ZONGULDAK:
.

 

Eren Holding’in Muslu beldesinde yapmayı planladığı 700 MW’lık yeni santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı, Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapıldı. Toplantıya başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlıklardan bürokratlar, Eren Holding temsilcileri, Yaşanabilir Zonguldak Platformu temsilcileri, Çatalağzı, Muslu belediye başkanlarıyla CHP Zonguldak milletvekilleri Şerafettin Turpçu ve Ünal Demirtaş katıldı. ÇED Raporu’nu hazırlayan Çınar Mühendislik şirketi ile Eren Holding temsilcileri, yapılacak santrali savunurken, doğa gönüllüleri, belediye başkanları ve CHP milletvekilleri şiddetle karşı çıktı. Tansiyonun son derece yüksek olduğu toplantıda, Çevre Bakanlığı bürokratları arayı bulmakta zorlandı.

 AKP’Lİ HİÇBİR VEKİL KATILMADI

Öte yandan AKP’li hiçbir milletvekilinin toplantıya katılmamış olması doğa gönüllülerinin tepkisini çekti.  Çevreciler, “AKP’li vekiller, demek ki, Zonguldaklıların değil, termik santral patronlarının yanında. Bunlar Zonguldak’la ilgili yaşamsal önemdeki bu toplantıya katılmayacak da hangi toplantıya katılacak?Özellikle Sayın Özcan Ulupınar, bölgeyiboşaltma planıyla şimdiden meşgul olmaya başladı ki, toplantıya gelemedi” yorumlarını yaptı.

 SON DERECE DAR BİR ALANDA BEŞİNCİ SANTRAL

Çatalağzı-Muslu bölgesinde Eren’in 3 santralinin yanı sıra ÇATES de faaliyette bulunuyor. Şu anda bölgede yaklaşık 9 milyon ton kömür yakılıyor. Bu santralin de faaliyete geçmesiyle bu rakamın 10 milyon tonun üzerine çıkması bekleniyor. Başta Demir Madencilik olmak üzere diğer şirketlerin başvuruların da onay alması durumunda, bölgede, yılda 15 milyon ton kömür yakılması ön görülüyor. Uzmanlar bu kadar dar bir alanda bunca kömür yakılmasının dünyada bir başka örneği olmadığını, hava, su ve toprak kirliliğinin en üst seviyeye çıkmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

 NİHAİ KARAR VERİLECEK

Mevzuata göre, İDK toplantısı, ÇED nihai raporu öncesi son önemli toplantılardan biri sayılıyor. Bu toplantılarda şirketçe hazırlanan ÇED raporuna halkın katılı toplantısında yapılan itirazlarla, ilgili kamu kurumlarından gelen itirazlar değerlendirip, haklı bulunursa gerekli değişikliklerin yapılması ön görülüyor. Komisyon bunları yeterli görürse ÇED nihai raporunu onaylayarak yatırımın başlamasına izin veriyor ya da süreci durduruyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Şenol. 3 yıl önce

Bir.koli.yardıma.koşuyor.çocuklara.serviste.verdi.eden.bu.işi.iyi.biliyor.sen.ölmüssun.kimin.umrunda.en.büyük.katil.bunlar.karadeniz in..ölüm.tacirleri.

banner228

Esrarengiz ziyaret sonunda Diyet ödendi... Damadını...

Haberi Oku