FLAŞ HABER

Zonguldak Eğitim ve Kültür Vakfı (ZOKEV) geçtiğimiz gün 2017 yılı Eğitim ve Kültür Ödüllerini dağıttı.
İlk kez böyle bir ödül töreni düzenledi ZOKEV.
Eğitim Ödüllerini OHAL kararnameleriyle mağdur edilen eğitimciler Gökhan Taner Günsan ile İsmet Akyol’a; Kültür Ödülünü ise şair işçi Salim Çalık’a vermiş.
ZOKEV Başkanı arkadaşımız Zafer Kalafat da bu konuda yaptığı açıklamada ödüller konusunda birkaç toplantı yaptıklarını ve isimlerin böyle tespit edildiğini belirtmiş.
İnce elemiş, sık dokumuşlar yani…
Şimdi;
Ödül verilmesine, alınmasına karşı değiliz.
ZOKEV’in ilk kez verdiği ödülleri alan arkadaşlarla da hiçbir sorunumuz yok…
Sorun; ZOKEV’in eşyanın tabiatıyla ters bir tutum ve davranış içine girmiş gibi bir görünümü kamuoyuna yansıtmasında.
Tekrar belirtiyoruz;
Ödül alanlarla hiçbir sorunumuz yok…
Ama OHAL mağdurlarına bir ödül verilecekse eğer, bu ödülü verecek olan ZOKEV değildir;
 Bir Baro olabilir, bir eğitim STK’sı olabilir…
ZOKEV’e Zonguldak’a bir okul yaptıran, BEÜ’ye bağış yapan gibi benzer durumlarla karşımıza çıkanlara eğitim ödülü vermek daha çok yakışır.
Nasıl ki Çatalağzı’nda Çevre kirliliği mağdurlarına “Yılın mağdurları” olarak ödül vermek TEMA Vakfından ya da çevreci derneklerden başkasına yakışmazsa, toplumda  politize olmuş kanısı uyandıran bir ödül töreni de ZOKEV’e yakışmaz!
Geçelim;
Kültür Ödülüne gelelim…
“Maden İşçisinin yerin yüzlerce metre altında çektiği çileyi şiirlerine yansıtan…” şeklinde başlayan kelimelerle ödüle layık bulunduğu belirtilen Salim Çalık’ı buradan kutluyoruz, kendisini böylece tanımış olduk ama ortaya da şöyle bir görüş atıyoruz.
Tartışılsın…
Zonguldak’a üç yıllık çabaları sonucu bir maden müzesi kazandıran, belki de ülkenin tek maden müzesini kuran, üç yıl boyunca anasından emdiği süt burnundan gelmiş olan, bölgenin kültür varlığına böylece büyük bir hizmet vermiş olduğu sayılan, ünü bölgeyi aşan Ekrem Murat Zaman’ın adı hiç mi akıllara gelmedi?
ZOKEV gibi el üstünde tuttuğumuz bir vakıf Ekrem Murat Zaman’ı atladı mı, yoksa birileri “boş verin canım” mı dedi?
Büyük bir Kültür Hizmeti yapmadı mı adam?
Ben olsam ödül vermekle de kalmaz, bir de heykelini dikerdim o müzenin önüne.
İşte bu durumlar tartışılıyor şimdi Zonguldak kamuoyunda ve bu tartışmalarda da ZOKEV hanesine artı puanlar yazılmıyor.
Ve insanlar diyorlar ki;
“Boş ver ZOKEV, sen eskisi gibi paneller, söyleşiler düzenle, böyle ödül işlerine girme, kimseye de alet olma…”
 
İYİ Kahvaltı


Dün sabah saat 10.00’da Kahve Madenine davet üzerine gittik.
İYİ Parti il başkanı Ragıp Bayraktar’ın “Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle basın için düzenlemiş olduğu kahvaltıda partisinin Genel Merkez Yönetiminden de isimler vardı, Zonguldak Yönetiminden de…
Hepsi de pırıl pırıl,
Kravatlı,
Konuklara saygılı…
Konuk basın mensuplarına ise salon yetmedi, Zonguldak’ın ilçe ve beldelerinden de gelenler vardı.
Başkan Bayraktar ise ev sahibi olmanın sorumluluğunu biliyordu ve konukların hiçbir şekilde rahatsız olmamaları için elinden geleni yapıyordu.
Kahve Madeni’nin çalışanları da öyle…
Basın mensuplarına da güzel bir kahvaltı ikramı yaptılar.
Hediyeleri de unutulmadı…
Sonra konuşmalar, fotoğraf ve video çekimler vs. vs.
Umutlu konuşmalardı onlar, geleceğe damga vuracaklarını söylüyorlardı, iddialıydılar…
Başkan Bayraktar şimdiye kadar hiçbir partinin ağırlayamadığı sayıda basın ordusunu bir araya getirebilmişti ve ilk sınavından da başarılı çıkmıştı.
Kendisini kutluyoruz, Başarılarının da devamını diliyoruz…
Kahve madeni çalışanlarına da, bizlere gösterdikleri üstün hizmet anlayışları ve nezaketleri için buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.
 
  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Gülhan 1 yıl önce

Zokev ile ilgili yazınızı okudum. Öncellikle Gururla zokev üyesi olduğumu belirtmek istiyorum. Bu gece yapılmış olan programın ayrıca takdim kısmında da yer aldım. Gelelim asıl mevzuya .bakıldığında yaptığınız eleştiri doğru gibi gorunsede bence değil. Zokev' ın var oluş nedenlerinden biridir mücadele. Bildiginizi dusundugum icin Neye karşı mücadele sorusunu sormayacagınizı tahmin ederek; bunca haksızlığın ortasında doğru bir şeyler yaptıkları için görevlerinden ihraç edilen insanlar mücadele için var olmuş bir vakfin ödül verebileceği tek adrestir.

Misafir Avatar
Uygar Yılmaz 1 yıl önce

Sermet Bey, ZOKEV’in açılımı Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı. Eğitim ilgi alanına giriyor. Eğitim alanında ödül alan İsmet Akyol ve Gökhan Taner Günsan, gericiliğin mesken tuttuğu Çaycuma’da laik eğitim için bilimsel eğitim için tek başlarına uğraş verdiler. Okul yaptıranlar, BEÜ için bağış yapanlar da elbette önemli ama bu devirde meslekten atılmayı dahi göz önüne alıp laik eğitimi savunan Akyol ve Günsan bu ödülü fazlasıyla hak ettiler. Okul yapma protokolleri imzalanırken yetkililere laik eğitimin hırpalandığını söyleyen hayırseverleri görsek keşke. Bu dönemde laik eğitimi savunmak okul yaptırmaktan çok daha önemli. Çünkü yapılan okullar da bir gün imam hatibe dönüştürülebilir. ZOKEV, laik eğitim konusunda duyarlı davranmıştır. Tebrik ediyorum.

banner236