Yeşim Demir yine raflara yazmadı, yine “kütüphanemde bulunsun” diye kitap satın alanlara da yazmadı, elinde kitap gezdirip otobüstü vapurda metroda hava atanlara hiç yazmadı, Yeşim Demir yine gerçek olaylardan yola çıkarak toplumumuzun aksayan sosyo psikolojik bir yönünü, trajik bir üslup ile kamuoyuna yansıttı…
“Onu da Yak Tanrım Ateşlerde Yak...”
Yeşim Demir’in uzun soluklu bir araştırma sonucunda, arabesk müziğin kraliçesi Bergen’in hayatını ele aldığı biyografi kitabı “Katiline Âşık Bir Kadın – Bergen” Destek Yayınları’ndan çıktı.
Hani şu “Acıların Kadını” olarak toplumda lanse edilmiş bulunan Bergen…
Eser yayınlanır yayınlanmaz da çeşitli yayın organlarında ve ulusal basında tam sayfa olarak yerini buldu!
Bana da imzalayıp yollamış bir tane, kendisine çok teşekkür ederim…
Zonguldağımızın son dönemlerde yetiştirdiği ünlü edebiyatçılarından biri olan Yeşim Demir ile her fırsatta, yani Zonguldak’a her gelişinde görüşürüz…
İnce yapılı, alımlı, güzel ama gerçekten güzel, nazik, kültürlü bir hanımefendi!
Tüm eserlerini zevkle okuduğum Yeşim Demir, bizim üniversite yıllarımızda belli bir kesimin ısrarla izlediği Bergen’in dramatik yaşam öyküsünü kaleme almış bu kez. Ve “Kadına şiddet” kavramnı da eserinde nokta nokta işlemiş…
Beyinlere kazımış, bir daha çıkmamacasına…
Eserin ana temasını şöyle anlatabiliriz:
Gencecik bir kızken, sevdiğini zannettiği bir adamın taciziyle başlamış Bergen’in acılı yaşamı...
“Taciz edilmek” sanki onun hayatının çakıl taşları olmuştu, her yanını kanatan...
Dayak yedi, yetmedi. Üzerinde sigara söndüren adamla evlendi, yetmedi. Onu hayata bağlayacak fedakârlıkların bir tarafları hep eksik kaldı...
Oysa onun tek istediği sevilmekti; aile kurmak, çocuklarıyla doyasıya mutlu yaşayacağı bir dünya...
İstediği hayatın ilk aşk durağında sevgilisi tarafından tecavüze uğradı, son durağında ise kocası tarafından öldürüldü. Üstelik Bergen öldürüleceğini de biliyordu...
Onun aile kurma hayalleri söndü... Annelik umutları kurudu...
Kadına şiddetin ne ilki ne de sonuncusuydu…
Ve şöyle diyordu:
 “Nasıl olsa ben bittim, bari ailem kurtulsun diye katlandım ama anlıyorum ki ölmeden bu adamdan kurtulamayacağım. Benim kaderim böyle yazılmış; sonunda beni öldürecek, biliyorum.”
 
Arka Kapak Yazısı:
“Kezzap bile bu kadını çirkinleştirememiş.”
– Sezen Aksu
Kadına şiddetin acıklı bir simgesidir Bergen...
Toplumun gözü önünde kendi ölümüne yürümüş, ailesini korumak uğruna kendini feda etmiş, korkusuz, cesur bir kadın...
Yaşam savaşının tam ortasında yer almış, hayatın bütün zorluklarına rağmen umudunu yitirmeden şarkılara tutunmuş bir gazino yıldızı...
Saplantılı bir aşkın pençesinde kıvranıp durmuş bir kraliçe...
Arabeskin Kraliçesi hem de...
Kocasının yüzüne attığı kezzapla bir gözünü yitiren ama güzelliğinden hiç ödün vermeyen bir ikon...
Sanat hayatı ödüllerle dolup taşan Bergen, bir dönemin arabesk yasaklarını delmesiyle de müzik tarihine imza atmış, değerli simgelerden biridir.
Yaşlanıncaya kadar şarkı söylemek istiyordu sadece. Bir de insan gibi sevilmek...
Olmadı ama!
Zalimce işlenmiş bir cinayete kurban gitti.
Üstelik kanı da yerde kaldı!
Bu kitapta sadece Bergen’in başına gelenlere değil, son nefesine kadar verdiği mücadelesine, şiddetin karşısındaki onurlu direnişine ve hayata her gün yeni bir umutla uyanmanın değerine de tanıklık edeceksiniz.
Yazar hakkında:
Zonguldak’ta doğdu. Fener Lisesi Edebiyat Bölümü’nün ardından İngiltere/Guildford College Turizm ve Seyahat Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.
Uzun yıllar reklam ve medya sektöründe üst düzey yöneticilikler yaptı: 24TV / Genel Koordinatör, 6 News / Genel Yayın Yönetmeni, Business Channel / Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı, Habertürk / Turizm Koordinatörü, Köşe Yazarlığı ve Program Moderatörü.
İlk romanı Kirli Beyaz ile başladığı yazarlık hayatı, GriTopya, Hayalperest, Bir Cesur Kadın HALİDE, Fatima ve Katiline Aşık Bir Kadın - Bergen ile devam etmektedir.
E. Büyükelçi Uluç Özülker’in yazdığı Küresel Düzende Oyun Devam Ediyor kitabını yayıma hazırlayarak aynı zamanda da editörlüğünü yapmıştır.
Ayrıca iki başarılı gazeteci Serdar Cebe ve Can Kamiloğlu’nun yazdığı Yetenekli Bay Zarrab kitabının da editörlüğünü yaparak yayıma hazırlamıştır.
Aynı zamanda Destek Yayınları’nda editör olarak da görev yapmaktadır.
Dilara ve Melissa adında iki kız annesidir.

    
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228