ZONGULDAK:
Altyapı sıfır, öngörü sıfır, tedbir sıfır:  Böyle sınıfta kalınır!

Selden geriye kalanlar…

Altyapı sıfır, öngörü sıfır, tedbir sıfır:

Böyle sınıfta kalınır

21 Ağustos 2019, Zonguldak’ın sel afetine maruz kaldığı tarihi günlerden biri olarak kayda geçti. Gazetemizin “Bile Bile Lades!” manşetiyle kamuoyuna duyurduğu sel afetinin kaçınılmazlığı olsa da yerel yönetimlerin geçmişten günümüze alt yapı hizmetlerindeki yetersizliği ve afetlere karşı öngörüsüzlüğü bir kez daha gözler önüne serildi. Sel sularıyla kapanan cadde ve sokaklarda esnaf zarara uğrarken, herhangi bir can kaybının yaşanmaması, en büyük teselli kaynağı oldu.  

Meteoroloji’nin saat vererek uyardığı kuvvetli yağmur yağışı, şehri etkisi altına aldı. Uyarıya rağmen rögar kapakları, mazgallar ve diğer su giderleriyle ilgili gerekli önlemi almakta geciken belediye, sel afetinin daha büyük çapta yaşanmasına neden oldu.

Dün akşam dakikalarca süren şiddetli yağmur nedeniyle caddeler göle döndü, iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularında sürüklendi... Belediyenin ihmali zararı ikiye katladı...

Selden geriye tarihi fotoğraf kareleri ve şehrin çeşitli noktalarından çekilmiş görüntüler kaldı.

İŞTE O MANŞET VE SELDE YAŞANANLAR...

BİLE BİLE LADES!

Meteorolojinin iki gün öncesinden  “turuncu alarm” verdiği Zonguldak'ta dün akşam saatlerinde aniden bastıran şiddetli yağmur yüksek kesimlerden şehir merkezine sel olup geldi. Yüzlerce işyeri ve evi su bastı. En büyük zarar Soğuksu’da yaşandı. Bir çok yerde meteorolojik uyarıya rağmen mazgallar açılmayınca facia kaçınılmaz oldu. Yağmur suları yer yer 50 santime kadar ulaştı. Zonguldak Belediyesi dakikalarca sel sularına müdahale edemedi. Esnafın ateş püskürdüğü Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan “Hazırlıklarımızı yapmıştık ama yetmedi” demekle yetindi. Hasar tespit çalışmalarının bugün başlaması bekleniyor.

 

İŞ YERLERİ SULAR ALTINDA KALDI

Öte yandan Soğuksu semtinde iş yerleri sular altında kaldı. Çaresiz kalan esnaflar dükkanlarına gelen suları engellemek için adeta zamanla yarıştı. Mazgallar tıkandı. Bazı vatandaşlar araçlarında mahsur kaldı. Polis ekipleri ve AFAD ekipleri vatandaşların imdadına yetişti. Ara mahallelerde küçük çapta heyelanlar yaşandı. İtfaiye ekipleri de bölgelere sevk edildi. Polis ekipleri alarma geçti. Gazipaşa, Soğuksu, Soğuksu pazar yeri, TIR parkı mevkii, terminal mevki, Emniyet Müdürlüğü kavşağı, Kozlu sahil yolu sular altında kaldı. Adeta nehre dönen ara sokakta sele kapılan araç yol boyunca sürüklendi. Vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı.

TERMİNALDE DEĞİŞMEYEN MANZARA

 

Dünkü yağmurda 100. Yıl Şehirlerarası Otobüs Terminali de sek sularından nasibini aldı. Kent merkezinde saat 17.00 itibariyle başlayan kuvvetli yağış sonrası yollar göle döndü. Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bulunan 100. Yıl Zonguldak Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali de sular altında kaldı. Bir çok yolcu otobüsü otoparka çekildi. Terminal önü de sular altında kaldı. Bazı yolcular terminal içerisine sığındı. Ekipler terminal bölgesinde temizlik çalışması başlattı.

KOZLU YOLU FELÇ

Öte yandan Kozlu şehir merkezi ve Kozlu’da da sağanak yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. Kozlu Belediyesi hoparlörden tüm personeli göreve çağırdı. Kozlu yolu yaklaşık 3 saat ulaşıma kapandı. Yüzlerce araç yağmur sularında mahsur kaldı. Sahil yolu kapanınca trafik bir süre Kozlu üst yoldan işledi. Mesai çıkışına denk gelen yağmurda toplu taşıma araçlarında mahsur kalan vatandaşlar kendi imkanlarıyla evlerine gittiler.

Anahtar Kelimeler
Zonguldak Alt Yapı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hakkı 7 ay önce

Onların derdi yıldönümü partisiydi.. Hava durumuna değilde oraya hazırlık yapıyorlardı..

banner228

Kantarcı “İklim” üzerine konuşacak

Haberi Oku