ZONGULDAK:
Avcılık değil, katliam!

Zonguldak köylerinde her önüne gelenin tüfeğini alıp hayvan avlaması huzursuzluk yaratıyor, son olarak Filyos Çayında yüzen üç kuğuya ateş eden sözde avcılar birini ağır şekilde yaraladılar. Kuğu kurtarılamadı.

Zonguldak’ın Ereğli, Devrek ve Çaycuma’ya bağlı bazı köylerinde ellerinde avcılık belgesi bulunmayan ve gerekli izinleri almamış bazı kişilerin ellerine tüfek alarak avlanması eleştiri konusu olmuş bulunuyor.

Avlanması yasak olan hayvanları bile vuran bu kişiler için Jandarmanın gerekli takibatı yapması da vatandaşlar tarafından isteniyor.

Kar yağışı ile birlikte çaresiz kalan çulluk, karabakal, cozbakal gibi kuşların yanı sıra dere ve çay kenarlarına  inen kuğuları avlayan sorumsuz avcıların yaptıkları da katliam olarak nitelendiriliyor.

Bilindiği gibi dün bu şekilde bir kuğu Çaycuma’da avlanmış ve veterinerler tarafından vücuduna saplanmış çok sayıda saçma bulunması yüzünden kurtarılamamıştı.

İlçedeki Filyos Çayı'nda yüzen 3 kuğuya kimliği belirsiz avcılar tarafından ateş edildi. Kuğulardan 2'si kaçarken, birisi yaralandı. Su seviyesi yüksek olduğu için çaya giremeyen avcı uzaklaşırken, durumu gören çevredeki bir kişi Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne (DKMP) haber verdi. Gelen ekipler suya girip yaralı kuğuyu alarak Zonguldak'taki Veteriner Tıp Merkezi'ne götürdü. Veteriner Önder Alkan'ın yaptığı kontrolde kuğunun vücuduna 7 saçma isabet ettiği belirlendi. Saçmalar çıkarılıp gerekli tedavisi yapılan kuğu, 6 saat sonra telef oldu. Kuğunun ölmesi, hem klinik çalışanlarını, hem de DKMP ekiplerini üzdü.

Bazı sorumsuz avcıların avlanması yasak kara hayvanlarını da avladıkları, Milli Parklar Bölge müdürlüğü ekiplerinin bu avlanmalara karşı gereken takibatı yaptıkları ancak yetersiz kaldıkları, jandarmanın yardımına ihtiyaç duydukları da edindiğimiz bilgiler arasında. (Sermet AKSU)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

Türkülerle söyleşmeye davet

Haberi Oku