Zonguldak akp İl başkanı ve akp li Belediye başkanının ağzından çıkan iki satırlık sözle Zonguldak halkının tepkisi akp iktidarına karşı bir kez daha nefret uyandırdı.
Bir satırlık iki cümle olan bu sözcükte biri İl başkanı biri Belediye başkanı iki ekâbir hiç utanmadan sıkılmadan; var olan Atatürk Devlet Hastanesinin yapımı biten yeni ek binasının yapımında “otoparkın” unutulduğunu, unutulan otopark içinse; yapımı 60 ların başında biten Zonguldak’ın medarı iftiharı ve özel bir mimari ye sahip eski adı “Zonguldak Kız Meslek Lisesi”, yeni adı : “ Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin”, yıkılıp buranın otopark olmasını söylemeleri bu nefreti-tepkiyi çoğalttı.
Hastane yapılmış bitmiş ama projede olmayınca otopark yapmayı unutmuşlar.  
Zonguldak’ı babalarının özel mülkü sanan iki ekabir çıkıp hastaneye çok yakın olan okul için;“ gerekirse otopark için Kız Meslek Lisesini yıkarız” diyor.
Ben burada hiç mizah yapmadım durum aynen böyle. Şimdi sizlerle okul hakkında bazı bilgileri paylaşayım.
1960 ların başlarında devlet Zonguldak’a sağlık, sosyal ve eğitim alanlarında büyük denecek kadar yatırımlar yaptı.
Bunların başında eski adı “ SSK Hastanesi “ yeni adı “Atatürk Devlet Hastanesi” ve ikincisi yine aynı yıllarda yapımı biten ve eğitime başlayan özel bir mimariye sahip eski adı “Kız Meslek Lisesi “ yeni adı “Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “ binasını yaptı. Şimdiye kadar değişik mesleki dallarda binlerce mezun veren okulun şu an 80 öğretim kadrosu,650 öğrencisi ve 22 dersliği 19 atölyesi var.
Eğitim verdiği alanlar: Bilişim Teknolojileri, Çocuk gelişimi ve eğitimi, Grafik ve fotoğrafçılık, Yiyecek içecek hizmetleri, Moda tasarımları teknolojileri, Kuyumculuk teknolojisi, Büro yönetimi, Güzellik ve saç bakım hizmetleri.
Şimdi insan ister istemez soruyor. Koskoca hastane yapılırken otopark yapmak hiç aklınıza gelmedi mi? Böyle mazerete kargalar güler.
Hadiyin oradan siz asıl beyinciğinizdeki tilkikuyruğu değmemiş alanlardaki asıl amacınızı söyleyin. Böylesi bir arsanın rant çekişmesi olmaz mı?
Kendi aranızda bunun pazarlıklarını –paylaşımlarını acaba nasıl yaptınız? Hadi’n biraz iyi niyetli konuşalım. Okulun yıkılması için otopark bahane.
Çünkü bura mezunları çağdaş insanlar yetiştiriyor. “Efendim mimarisi estetik değil o nedenle burayı kökten temizleyelim ve burayı imam hatip lisesi yapalım”  diyebilirsiniz.
İyi amma buradan üç beş yüz metre ileride imam hatip lisesi zaten var.
Sanırım burayı imam hatip lisesine çevirme gibi bir niyette yok. Asıl amaç; burayı kökten kaldırıp bu öğrencileri dağıtmak ve çok büyük bir rant elde etmek.
Bunun başka izahı yok. Beyler kendinize gelin. Ateşle oynamayın. Zonguldak halkını provoke etmeyin. Sağlam binayı yıkıp otopark yapacağınıza o parayla gurbete yönelen gençlerimizin çalışacağı iş yerleri açın.
Devletin parası mı yok, otopark için daha ilerilerde örneğin hastane arkalarında bir yığın “sahibinden satılık arsalar” var oralardan biraz arsa satın alın ve unutulan otoparkı oraya yapın.
Dikkat edin yaşadığınız bu kente ihanet etmeyin.
Bu ihanetinizin vebalini torunlarınız bile ödeyemez. Çıkın kamuoyunun karşısına “ biz okul yıkılsın demek istemedik yanlış anlaşıldıysa özür dileriz” deyin.
 
 
  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228