ZONGULDAK:
”ATÖLYEYE İMKAN VERİLİRSE TÜRKİYE'NİN GÖZ BEBEĞİ YAPARIZ”
TTK’nın göz bebeği Merkez Atölyesi’ne 30 işçi alımı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Halkın Sesi, Merkez Atölyesi’nin geleceğini GMİS Merkez Şube yönetimine sordu:“ATÖLYEYE İMKAN VERİLİRSE
TÜRKİYE’NİN GÖZ BEBEĞİ YAPARIZ”Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Merkez Atölyesinde çalışmak üzere alınacak 30 işçinin alım kararı Resmî Gazete’de yayımlanarak, başvurular için start verildi. Kalite kontrolcü, dökümcü, montajcı, kaynak teknisyeni, mekanizasyon-pres işçisi, ağaç işleri teknisyeni ve temel imalat (talaşlı) olmak üzere toplam 30 kişi için yapılacak personel alımı için İş-Kur İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Talebe meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun, 35 yaşından gün almamış olan (25.10.2001-21.10.1985 tarihleri arasında doğan) engelli, eski hükümlü ve normal statüdeki kişiler başvurabilecektir. Başvurular 21.10.2019-25.10.2019 tarihleri arasında İŞKUR şifresi ile internet üzerinden, Alo 170 Çağrı Merkezi üzerinden veya şahsen kuruma gelerek yapılabilecektir" 

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Merkez Şube Başkanı Cengiz Saraç ve Merkez Şube Mali Sekreteri Serkant Bayrak, Halkın Sesi’ne yaptığı açıklamada halen 150 personelle hizmet veren Merkez Atölyesi’ne 30 kişinin alımının sevindirici ancak yetersiz olduğunu söyledi. Bir zamanlar 800-1000 personelle hizmet veren Merkez Atölyesi’ne gerekli yatırım ve istenilen istihdam sağlandığı takdirde kuruma milyonlarca lira değerinde katma değer yaratılacağına dikkat çeken Başkan Saraç ve Bayrak, “Yaklaşık 1,5 yıldır bakanlık nezdinde Merkez Atölyesi’ne işçi alımı için girişimlerde bulunduk. Şuanda Türkiye’de alev sızdırmaz ürün üreten tek kurum TTK Merkez Atölyesi. Düne kadar TTK bu ürünleri yurtdışından dövizle alıyordu. 2018 yılında Merkez Atölyesi olarak kuruma 17 milyon katma değer sağladık. Bundan sonraki süreçte yurtiçi ve yurtdışı pazar imkanı olursa Zonguldaklı gençler için inanılmaz bir iş imkanı da doğacaktır” dediler.

Atölye çalışanları olarak en büyük sorunlarının ücret dengesizliği olduğuna dikkat çeken Merkez Şube yöneticileri, “Kurumdaki ücret adaletsizliği çözülürse moral, motivasyon ve çalışma barışı ortamı da sağlanır. Bir çok usta arkadaşımız maaşların yetersiz oluşu nedeniyle farklı kurumlara geçti. En basiti, kurum bir çok işi personel yetersizliği nedeniyle dışarda yaptırıyor. Mesai ücretlerimiz kısıtlı olduğu için işler özel sektöre kayıyor. Mesai sorunu çözülürse, ihaleyle dışarı verilen işleri bizim arkadaşlarımız yapar, bu sayede TTK hem zamandan kar eder, hem de zamandan tasarruf eder” şeklinde konuştular.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

Bakanlıktan Valiliklere Genelge

Haberi Oku