
Tümünün projesi kent merkezine yönelik.
Suyun pahalılığı nedeniyle yoksul konutlarında normal temizlik yapılamıyor. Bu kentin yöneticileri; su pahalı diye normal temizlik yapılmadığında yaşanacak olan sağlık giderleri faturasının ne kadar ağır olacağını her halde bilmiyor?
Mahalle aralarında çocuk parkı önemli ama burada oynarken terleyen çocuklar pahalı su nedeniyle yıkanamıyor.
Konutlarda; on ton’a kadar olan su tüketiminden ücret alınmasın. On tondan fazla olan tüketimden kademeli olarak alınsın. Bu uygulama ile kendiliğinden su tasarrufu sağlanır.
Ulaşım çok pahalı. Mahallelerden kent merkezine gidiş gelişin günlük faturası dört kişilik bir aile için 20 Lira. Okula giden çocuğuna harçlık olarak simit parası veremeyen veliler yol parasını zor veriyor.  
Günlük belirli yoğunluğun olduğu iş çıkışı, öğrenci çıkışlarında Belediye Halk otobüsleri ücretsiz yolcu taşımalı.
Ulaşım; öğrenciye ücretsiz, sivile bir lira olmalı.
Zar zor kent merkezine gelenler ikinci faturayı da tuvaletlere ödüyor. Belediye Başkanı ve diğer yöneticiler, köy veya mahallelerden kent merkezine gelen bir kişinin sadece tuvalete verdiği para toplamı o gün için ne kadar biliyor musunuz? Ben söyleyeyim; sağlıklı bir kişi için iki Lira, yaşlı biri için üç-dört Lira. Tuvaletler temizlik merkezidir. Beş kuruşun hesabını yapan yoksul olan insanlarımız ne yapsın? Duvar diplerine mi çiş etsinler?
Tuvaletler ücretsiz olsun.
“Bu istemlerle kentin sorunları biter mi?” diyenler; sizi bilemem ama benim gibi yaşayanlar biraz nefes alır.
“Bu istemler gerçekleşirse Belediyenin geliri kesilir” diyenler; sizler kurttan yana mısınız kuzudan yana mı? Belediyeler ticari kuruluşmu?
İl Genel Meclislerinin Başkanları vali olmamalı.
İl Genel Meclisi Başkanları seçimle gelen İl Genel Meclisi üyeleri arasından seçilmeli.
Az bir yağmurda 69 Sokakta devamlı patlayan kanalizasyon sularının Ağız Diş Sağlığı Hastanesi önüne akması ve orada birikip araçların tekerlekleri ile kent merkezine gelmesi yıllardır engellenemedi. Bu kentin seçilmiş yerel yöneticileri bunları görmüyor mu?
Eskiden Asma-Zonguldak Merkez/Kozlu –Zonguldak merkeze gelen işçi trenleri-servisleri vardı, hazır raylar duruyorken bunlar yeniden yolcu taşımaya uyarlansın.
Belediye Başkanları; İşçi, İşveren, örgütlerini, Meslek Odalarını, Baroları belli aralıklarla toplayıp kentin sorunlarını giderme konusunda ortak çalışma yapmalıdır.
Atık suların çoğunluğunun derelerden toplanıp atık su tesisinde toplanmasına rağmen Üzülmez ve Çaydamar derelerine kanalizasyonlar akmaya devam ediyor.
Parke taşlar altına veya betonlama için yol kenarlarına dökülen çakıllar-kumlar yağmurlu havalarda mazgalları tıkıyor
Kent merkezine yeni yapılan refüj çevresine demir korkulukların yapılması büyük bir görüntü kirliliği. Belediye bu korkulukları paslanmaz çelik borulardan yapmaya acizmi
İki üç sene sonra bunların boyaları dökülecek ve paslanıp çürüyecekler o zaman da ikinci bir maliyet artışı olacak.
Aynı demir boru korkulukları 69 sokak ve daha birçok sokaklarda kullanılıyor.
 
Yaya ve araç güvenliği için bu korkuluklar yapılsın amma bunlar ikinci bir maliyet oluşturacak.
65 yaş üstü yaşlılara Türkiye genelinde Belediye otobüslerinde uygulanan ücretsiz
yolculuk iyi bir uygulama ama bu tüm öğrencilere de uygulansın.
Zonguldak mahallelerinde kanalizasyon patlamasıyla kabaran asfaltlar ve parke taşlarının oluşturduğu çukur ve yükseltiler nedeniyle araçlar zor gidiyor.
Kent merkezindeki yeşil alanlara Zonguldak ormanlarında yetişen yabani meyveler dikilsin. Bu hem kaybolmaya başlamış olan bu meyveleri yaşatmaya hem de bu bitki zenginliği ( Zonguldak ormanlarında 25 yabani meyve var)kenti gezenlerin gözüne güzel görünür.
Tüm bu aksaklılıkların giderilmesi, için Halkın Dostları Sol-Sosyalist adaylar görev başına
 
 
 
 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236