FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
Adaletin Bu mu AKP
Zonguldak Belediyesinin bu ay uygulamaya giren su tarifesiyle 10 metreküpe kadar su kullanan ve büyük bir çoğunluk oluşturan abone grubuna yüzde 30’un üzerinde zam yapılırken, fabrikatörlerin su fiyatlarına %40 indirim yapılıyor.

Zonguldak Belediye Meclisi’nin AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilen 2021 yılı su tarifesi bu ay itibariyle yürürlüğe girdi. Yayımlanan tarifeyle konutlarda 2,80 lira olan suyun metreküp fiyatı 3,10 liraya çıkarılırken, 10 metreküpe kadara su kullanan abonelere yapılan yüzde 10 indirim de kaldırıldı. 

2020’DE 39.20 LİRA ÖDEYEN BİR ABONE, 2021’DE, 51,90 LİRA ÖDEYECEK
Buna göre 2020 yılında 10 metreküp su kullanan bir abone, atık su bedeli ve çevre temizlik vergisi ile birlikte 39,20 lira öderken, 2021’de, faturalara yeni eklenen 2 liralık sayaç bakım bedeli ile birlikte 51,90 lira ödeyecek. Bu hesaba göre dar gelir gruplarının kullandığı suya 2021 yılı tarifesiyle yapılan zam Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın dediği gibi %11 değil, %32,4 olarak gerçekleşecek.

FABRİKA VE SANAYİ KURULUŞLARI ADIYLA AYRI BİR KATEGORİ AÇILIP %40 İNDİRİM YAPILDI
2021 yılında başta konutlar olmak üzere tüm abone gruplarının su ücretine zam yapılırken, daha önce ticarethanelerle birlikte aynı tarifede değerlendirilen fabrika ve sanayi kuruluşları, ayrı kategoride değerlendirilerek su ücretlerine %40 indirim yapılacak. Buna göre, 2020 yılında, ticarethaneler gibi suyun, metreküpüne 7 lira ödeyen fabrika ve sanayi kuruluşları, 2021’de 9 lira yerine 5 lira ödeyecek.  

DÜŞÜK GELİR GRUPLARINA ZAM, EN ZENGİNLERE İNDİRİM
Zonguldak Belediyesinin “insani kullanım hakkı” olarak tanımlanan 10 tona kadar olan suya yaptığı %10’luk indirimi kaldırıp düşük gelir grubundaki insanları mağdur ederken, fabrika ve sanayi kuruluşu sahibi gibi kentin en üst gelir grubuna neredeyse %50’ye ulaşan indirim yapması şaşkınlık yarattı. İndirim Belediye Meclisi’nde da yoğun tartışma konusu olurken, CHP’li üyelerin itirazlarıyla karşılanmıştı.
ELLER MERSİN’E ZONGULDAK BELEDİYESİ TERSİNE
Öte yandan sanayinin yoğun olduğu kentlerde, su tarifeleri, Zonguldak Belediyesinin tam tersi olarak uygulanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10 metreküpe kadar olan su kullanımlarını 2,58 lira üzerinden ücretlendirirken fabrika ve sanayi tesislerimde bu rakam 8,78 liraya çıkıyor. Sakarya Belediyesi konutlarda bölgenin gelişmişlik düzeyine göre, metreküp başına 0,40 ile 4,35 lira arasında bir ücret alırken, sanayi tesislerinde bu rakam 9,72 lira olarak uygulanıyor. Her iki sanayi kentinde de en yüksek su ücretini fabrika ve sanayi tesisleri ödüyor.

TARİFENİN ARKASINDA MURAT UZUN MU VAR?
Zonguldak Belediyesinin fabrikaları ayrı bir kategoriye alarak kullandığı suya büyük indirim yapması akıllara Belediye Meclisinin AKP’li üyesi Murat Uzun’u getiriyor. Aynı zamanda Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olan ve Kokaksu mevkiinde MFA adlı bir maske fabrikası bulunan Uzun’un teklifi hazırlayan komisyonda olması bu iddiaları güçlendiriyor. Uzun’un bu oylamada oy kullanmasının ne kadar etik olduğu ayrı bir tartışma konusunda olarak kentin gündemindeki yerini de koruyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
67 5 gün önce

zorla akilli saat aldirdilar şi̇mdi̇ serbest bari̇ onlara i̇ndi̇ri̇m yapin

banner228

ZONGULDAK HALKI BU YÖNETİMİ HAK ETMİYOR

Haberi Oku