ZONGULDAK:
ADD'ye polis engelli

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nazan Papila, Lozan Barış Antlaşması’nın 97’nci yıldönümünde ülke genelinde yapacakları basın açıklamalarının tüm yasal izinler alınmasına rağmen etkinliğe saatler kala polis tarafından engellendiğini belirterek, tüm baskılara rağmen hiç bir baskı ve yıldırma politikasına boyun eğmeyeceklerini söyledi.
İşte o açıklama:

Tüm yurt çapındaki ADD şubelerimiz ve örgütü olarak bir hafta önceden  gerekli hazırlıkları, resmi makamlarla yazışmaları gerçekleştirerek ve duyurularımızı siz basın örgütleri aracılığıyla da yaparak Çelenk Sunum,Saygı Duruşu ve Basın Açıklamasında bulunmak üzere iken törene saatler kala gelen bir tebligatla Lozan Barış Antlaşması’nın 97.Yıldönümünde  alanlara indirilmedik Ulu Önderimiz, Cumhuriyet’imizin  kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’nda ve de Lozan görüşmeleri ve antlaşmada kazanılan hakların baş aktörü,başarılı devlet adamı ulusal kahramanlarımızdan İsmet İnönü Heykeli’nin önünde Çelenk Töreni yapmamız engellendi. Barikatlarla karşılaştık. Devletin güvenlik güçleri ile bir kez daha karşı karşıya getirilip,gerginlik ve çatışma ortamına  sürüklenmeye çalışıldık. Bizim amacımız belli idi.Biz Serv’de verilen tüm hakların geri alındığı ve bu nedenle tüm Vatansever yurttaşlarımızın hassasiyet taşıdığı bir ulusal onur gününü  içimizdeki minnet ve saygı duyguları ile anmaktı.
Ama bizlere engel çıkartanların amaçlarının gerçekte ne olduğu bir soru işareti.Çünkü bu engelleme için gönderilen tebligatta net bir  gerekçe yok.
Dillendirilmeyen gerekçeler de zaten yaşanan olayların vehametinin bir göstergesi.
Değerli Basın temsilcilerimiz,Saygıdeğer Kamuoyu;
Sizlerle yaşanan süreçin bir kesitini paylaştık.Daha önce de buna benzer yasaklamalar engellemelerle karşılaştık.
Çünkü Atatürkçü Düşünce Derneği’nin durduğu yer bellidir.Hiçbir etki,baskı ve yıldırma politikalarına gelmeyecek noktadadır.
Yapılan haksız engellemeler,anayasal hakkımız olan eylemlere getirilen yasaklamalar için Genel Merkez’imiz yasal süreçe başvuracaktır.
Biz hukukun üstünlüğüne,eşit yurttaşlık haklarına büyük önderimizin çizdiği çağdaş,laik,sosyal devlet anlayışına inanıyor,bu yoldan asla dönmeyeceğimizin  bir kez daha altını çiziyoruz.
Lozan Barış Antlaşması Ulusal Onurumuzdur
Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapusudur
Bugün aynı zamanda kutlanmakta olan  ikinci bir öneme sahip gündür Basın Bayramı;
Yeryüzünde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğunun önemi özellikle bu yaşdığımız günlerde değerini gözler önününe seriyor. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma görevi gören basınımız demokratik hayatımızın vazgeçilmezlerindendir..O yüzden ADD Zonguldak Şubesi olarak biz,gerçek meslekleri gazetecilik olan,halkın ve bireylerin sesi olan basın kurumlarını ve değerli basın çalışanlarımızı taşıdıkları kimlikleri ile verdikleri özverili  mücadelelerinde  başarılar diliyor,baskısız sansürsüz günlerde,emeklerinin karşılığını aldıkları bir ortamda nice bayramlar diliyoruz.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa Tongar 7 ay önce

10Ağustos1920de Osmanlı İmparatorluğu hükümeti-Vahdettin ile itilaf devletleri arasında imzalanan yukarıda görülen SEVR ANTLAŞMASI haritasını LOZAN'da 24Temmuz1923de yırttık.Nerelerde indirilen bayrakların yerine AYYILDIZLI BAYRAĞIMIZIN çekildiğini bu haritada görüyorsunuz..

Misafir Avatar
bap700 7 ay önce

unutmayacağız ,unutturmayacağız

banner228

Kızılay, Başkan Bozkurt'a teşekkür...

Haberi Oku