ZONGULDAK:
1 Mayıs Çaycuma'da kutlandı

 

KESK bileşenleri, Belediye-İş ve Genel İş üyesi işçilerle birlikte, Çaycuma’da, 1 Mayıs’ı kutladı

 

1 Mayıs Çaycuma'da KESK Bileşenleri tarafından davul zurnayla coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamanın ardından Atatürk Anıtına kadar sloganlarla yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Zonguldak Madenci Anıtında yapılan kutlamaya gidildi. "İş, Ekmek, Özgürlük Yaşasın 1 Mayıs, Hukuksuz ihraçlara Son, HAYIR'ımızı da alıp geldik; Emek, Barış ve Demokrasi için Yaşasın 1 Mayıs" pankartlarının açıldığı kutlamaya KESK üyeleri, Belediye-İş ve Genel İş üyesi işçiler, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam, Karapınar Belediye Başkanı Ahmet Aydın, CHP eski Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Tuncay Akyol, İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Nizamettin Eyidoğan, ADD Çaycuma Şube Başkanı Kıvılcım Kalyoncu, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Temsilcisi Tevfik Aydoğmuş'un da aralarında bulunduğu çok sayıda işçi emekçi katıldı.  Saygı duruşuyla başlayan kutlamada konuşan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan söyle dedi:

‘HAYIR’IMIZI ALIP DA GELDİK!
“Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca işçi için, emekçi için, tüm ezilenler ve yok sayılanlar için her 1 Mayıs, birliğin-mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyütüldüğü gündür. Yok sayılan emeğin, dünyanın dört bir yanında görkemli bir biçimde varlığını gösterdiği gündür 1 Mayıs. Dünyanın her yerinde en merkezi ve en büyük meydanlar, emeğin bu görkemli buluşmasına tanıklık eder. İşçiler özlemlerini, umutlarını, taleplerini istedikleri meydanlarda özgürce ifade eder. Türkiye’de ise maalesef 1 Mayıs’lar iktidarlar getirdiği yasaklar altında kutlanmaktadır. 365 gün bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlere bir gün dahi saygı gösterilmemektedir. Siyasi iktidar bir gün için dahi işçilerin taleplerine kulak vermemekte, yıllardır 1 Mayıs mitinginin kendi istediği yerde yapılmasını dayatmaktadır. Ayaklar baş olursa kıyamet kopar diye açıklanan bu tutum, 2017 yılında da devam etmektedir.”

EŞİTLİKÇİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ, LAİK VE SOSYAL BİR ANAYASA ACİL İHTİYAÇ
“1 Mayıs 1977’deki kontrgerilla katliamının 40’ıncı yılında da bu dayatmanın sürdürülmüş olması ölenlere ve işçi sınıfına saygısızlık olarak tarihe geçecektir. 15 Temmuz darbe girişimine karşı, bizler de dahil olmak üzere, yurttaşların buluştuğu Taksim alanı ne yazık ki yeniden yasaklı meydan haline getirilmiştir. Hukuku, demokrasiyi, evrensel temel hak ve özgürlükleri yok saymayı bir rejim biçimi olarak benimsemiş anlayışa karşı, bu yıl her zamankinden çok daha yaygın, kitlesel ve coşkulu bir biçimde buluşmayı görev biliyoruz. Bilindiği gibi, emekçilerin haklarını geliştirmeyen, aksine zarar veren ve tek adam rejimini dayatan bir anayasa için referanduma gidildi. Devletin tüm olanaklarının kullanılmasına, tek sesli medyaya, hayır diyenlerin engellenmesine rağmen yurttaşların en az yarısı hayır dedi. Böyle bir anayasa değişikliği ile ülke huzur, barış ve istikrar bulamayacaktır. Türkiye’nin acil ve yaşamsal ihtiyacı eşitlikçi, özgürlükçü, laik ve sosyal bir anayasadır. Ancak ülkeyi yönetenler bu gerçeklere gözünü kapatmakta, Türkiye’ye tek adam rejimi dayatmaktadır. Halkın en az yarısının hayır dediği bir rejim değişikliğini, cebren ve hile ile meşrulaştırma girişimlerine karşı 2017 1 Mayıs’ı çok daha anlamlı ve önemli hale gelmiştir.”

NEDEN ALANLARDAYIZ

“Hile-hurda ile dayatılan tek adam rejimine karşı demokrasi için, giderek derinleştirilen ve bizi Ortadoğu’daki çatışmaların ateşine sürükleyen savaş politikalarına karşı barış için, giderek pervasızlaşan emek düşmanlığına karşı emeğin hakları için, milyonların hayır’lı buluşmaları olarak 1 Mayıs’ta alanlardayız! Olağanüstü Hal’e, Kanun Hükmünde Kararnamelere, hukuksuz ihraçlara ve tek adam rejimine hayır demek için 1 Mayıs ‘ta alanlardayız!  Darbe girişimine karşı ilan edildiği iddia edilen Olağanüstü Hal ile hukukun ayaklar altına alındığı, yurttaşların temel hak ve özgürlüklerinin keyfi biçimde gasp edildiği bir rejim kalıcı hale getirilmek istenmektedir. Yüz binin üzerinde kamu emekçisini ve işçiyi, haklarında hiçbir yargı kararı bulunmadan işinden eden Kanun Hükmünde Kararnamelere, OHAL fermanlarına hayır demek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız. Sendikal örgütlenme hakkını KHK ile ortadan kaldıran, kamu emekçilerinin toplu iş sözleşmesi hakkını ve kazanımlarını yok sayan antidemokratik uygulamalara teslim olmayacağız. Halkın seçtiği vekillerinin yaptığı Seçim Yasası’nı yok saymayı marifet bilen YSK örneğinde olduğu gibi, adaletin çivisinin çıktığı, meclisin tamamen yok sayıldığı tek adam rejimine hayır diyoruz! Kıdem tazminatının gaspına hayır demek için 1 Mayıs’ta alanlardayız.”

 

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU YAĞMALANIYOR

“Referandum öncesinde defalarca dile getirdiğimiz gibi, 16 Nisan’ın ardından ilk işleri kıdem tazminatına göz dikmek oldu. Patronlar yük olarak görüyor diye işçi sınıfının ve bütün çalışanların 80 yıllık kazanımına göz dikenlere hayır diyoruz. Emekçilerin iş güvencesi, işsiz kaldığında kara gün dostu olan kıdem tazminatından nemalanmak isteyenleri, İşsizlik Sigortası Fonu’nu yağmalamalarından tanıyoruz. Tüm emekçileri yağmaya ve talana hayır demeye çağırıyoruz. Taşeron köleliğine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına hayır demek için 1 Mayıs’ta alanlardayız! Milyonlarca taşeron işçisinin umutlarını yıllardır aldatmacalarla sömürenlere, 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce ‘taşerona kadro’ vaat edip sözünde durmayanlara hayır demek için alanlardayız. Taşeron işçilerin mücadele ederek ve mahkemelerde kazandıkları kadro hakkını tanımadığı gibi taşeron düzenini bile aratacak kiralık işçilik uygulamasını, işçi simsarlığını yasal hale getirmek isteyenlere 1 Mayıs alanlarından hayır diyoruz! Taşeron işçilerine kadro vaadini tutmadığı gibi kamu emekçilerinin 657 sayılı yasadan kaynaklanan iş güvencelerini ortadan kaldıracaklarını açıklayanlara, milyonlarca kamu emekçisine güvencesiz çalışmayı dayatanlara omuz omuza hayır diyoruz!”

‘HAYIR’IMIZI ALIP DA GELDİK!
“Bu topraklarda emeğiyle, onuruyla yaşayan hemen herkesin hayır dediği o kadar çok şey var ki! 1 Mayıs alanları herkesin hayır’ını alıp geldiği rengarenk ve apaydınlık meydanlar olmuştur. OHAL ve KHK rejimine hayır. Hukuksuz açığa alma ve ihraçlara hayır.  İşsizliğe hayır, kiralık işçiliğe hayır. İş cinayetlerine hayır, krize hayır, yoksulluğa hayır. Zamlara hayır, savaşa hayır, kentlerin ve doğanın yağmasına hayır. Kutuplaşmaya hayır, kadın cinayetlerine hayır, çocuk istismarına hayır, cinsiyetçiliğe hayır, kamu hizmetlerinin ticarileşmesine hayır. Gazetecilerin, siyasetçilerin, gençlerin hapishanelere doldurulmasına hayır, akademinin ve bilimin bitirilmesine hayır, sömürüye hayır, diktaya hayır gibi milyonlarca hayırlı çığlık bugün 1 Mayıs alanlarında buluştu!  Hep beraber, birlik olarak, dayanışmamızı güçlendirerek mücadelemizi daha da büyüteceğiz.  Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği. Yaşasın işçi sınıfının uluslararası birlik ve dayanışması!”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Cemil Kazancı, tedavi gördüğü hastanede...

Haberi Oku