ZONGULDAK:
'Aynen korunmalı”

TMMOB Şehir Plancıları Odası Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Ayyıldız ile beraberinde Mimarlar Odası İl Temsilcisi Fırat Birkan, ortak bir basın açıklaması yaparak Fener’de TÜGVA'ya tahsis edilen alanın aynı şekilde korunmasını istediler.


Yaptıkları ortak açıklamada "Bahsi geçen taşınmazın tamamının devir konusu yapıldığı varsayımıyla, Zonguldak Belediyesi'nce restore edilerek ve yenilenerek halka kazandırılan, Liman Bölgesi ile Fener SİT Alanını birbirine bağlayan tünel ile bakı terasının da bulunduğu küçük meydanın da bu alana dahil olduğu ekli pafta örneğinde de görülüyor. Kentsel SİT alanının önemli unsurlarından olan bu fonksiyonların değiştirilmeden korunması ile ilgili her türlü yaptırımın da protokole eklenmesi gerektiğini ifade etmek isteriz. Öte yandan tescilli Fener binasının koruma alanında bulunan adı geçen parselin, koruma mevzuatı ve ilke kararları doğrultusunda değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Amacımız kent halkına mal olmuş bu kentsel açık alanın, nesiller boyu aynı ruhla korunmasını sağlamak." şeklinde konuşan Ayyıldız ve Birkan Fener Semtinin özel bir konumu olduğunu da sözlerine eklediler.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Alaattin hc 8 ay önce

O zaman orayi belediye alkoliklerin elinden kurtarsin.duzenlesin tesis yapsin ve halka açsin.gidin oraya görün çöplük gibi.

banner236

Tahsin Karaer Eşini Kaybetti

Haberi Oku