ZONGULDAK:
12 Eylül tüm kötülüklerin anasıdır
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 12 Eylül darbesinin 40. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, “Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, bugün yaşadığımız tüm kötülüklerin anası 12 Eylül’dür ve onun kurduğu sistem aksaksız olarak işlemektedir. 12 Eylül hâlâ aşılamamıştır” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 12 Eylül askeri darbesinin 40. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Bundan tam kırk yıl önce, 12 Eylül 1980’de, emir komuta zinciri içinde hareket eden bir askeri konsey, ülke yönetimine el koydu. Tüm siyasi partileri, dernek ve vakıfları kapatıp parlamentoyu fesheden darbeciler, seçilmiş tüm belediye başkanlarını da görevden alarak, yerlerine kayyım atadı. Bizzat Adalet Bakanlığının açıkladığı rakamlara göre, darbeciler, 2 milyon 683bin kişiyi fişledi, 1 milyon 650 binden fazla kişiyi gözaltına aldı. Açılan 210 bin davada, 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi hakkında idam istendi. Bunlardan 517’sine idam cezası verilirken, aralarında 17 yaşında çocukların da olduğu 50 kişinin cezası infaz edildi. 380 bin kişinin pasaport halkının elinden alındığı o karanlık yıllarda 30 bin kişi de vatandaşlıktan çıkarıldı. Tüm sendikalar kapatıldı, grevlerin yasaklandı, kapatılan dernek sayısı tam 23 bin 677 olarak açıklandı” dedi.


12 EYLÜL HÂLÂ AŞILAMAMIŞTIR

12 Eylülü darbesinin ülkenin demokratikleşme sürecini çok büyük sekteye uğrattığını söyleyen Kantarcı, “Ülkenin seçilmiş Başbakanı ile parlamento içinde ya da dışında bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarıyla yöneticilerini gece yarıları evlerinden alan askeri yönetim, demokratik tüm kurumları askıya alarak halk iradesini hiçe saydı. Yarattığı korku iklimi içinde oluşturduğu kurumlarla apolitik bir nesil yetişmesi için her türlü mekanizmayı kurdu. Bugün tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasinin hayata geçmesini engelleyen ne varsa, hepsi 12 Eylül’den sonra yasa hükmü haline geldi. O zamanın Yargıtay Başkanı’nın bile ‘Anayasadan daha çok polis tüzüğüne benziyor’ dediği 82 anayasası ile ülkenin tüm demokratik birikimi yok edilmekle kalmadı, erki elinde tutanların dilediği zamanda baskıcı-otoriter bir rejim kurabilmesinin yasal dayanakları da oluşturuldu. Buna bir de hayatın her alanında tek tip insan yetiştirmeye yönelik uygulamalar da eklenince, ülke tüm toplumsal reflekslerini yitirdi, her türlü politik istimara açık hale geldi. Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, bugün yaşadığımız tüm kötülüklerin anası 12 Eylül’dür ve onun kurduğu sistem hiç aksamadan işlemektedir. 12 Eylül hâlâ aşılamamıştır” dedi.

EKSİKSİZ BİR DEMOKRASİ İÇİN EL ELE VERELİM

Başkan Kantarcı açıklamasını, “Bu durumdan çıkışın yolu bellidir. Başta 82 Anayasası olmak üzere, 12 Eylül ürünü tüm yasalar ve 12 Eylül anlayışından beslenen tüm düzenlemeler ortadan kaldırılmalı, demokratik tüm standartlar evrensel düzeye yükseltilmelidir. Tüm hukuk sistemi, demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine bağlı; düşünce, ifade ve teşebbüs hürriyetine saygılı bir anlayışla yeniden ele alınmalı, toplumsal konsensüse dayalı olarak demokratik bir anayasa yapılmalıdır. Devlet, ülkemizin kurucusu Atatürk’ün ortaya koyduğu çağdaş uygarlık hedefine ve ilkelerine bağlı olarak yeniden yapılandırılmalı, anayasamızda da ifadesini bulan laik, sosyal, hukuk devleti nitelikleri artırılarak daha etkin hale getirilmelidir. Ülkemizin stratejik hedefleri arasında yer alan Avrupa Birliğine tam üyelik konusunda daha kararlı ve etkin adımlar atılmalı, her alanda amasız fakatsız şekilde AB standartlarına ulaşmak için çaba harcanmalıdır. Ülkemizdeki demokratik standartları yükseltmeden 12 Eylül’ün tasfiyesinin mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Ulusumuzun yaşadığı bunca acı deneyim sonrasında, bunu başaracağına inanıyor tüm siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, toplumsal kesimleri tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasi için el ele vermeye çağırıyorum” diyerek tamamladı.
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hasan Basınca 6 gün önce

12 eylül anayasasını kim kabul etti

Misafir Avatar
h.b 6 gün önce

12 eylülde kedi olanlr şimdi kaplan kesiliyor.

Misafir Avatar
h.b 6 gün önce

12 eylül öncesi içsavaş vardı

Misafir Avatar
hb 6 gün önce

12 eylülde anarşinin kafası kırılmıştır.

Misafir Avatar
Hasan Basınca 6 gün önce

12 eylülde ülkede iç harp vardı.

Misafir Avatar
h.b 6 gün önce

12 eylül anayasası halen yürürlülükte beyler. boş konuşuyosunuz..

Misafir Avatar
Şerafettin YEŞİLBAŞ 7 gün önce

Sayın, Başkan. Demokrasi için el ele vermek için, Demokrasi, Hak, Hukuk, Adalet, Aş, İş için herkesin öncelikle, Parti Yetkililerinin ben merkezci tutumdan uzak durması gerekmektedir. Bu ben merkezcilikten kurtulamayan Partiler ve Sivil Toplum Örgütleri var olduğu sürece, insanlardan birliktelik beklemek, maalesef bir hayaldir. Bir Partiliye düşüncelerimi belirtiyorum, aşağıladığım, hakaret ettiğim yok, seni falanca temsilcilik yerimizden arayacaklar deniliyor, 10 gün geçiyor, bana dönülmüyor. Benimle görüşmek gerekli görülmüyorsa, İnsanlık adına, olmadı benim adıma, olmadı Parti haysiyeti adına, olmadı Solun Ahlaki değerleri adına bana dönülüp, bilgi verilir? Bunları da yazmama rağmen halen daha bana dönüş yapılmıyor. Sol Tüm bunlardan uzak olanların eline düşmüş ise, birlik, beraberlik nidalarından medet ummak beyhudedir. Demokratlar ve Solcular önce bu kendi cadı kazanını bir temizlesin, ondan sonra sıra halkımızın bilinçlendirilmesine gelsin. Yaratılan anlaşmazlık, güvensizlik ortamında kitlelerden Demokrasi, Hak, Hukuk, Adalet v.s. için katılım beklenemez. İnsanlar çıkarları için, farklı Burjuva Partileri kurabilirler, bu Topluma anlatılabilir, ama Demokratlar, Solcular çıkarları yok ise, her şeyden önce İnsanca Yaşam için, ayrı ayrı Partiler Kurmalarını topluma anlatamazlar. Zaten anlatılamadığından, toplumda güvensizlik ortamı oluştuğundan, 12 Eylül Darbesine takınılıp, kalınmış, olumsuzu olumluya çevirmek, çevirebilmek adına hiçbir mesafe katedilememiştir. Saygılarımla.

banner228

Gaziler Günü Kutlandı

Haberi Oku