Akdemir; “Basın milletin müşterek sesidir”

ZONGULDAK 09.01.2017, 12:04 09.01.2017, 12:07
952
Akdemir; “Basın milletin müşterek sesidir”

 

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Başkan Akdemir, medyanın; toplumsal bilinci artırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin topluma duyurulması açısından önemine dikkat çekerek, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olduğuna dikkat çekerek, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın milletin müşterek sesidir” sözlerini hatırlattı.

  Akdemir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yapmış olduğu yazılı açıklamasında “Bugün 10 Ocak. 212 sayılı yasanın, yani basın sektöründe çalışanların haklarının yasallaştırıldığı kanunun kabul edildiği tarihin yıl dönümü.Gazetecilik mesleği, özellikle gönülden fedakârlık isteyen zor şartlar altında yapılan önemli bir meslektir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Toplumların gelişiminde, basının her konuda, bilgilenme, aydınlanma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır. Bilginin büyük önem taşıdığı günümüz dünyasında, en önemli mesleklerden biri olan gazetecilikte, doğru haber, tarafsızlık ve kalitenin öncelikli ilke edinilmesi gerektiği görüşündeyim. Gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması yerel ve ulusal basınımıza güç katacaktır. Çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumları ile işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya yapısı ile ilgilidir. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerekse kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından çok önemlidir.

          Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından olan basın, her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğümüzü sağlayan en etkili araçtır. Sürekli kendini yenileyerek her zaman daha kaliteli haber sunma yönünde büyük fedakârlıklar gösteren, basın çalışanlarımızın ve emekçilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü’ kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.” dedi.

 

Yorumlar (0)
13
kapalı