ZONGULDAK:
Aşırı Soğuk Ve Sis UMKE Ekiplerini Durdurmadı

AŞIRI SOĞUK VE SİS UMKE EKİPLERİNİ DURDURMADI

      Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Afet Birimine bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ekipleri tarafından Zonguldak Ankara Karayolu 10. Kilometresinde bulunan Göldağında aşırı sis, soğuk ve sağanak yağış altında düzenlenen eğitim kampında gerçekleştirdikleri tatbikatlarla her türlü zorlu şartlar altında hazır olduklarını ispat ettiler.

        Müürlük basın bürosundan verilen habere göre İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Göldağında düzenlenen üç gün süren kampa 30 kişilik Umke ekiplerinin yanı sıra Devrek Belediyesi İtfaiye ekipleri ve Arama Kurtarma Eğitim Merkezi (AKEM)  üyeleri katılarak Dağcılık eğitimi konusunda destek verdiler.

       Düzenlenen eğitim kampının birinci gününde Bülent Ecevit Üniversitesi Acil Tıp Ana Bilim Dalında görevli Yrd. Doç. Dr. Volkan Ülker ve Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisinde Görevli Uzman Dr. Ural Kaya gözetiminde senaryo gereği yüksekten düşen iki yaralıya 30 metre yüksekliğindeki sarp ve dik kayalardan ip yardımı ile inerek medikal müdahele gerçekleştirildi. Tatbikatın akabinde Uzm.Dr. Ural Kaya Başkanlığında vakalar değerlendirilerek vakalarda triyaj afetlerde ekip bütünlüğü ve görev paylaşımları konularında eğitim verildi.

 Aynı günün gecesinde aşırı sis ve soğukta yaralanıp kaybolan iki avcıya koordinatlarla GPS sayesinde ulaşan Umke ekipleri yön bulma ve medikal müdahele tatbikatını da başarıyla tamamladı.

        Düzenlenen eğitim kampı boyunca ekiplerle birlikte olan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Emre Karaahmetoğlu eğitimle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı. “  Müdürlüğümüz bünyesinde Acil ve olağan dışı durumlarda hizmet vermek amacı ile kurulmuş olan UMKE ekipleri her türlü durum ve koşullarda hazırlıklı olabilmesi için belirli aralıklarla eğitim kampı yapmaktadır. Üç gün boyunca aşırı sis, yağmur ve soğuğa rağmen eğitim senaryolarını gerçeği aratmayacak şekilde üstün gayret ve başarı ile gerçekleştirdik. Tatbikatımız boyunca emeği geçenlere, Devrek Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personellerine ve Arama Kurtarma Eğitim Merkezi  (AKEM) ekiplerine vermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum “ dedi.

       


Anahtar Kelimeler
Zonguldak HaberleriUMKE
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Alaplı'da korkutan gelişme!

Haberi Oku