ZONGULDAK:
'Arkadaşlarım gibi gezmek ve dolaşmak istiyorum”
Doğuştan skolyoz hastası olan 17 yaşındaki İrem Baş:
“Arkadaşlarım gibi gezmek ve dolaşmak istiyorum”

Zonguldak’ta skolyoz hastası olan 17 yaşındaki İrem Baş, kendisini felç olmaktan kurtaracak 30 bin liralık ameliyat için yardım bekliyor. İrem Baş; “Yürüyemediğim için okulda hiç yerimden kalkamıyorum. Sabahtan akşama kadar oturuyorum. Teneffüse çıkamıyorum, sadece oturuyorum. Dışarıda rahat rahat gezemiyorum. Annem sırtında gezdiriyor beni, utandığım için gezemiyorum. Bende arkadaşlarım gibi dışarıda gezmek, dolaşmak istiyorum” dedi.

Karaelmas Mahallesi Şirin Sokak’ta oturan malulen emekli Salih ve ev hanımı Aliye Baş’ın 2 çocuğundan biri olan kızı 17 yaşındaki İrem Baş, skolyoz hastalığı sebebiyle emekleyerek hayata tutunmaya çalışan İrem Baş, yardım elini bekliyor. Annesinin yardımıyla ayakta durabilen lise öğrencisi, hastalığına rağmen güçlükle eğitim gördüğü okulda takdir belgesi aldı. Günlük ihtiyaçlarını ailesinin yardımıyla gideren genç kız, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı. Annesi Aliye Baş’ın sırtında gezintiye çıkabilen İrem, yaşıtları gibi gezmek, yürümek istediğini söyleyerek, “Artık her şeyimi kendim yapmak istiyorum. Çarşıya gidemiyorum. Utanıyorum. İdrarımı yapmak istiyorum, her şeyimi annem karşılıyor. Okula giderken çok zor oluyor. Daha iyi bir doktor, daha iyi hastane istiyorum. Hep doktorlar daha iyi olacağımı söylediler. Ama hiçbir zaman iyi olmadım, hep daha kötü oldu” diye konuştu.

“TENEFFÜSTE BİLE SINIFTA OTURUYORUM”

Okulda çok sıkıntılar çektiğini ve arkadaşları gibi teneffüste dışarı çıkıp gezmek, yürümek istediğini ifade eden İrem Baş, “Derslerim çok iyi, hastanelerde çok yatıyorum ama yine de takdir alıyorum. Okula gitmeyi çok seviyorum. Ama okula gitmem çok zor oluyor. Çok sıkıntılar çekiyorum. Okulda ağrılarım çok oluyor. Okula bazen dolmuşla gidiyoruz. Geçen sene servisçi aldı ama bu sene alır mı bilmiyorum. Yürüyemediğim için okulda hiç yerimden kalkamıyorum. Sabahtan akşama kadar oturuyorum. Teneffüse çıkamıyorum, sadece oturuyorum. Dışarıda rahat rahat gezemiyorum. Annem sırtında gezdiriyor beni, utandığım için gezemiyorum. Bende arkadaşlarım gibi dışarıda gezmek, dolaşmak istiyorum” dedi.

“30 BİN LİRA BULUNMAZSA FELÇ OLACAK”

Kızının bugüne kadar 15 kez ameliyat olduğunu ve doktorların ameliyat olmazsa ileride İrem’in felç olacağını söylediğini belirten 45 yaşındaki anne Aliye Baş, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kızım doğuştan skolyoz hastası, bu zamana kadar 15 defa ameliyat oldu. Ameliyat olduktan sonra yürüyemiyor. 6 yıldan beri idrarını yapamıyor. Hangi doktora gittiysek ameliyatını üstlenmiyor. Omuriliğinde yapışıklık var. En son bir doktora gittik. Bize skolyoz ameliyatını yapabileceğini fakat 30 bin lira istedi. Ama idrarına bir şey yapamayacağını söyledi. Ameliyatın felç olmasını önleyeceğini söyledi. Doktor ameliyat olmazsa ileride kızımın felç olacağını söyledi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Yetkililerden çocuğuma yardım etmelerini istiyorum. Kızımın ameliyatını üstlenecek iyi bir doktor, iyi bir hastane istiyoruz. Kızım sekizinci sınıfa kadar yürüyebiliyordu. Omurilikten ameliyat olduktan sonra bu hale geldi. Doktorlar bize çok iyi olacağını söyledi ama ameliyat sonrası kızım yatağa geldiğinde ayakları kıpırdamadı ve idrarını yapamadı. Doktorlar ameliyatı yapamayacağını, çok riskli olduğunu söylüyor. Hangi hastaneye gittiysek bize olumsuz cevap verdiler. Kızımın ihtiyaçlarını hep sırtımda karşılıyorum. İdrarını, banyosunu ben karşılıyorum. Okula ben getirip ben götürüyorum. Servisler engelli olduğu için almak istemiyor. Taksi tutsak paramız yok.”

Aile, uzanacak yardım elini bekliyor. Barış DOĞAN

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
orhan ÇİLLER 3 yıl önce

i̇reme yardim etmek i̇sti̇yorum hesp numarasini veri̇rmi̇si̇ni̇z.

Misafir Avatar
Ayse 3 yıl önce

1000 kişi 30 tl verse çok kolay toplanabilir bir para. Yardım toplamak için resmi izin alınır ve yayarsak kısa sürede gerekli para toplanır diye düşünüyorum

banner236

İşte DSP’nin resmî Listesi

Haberi Oku