FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
'BAKAN ALBAYRAK ART NİYETLİ DEĞİLDİR”
 GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın TTK ile ilgili özelleştirmeyi çağrıştıran açıklamalarını savunarak 2 yıldır TTK’da zaten yapılanma olduğunu söyledi


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz gün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile ilgili yaptığı özelleştirmeyi çağrıştıran açıklamalarını değerlendirerek Bakan Albayrak’ın art niyetli olmadığını düşündüklerini belirtti.

Son 2 yıldır TTK’da mekanik yapılanmaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü ve Bakan Albayrak’ın yeni yapılanmayı kast ettiğini düşündüklerini dile getiren Demirci, “Bırakın TTK’yı, maden sektörlerinin özel sektör haricinde kar etmesi biraz zor. Bu zararın en asgari seviyeye indirilmesini ve Zonguldak’ın ileriye gitmesini kim istemez ki?” dedi.

Demirci yaptığı açıklamada, “Sayın Bakanımızın açıklamalarını bizde gördük. Bilindiği üzere 2 yıldır TTK’da yeni bir yapılanma var. İnsan gücüyle değil de daha çok mekanik sistemde üretim yapılması için bazı çalışmalar var. Ben bu çalışmaları kasdettiğine inanıyorum. Fakat bırakın TTK’yı, maden sektörlerinin özel sektör haricinde kar etmesi biraz zor. Bu zararın en asgari seviyeye indirilmesini ve Zonguldak’ın ileriye gitmesini kim istemez ki? Yaptığı açıklama inşallah TTK’nın gelişmesi, üretimin artması anlamında olur. GMİS ve Zonguldak olarak başka türlü atılımlar olursa en büyük tepkiyi koyarız. Bu konuda kimsenin de kuşkusu olmasın. İnşallah TTK’nın ileriye gitmesi için, işçi alımı için inşallah bir şeyler yapılır. İnsanlarımız son zamanlarda neye güveneceğini sapıtıyor. Bizler de bilindiği üzere Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile yaptığımız görüşmelerde kendisinin Zonguldak’a geleceğini bahsetti. Sonra görev devir teslimi oldu. Şimdi Binali Yıldırım Bey’e bu sıkıntıları tekrardan anlatacağız. Sayın Bakanımız TTK’nın ihtiyaçlarının bilgisinde ve yılbaşında ocağa girdiğimizde kendisine anlatmıştık. Kendisi de yerli üretime destek verileceğini, yeraltındaki kömürün yeryüzüne çıkartılması için çalışılacağını söyledi. Biz şuan Sayın Bakan’ın yaptığı açıklamaları art niyet olarak görmüyoruz. Bu konuda sessiz kalacağımızı da kimse düşünmesin” şeklinde konuştu.

GENEL MÜDÜR KURUMU BİLMELİ

TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın emekli olmasından sonra yeni gelecek olan Genel Müdürün kurumu ve Zonguldak’ı iyi bilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Demirci, “Satın Genel Müdürümüz Burhan İnan Bey kurumu ve işini seven, işine aşık insanlardan biriydi. Sayın Genel Müdürümüzün Kurumu’ndan ayrıldığının bilgisini Almanya’dayken aldık. Gerçekten çok üzüldüm. Sayın Bakanımızın bahsettiği mekanize sisteme geçmekte ve yenilenmeye geçmekteki büyük uğraşlar veren bir kişiydi. Burhan Bey’in gitmesine çok üzüldük. Kendisi emekliliğini istemiş ve inşallah hayırlısı olur. Ben kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum. Zonguldak’ımızı, TTK’mızı, çalışmasını ve konseptini bilen kişilerin Genel Müdür olmasından yanayız” ifadelerine yer verdi.

BATAK FİRMA GELMEMELİ

Yeni hazırlanan yasa tasarısı ile birlikte kömür sahası ruhsatı alan işletmelere en ucuz teklifi vermeleri kaydıyla EUAŞ tarafından ruhsatlandırılacak santral kurma izni getirilmesini de değerlendiren Demirci, “Zonguldak’ımız elektrik ve enerji üssü olsun, olmasın demiyoruz. Zonguldak’ımıza fabrikalar da kurulsun ama İş Güvenliği, İş Sağlığı, Zonguldak’ımıza zarar gelmeyecek şekilde Avrupa standartlarına göre yapılırsa sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Fakat kalıcı santraller yapılsın ve firmalarda iyi firmalar olsun. İyi ve güvenilir firmalar olsun ve batak firmalar olmasın. Zonguldak’ımızda işsizimiz de çok kömürümüzde çok. Bu fabrika ve santrallerle bu sıkıntıların aşılabileceğini düşünüyorum” dedi. (Umut ERSES)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mahmut taştan 3 yıl önce

ttk gn.md. b.inan emekli olyor.13 haziran pzt gunu iftar yemegi ile birlkte veda progrmi yapilck.dileyen katilbilir.katilm bedeli 60tldir.m kiraz5425767096...boyle bir msj geliyor calisanlara la ben bu paraya 3 kisiyi doyururum.

banner236

Muhtemel Başvuru Tarihi: 12 Şubat

Haberi Oku