ZONGULDAK:
89 YIL ÖNCE BUGÜN...
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak'a gelişinin 89'uncu yıl dönümü törenle kutlandı. 
Valilik Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz'ın yanı sıra Garnizon Komutanı Albay Gönen Süslü, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, daire müdürleri ve siyasi parti başkanları hazır bulundu. 
Atatürk anıtına çelenk konulmasından sonra önce saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.
Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, günün anlam ve önemini belirten şu konuşmayı yaptı:
“Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Bugün, Cumhuriyet'imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şehrimize teşriflerinin 89’urcu yıl dönümü dolayısıyla sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cumhuriyet'in ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan zengin maden ve kömür yatakları nedeniyle ilimiz, ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiştir. Zonguldak'ı Türkiye'nin ilk vilayeti olarak ilan etmekle, bize tarihi bir onur kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 26 ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatıyla ilimize gelmiş ve halkımızın büyük bir coşkusu ile karşılanmıştır. 26 ağustos 1931 Yılı'nda şehrimize teşrif eden gazi Mustafa kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini ve çalışmalarını yerinde incelemek üzere üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin ardından, havzanın mevcut yapısında büyük değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu şekilde konuştu, “Zonguldak'ın derin toprakları altındaki maden servet-i ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak'ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir." Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve maden şehitlerimizi en derin minnet şükran ve rahmetle anıyorum.” 
Valilik önündeki törenden sonra Atatürk'ün kente ayak bastığı Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'ne ait lokalin yanındaki iskeleye geçen protokol, denize karanfil bıraktı.
Tören, TCSG 86 Bot Komutanlığı'na bağlı askerlerin botla getirdikleri Türk bayrağını Vali Tutulmaz’a teslim etmesiyle son buldu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

19 bin 756 koronavirüs denetimi gerçekleşti

Haberi Oku