ZONGULDAK:
 Başkan Kantarcı Avukatların Gününü Kutladı

 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı “5 Nisan Avukatlar Günü” nedeniyle Zonguldak Barosu Çaycuma Temsilciliğini ziyaret etti. Temsilci Erdal Kalaycıoğlu ve diğer avukatlarla bir süre görüşen Kantarcı, avukatların günlerini kutlarken ülkenin hukuksal sorunları üzerine sohbet etti. Belediye basın bürosundan verilen habere göre Belediyenin yaptığı çalışmaları da anlatan Kantarcı, gün nedeniyle aşağıdaki mesajı yayınladı:

 

KUTLAMALAR BURUK GEÇİYOR

“1958 yılında ülkedeki tüm barobaşkanlarının İzmir’de bir araya gelerek, bir çatı altında toplanma kararını aldığı 5 Nisan günü, ülkemizde, Avukatlar Günü olarak kutlanıyor. Ülke tarihinde yargının belki de en çok tartışıldığı, yargı kararlarına olan güvenin en çok sarsıldığı şu günlerde yapılan kutlamalar ne yazık buruk geçiyor. Adaleti sağlamak, eşit ve tarafsız biçimde dağıtmak devletin asli görevlerinden biridir. Ancak siyasi iktidar yargı kurumları üzerinde baskıyı yoğunlaştırarak tarafsızlığına gölge düşürüyor. Hukukun kabaca çiğnendiği, bağımsız yargı görevinin özel yetkili mahkemelere devredildiği, tabii hâkim ilkesine aykırı olarak mahkemeler kurulduğu kötü bir süreçten geçiyoruz.

 

HUKUK DEVLETİ İLKESİ AŞINIYOR

Adil yargılanma, adil savunma hakkına yönelik saldırılar her geçen gün daha da artırıyor.Eleştirilerine tahammül edilemeyen barolar vesayet altına alınmak isteniyor. Tarihin hiçbir döneminde görülmedik biçimde, yürümekte olan davaların heyetleri değiştiriliyor, yargıçların, savcıların görev yerleri değiştiriliyor, mahkemeler açılıp, mahkemeler kapatılıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa’da ifadesini bulan hukuk devleti ilkesi her geçen gün daha da aşınıyor. Devletin temelinin adalet, adaletin temelinin de savunma olduğu gerçeği göz ardı ediliyor.

 

YARGI BAĞIMSIZLIĞI ER YA DA GEÇ KAZANILACAK

Ancak tüm bu olumsuzluklar, hukukun üstünlüğü ilkesine olan inancımızı sarsmamalıdır. Hak ve adaletin gerçekleşmesi için kararlılıkla mücadele eden başta barolar olmak üzere pek çok çevrenin dimdik ayakta olması, yargı bağımsızlığını er ya da geç kazanılacağını gösteriyor. Siyasi iktidar yargı üzerinde baskılara derhal son vermeli, hukuk fakültelerinin, baroların, yargıç ve savcı temsilcilerinin birlikte yapacağı tartışmalar ışığında sistem yeniden yapılandırılmalıdır. Yapılacak reformlar adaletin gecikmesini önlemeyi, daha etkin bir hukuk yapısını oluşturmayı amaçlamalı, bu alanda emek harcayan tüm çalışanların çalışma koşullarıyla özlük haklarını iyileştirmeyi de hedeflemelidir. Bu çalışmalarda rehber almamız gereken tek şey, hukukun evrensel ilkeleridir. Bunu başaracağımızdan en küçük şüphe duymamaktayım.Bu duygularla sevgili avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, tüm hukuk camiasına saygılar sunuyorum.”

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Alaplı'da korkutan gelişme!

Haberi Oku