ZONGULDAK:
1991 PROVASI!

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan binlerce maden işçisi özelleştirmeye hayır demek için tek yumruk olarak Madenci Anıtı’nda buluştu

1991 PROVASI!

Zonguldak dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca TTK Karadon Müessesesi’nin özelleştirme kapsamına alınmasına tepki gösteren maden işçileri dün siyasi partiler, STK’lar ve halkın katılımıyla geniş kapsamlı bir eylem yaptı. Genel Maden İşçileri Sendikası önünde buluşan yaklaşık 5bin madenci, ‘Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma/ Madenci burada vekiller nerede/ Bizi satanı bizde satarız/ Madenci feneri sönmeyecek/ Gemileri yaktık geri dönüş yok’ şeklinde sloganlar atarak Madenci Anıtı’na kadar yürüdüler.

BARTIN VEKİLİ VARDI ZONGULDAK VEKİLİ YOKTU

Dünkü eylemin en çok dikkat çeken yanı ne iktidar ne de muhalefet milletvekillerinden hiçbirinin Madenci Anıtı’nda olmayışıydı. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ve CHP Zonguldak eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün katıldığı eyleme GMİS eski Genel Başkanlarından Ramis Muslu, Ramazan Denizer ve Eyüp Alabaş da destek verdi.

“GEREKİRSE SESİMİZİ YER ALTINDA DUYURURUZ”

Eylemde konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, 1990 ve 1994 yıllarında olduğu gibi bugün de tek yumruk olarak madencinin hakkına sahip çıktıklarını belirterek, “Biz, madenciler o gün tek ses olarak nasıl yanlışa dur dediysek, bugün de engel olacağız. Sesimizi, bu çığlığımızı buradan yer üstünden duymazlarsa yer altından 8 şiddetinde deprem gibi duyurmaya devam edeceğiz” dedi.
Sendika önünden yürüyüşe geçen kalabalık Madenci Anıtı önünde bir araya geldi. Burada GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci konuşma yaptı. Demirci, “TTK’nın özelleştirilmesi girişimlerinden vazgeçildiği resmen açıklanıncaya kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecek. Son nefesimize kadar, bir tek arkadaşımız dahi ayakta kalsa bu mücadele, madenci kardeşlerimiz ve Zonguldak halkımızla birlikte devam edecektir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı nedeniyle bu açıklamamızı ertelemiştik. Bayram tatili süresince hükümet ve bakanlık adına resmi bir açıklama olmadı. Maden ocaklarına ve maden şehitlerine sahip çıkmalıdırlar. Zonguldak’taki mücadeleye sahip çıkmalı ve destek vermelidirler. Biz, madenciler ve Zonguldak halkı olarak 1990 ve 1994’te tek yürek, tek ses olarak bu yanlışa nasıl dur dediysek, bugün de engel olacağız. Sesimizi, bu çığlığımızı buradan yer üstünden duymazlarsa yer altından 8 şiddetinde deprem gibi duyurmaya devam edeceğiz” dedi.
“Özelleştirmenin ölüm olduğunu gördük”
Madencilerin; yerin metrelerce altında her gün ölümü yaşadığını da söyleyen Demirci, “Biz madenciler ve bölge insanı özelleştirmenin ölüm olduğunu gördük. Ölümden ötesi yok. Biz her gün ölümü yaşayan insanlarız. Biz her gün helalleşenlerdeniz. Son nefesimize kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Biz yerin yüzlerce metre altında kendimizi önce Allah’a sonra arkadaşlarımıza emanet ediyoruz” diye konuştu.
Eylem, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin konuşmasının ardından sona erdi. Alanı dolduran binlerce işçi Madenci Anıtı önündeki eylemin ardından Zonguldak Valiliği önüne yürüyüşe geçti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Kozlu Kerbela’ya döndü

Haberi Oku