“BABAMIZ OLSA CEZASINI ÇEKSİN”

ZONGULDAK 23.01.2017, 21:02 23.01.2017, 21:04
3546
“BABAMIZ OLSA CEZASINI ÇEKSİN”

 Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, konfederasyona bağlı sendika başkanları ile birlikte gazetecileri ağırlayarak sendikalarına yönelik iddiaları yanıtladı

“BABAMIZ OLSA CEZASINI ÇEKSİN”

Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, konfederasyona bağlı sendikaların il temsilcileri ile birlikte gazetecileri ağırlayarak sendikalarına yönelik iddiaları yanıtladı. Öğretmen Evi’nde düzenlenen akşam yemeğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlama fırsatı bulan Aşkar, özellikle sendikanın düne kadar FETÖ’cüleri bünyesinde bulundurduğu iddialarına açıklık getirerek, “Evet, ne yazık ki her kurumda olduğu gibi bizimde aramızda vatan hainleri vardı. Aynı şekilde son ihanetçiler kamudan atılıncaya kadar mücadele edeceğimizi, babamız da olsa bu ihanetin içinde yer alan kim olursa olsun cezasını çekmesi için mücadele vereceğiz” dedi.

“BİR MİLYON ÜYEMİZ BULUNMAKTA”

Memur-Sen’in ülke genelinde 1 milyona yakın üyesi olduğunu ve il genelinde bu sayının 9 bin 500 civarında bulunduğunu söyleyen Aşkar, “Önemli olanın önem vermek olduğuna inanın bir sivil toplum örgütüyüz. Memur-Sen’in kuruluş iradesi, Türk milletinin duyarlılık ve hissiyatının ifadesinden başka bir şey değildir. Öncelikle şunun iyi bilinmesini isterim Memur-Sen’imiz il genelinde dokuz bin beş yüz; ülke genelinde bir milyon üyesiyle bu duyarlılık ve hissiyatın birer parçasıdır. Memur sendikacılığı, ülke gündemi, şehre bakış açımız, sendikacılık anlayışımızda eleştirilen durumlar veya bizim eleştirel tavrımız hepsi sorgulanabilir, sorgulanmalıdır da zaten. Ancak hissiyatımız bağlam alınarak, merkezi duruşumuzdan kopmadan bütün bunlar değerlendirilmeli ve “olsun da nasıl olursa olsun” anlayışından uzak bir tavırla camiamıza bakılmalıdır. Yanımda iş kolları başkanlarım da var. Genel olarak bizim sendikacılıkta yapmaya çalıştığımız şey aslında bir bütünü tamamlamaktır. Nur Pakdil üstadın “klas duruş” diye ifade ettiği bir tasavvur peşindeyiz. Elbette hatalarımız var. Olacaktır da. Ama hayallerimiz de var; diye ifade ettiği bir tasavvur peşindeyiz” şeklinde konuştu.

“TTK’NIN ZARARINI KONUŞANLAR KAÇAK ELEKTRİĞİ DE KONUŞSUN”

TTK’nın zararını konuşanların Güneydoğu’daki kaçak elektriği de konuşması gerektiğini vurgulayan Aşkar,  “Şahsım ve arkadaşlarımla doğruları söylemeye, kralın çıplak olduğunu ifade etmeye hep gayret ettik. Şehrin ve ülkenin sorunlarıyla hep dertlendik. TTK’nın zararını konuşanlar Güneydoğu’daki kaçak elektriği de konuşsun diyen de bizdik, bu ülkenin kendi dinamikleriyle şaha kalkabileceğini ısrarla ifade eden de. Birinci öncelik sivil bir anayasa, dedik kimi zaman. Kimi zaman Halep’i açıktan kurtaralım diye dünyaya çağrıda bulunduk” ifadelerine yer verdi

“ELEŞTİRİLERE KULAK TIKAMIYORUZ”

Konfederasyonlarına bağlı tüm sendikaların il temsilcilerinin yapılan tüm eleştirileri dikkate aldığını da söyleyen Aşkar, “Bugün Türkiye’de 4.547’si vakıf, 86.031’i dernek olmak üzere 90.ç578 sivil toplum kuruluşu faaliyet göstermektedir. Bu rakamlara sendikalar, meslek odaları ve kooperatiflerin de eklenmesiyle sayı 150.000’i bulmaktadır. Burada Memur-Sen olarak bizim durduğumuz yer neresidir, ne söylemeye çalışıyoruz, kiminle veya kimlerle yol arkadaşlığı yapmaktayız az da olsa ifade etmeye çalıştık. Peki hiç mi yanlış yapmadık, yaptıysak nerede yaptık, eleştirilere, yön göstermelere hiç mi ihtiyaç duymadık, söylenenlere kulak mı tıkadık bütün bu sorulara biraz da cevap olsun diye buradayız. Eleştirilere kulak tıkamıyoruz. Hem şahsım hem iş kollarındaki başkanlarım kendileriyle ilgili eleştirileri okumakta, değerlendirmekte ve işleyişlerini sorgulamaktadır. Gerek kamuoyundan gelen, gerek basından gelen ve gerekse diğer konfederasyon ya da sendikalardan gelen olumlu veya olumsuz eleştiriler bizim için önemli. İftiharla söyleyebilirim ki konjonktürü takip eden dinamik bir teşkilatız” dedi.

“MASUMLAR ZARAR GÖRMEMELİ”

Sendikanın düne kadar FETÖ’cüleri bünyesinde bulundurduğu iddialarına açıklık getiren Aşkar, bu soruşturma kapsamında masumların zarar görmesini istemediklerini fakat ihanette parmağı olan babaları dahi olsa ceza çekmesi gerektiğini belirterek, “Evet, ne yazık ki her kurumda olduğu gibi bizimde aramızda vatan hainleri vardı. Ancak eğitim başta olmak üzere kendi içlerinde bir memur yapılanmasına giren malum örgüt Türkiye’de ilk olarak teşkilatlarımızdan tasfiye olmuştur. 15 Temmuz darbe gecesinde, darbe sürecinin başladığı saatlerde üyelerini sokağa davet eden ve günlerce üyeleriyle birlikte meydanlarda demokrasi nöbeti tutan Memur-Sen yönetim kurullarımız ve teşkilatlarımız bu sınavı alınlarının akıyla geçmiştir. Memur-Sen Genel Başkanımız ve teşkilatlarımız günlerce demokrasi nöbetlerinde en ön safta olmuştur. Tüm sivil toplum örgütleri içerisinde, darbeye karşı koyarak abartısız ilk sırayı alıştır. Aynı şekilde son ihanetçiler kamudan atılıncaya kadar mücadele edeceğimizi, babamız da olsa bu ihanetin içinde yer alan kim olursa olsun cezasını çekmesi için mücadele vereceğimizi her platformda söyledik. Ama arada masumların zarar görmesine asla izin vermeyeceğimizi de ifade ettik. Bunun gereği neyse yaptık. Cebreden değil cezbeden devlet için bir sivil toplum örgütü olarak üzerimize düşeni kaçmadık, kaçınmadık” dedi.

Konuşmanın ardından Aşkar ve beraberindekiler gazetecilerle hatıra fotoğrafı paylaştı. (Umut ERSES)

Yorumlar (1)
RUMUZ 5 yıl önce
enteresan bi̇ durum
21
parçalı bulutlu