27.05.2019, 22:14 1690

Yolunuz yol değil!

Kara bahtlı şehir Zonguldak’ımız!

Yazgısı da kömürü gibi ne yazık ki ‘kara’…

Muhteşem doğal güzelliğe sahip bu coğrafya, ne yazık ki açgözlü insanlar tarafından içler acısı hale getirildi.

Çevre Şehircilik Bakanı bile Zonguldak vilayetinin pek geri kaldığını ifade etmek durumunda kalıyorsa, gerisini siz düşünün!

Hani Cumhuriyet’in ilk ve en gözde vilayeti iken, 1923’ten 2023’e uzanan 100 yıllık “şehirleşme” serüveninde, zaman geçtikçe tersi oranda geriye giden başka bir ‘il’ var mıdır dünya üzerinde bilmiyorum.

Bir miras yedi gibi, Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan fabrika, yatırımlar ve çeşitli hizmetleri tüketiyoruz. Çağdaş medeniyet seviyesini yakalamaktan çok uzağız. Kentin yapısına uygun mimari dokuyu bir asırdır hayata geçiremedik, nitekim!

***

Zonguldaklılar, yeni belediye başkanını seçti. Kentin yönetimi sol yelpazeden sağ yelpazeye kaydı. Fakat iki aylık sürede henüz bir fark ortaya çıkmış değil.  

İnsanlar çaresizlikten ve beklemekten bıkmış durumda.

8 yıllık bekleyişten sonra en azından iktidar partisidir diyerek bekleyiş içine girdikleri yeni yönetimden daha hızlı ve kararlı bir yönetim tarzı bekliyorlar.

Kutlamalar, ziyaretler, törenler, günler, geceler derken vakit geçiyor…

Vatandaşlar istiyor ki yollar bir an önce yapılsın. Asfaltlama gecikecekse, bari yollarda arabalara zarar veren çukurlar kapatılsın, yamalı bohçaya dönen bozuk satıhlara acil bir el atılsın. Mahallelere bir göz atılsın. Kaldırımlar düzenlensin ve bunun gibi basit sorunlara müdahale edilsin istiyor vatandaş.

Çok mu zor bunu yapmak?

Bir ekip kuracaksınız, şehir merkezindeki ana caddelerde ve mahallelerde sorunları tespit edip insanlara eziyet veren yerleri onaracaksınız. Hepsi bu!

Bu köşede amaç yıkmak, bozmak değil; her zaman yapıcı olmak esastır. Sokaktaki vatandaşın talebini iletiyoruz. Haberlere gelen okuyucu yorumlarının eğilimini söylüyoruz.

Halkın taleplerini dikkate alırsanız ne mutlu size, almazsanız yolunuz yol değil diyoruz.

Sağlıcakla kalın… Yorumlar (1)
aslanbey 2 yıl önce
sayın karabacak yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz.gerçekten hislerimize ve düşüncelerimize tercüman oluyorsunuz.saygılar
20
açık