FLAŞ HABER
ZONGULDAK:
BAKAN MÜJDEYİ VERDİ...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir takım açılışlarda bulunmak üzere Zonguldak’a geldi. Zonguldak’taki ilk durağı Zonguldak Valiliği olan Bakan Eroğlu’nu Zonguldak Valisi Ali Kaban, AKP Zonguldak Milletvekilleri, Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu, Özcan Ulupınar ve Zonguldak İl Emniyet Müdürü Osman Ak, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Jandarma İl Alay Komutanı Haluk Selvi, Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya yanı sıra protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

Bakan Eroğlu, Valilik ziyaretinin ardından Zonguldak’a yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında basın toplantısı düzenledi. Zonguldak’ın Batı Karadeniz’in en güzel illerinden biri olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, “Zonguldak çok önemli. Batı Karadeniz’in en güzel illerinden birisidir. Dolayısıyla buraya ne kadar hizmet yapılsa azdır. Biz hükumet olarak buraya gereken her türlü desteği veriyoruz. Bu gün de elimiz boş gelmedik. Heybemiz dolu geldik. Bir kere inşallah bu gün saat 19.00 sıralarında vatandaşlarımızla birlikte 18 tesisin temelini atıp açılışını yapacağız. Bunun içerisinde Ereğli’nin içme suyu projesi vardı. Temel atma töreni bu gün yapılacak. Çok sayıda dere ıslahları var. Bir de müjdeyle geldik. 39 müjde ile geldim. 298 milyon lira. Daha önce de hatırlarsanız, en çok gelen bakan benim. Valilik döneminde 3 yılda beş defa buraya geldik. En çok gelen ve yatırımları takip eden birisi olarak çok sayıda daha önce de müjde verdik. 35 müjdeydi, 123 milyon liraydı. Bu kez 39 müjdeyle 298 milyon lira geldik. 1.5-2 yıl zarfında 74 müjde vermişiz, 421 milyon lira bir müjde vermişiz” diye konuştu.

Zonguldak’a yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, “39 müjdenin 26’sı DSİ Genel Müdürlüğü’ne aittir. Burada en çok yatırım yapan, karayollarından sonra biziz. Ama bu sene onların işleri biteceği için önümüzdeki yıllarda birinci biz olacağız. Çok sayıda baraj, dere ıslahı gibi çalışmalar var. 8 orman genel müdürlüğümüzün müjdesi var. Bir master planı hazırladık. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Onların da 4 müjdesi var. Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş’in de yaklaşık 7 müjdesi var. Dolayısıyla toplam 39 müjde tam rakam verirsek 298 milyon9 345 bin lira. Alaplı Barajı’nın bu gün temelini atacağız. Ereğli ishale hattının bu gün temelini atacağız. Çaycuma ilçesi Perşembe deresi ıslahı, Devrek çomaklar deresi ıslahı ikmali. Filyos Çayı ıslahı 4. Kısım olmak üzere bir çok yatırımın temel atma törenini bugün gerçekleştireceğiz” dedi.

“KESTANE BALINDA MARKA OLUŞTURALIM”

Zonguldak’ta üretilen balların önemine değinen Bakan Eroğlu, “Kestane balında bir marka oluşturalım. Bunu denetleyelim. Sertifikalı bir şekilde, paketlemesini de dahil orijinal yapalım. Zonguldak’ın şifalı balları için her türlü desteği yapacağız” dedi.

"TÜRKİYE'NİN EN YAŞLI AĞACI ZONGULDAK'TA"

Bakan Eroğlu, Türkiye’nin en yaşlı porsuk ağacının da Zonguldak’ta olduğuna dikkat çekerek, “4 bin 112 yaşındaki ağacımızı tanıtsak turizm anlamında iyi gelir getirebilir. İnşallah bu ağacımızı bütün dünyaya tanıtacağız. Orman teşkilatımız da bir çalışma yapsın. AK Parti hükumetleri söz verince sözünü yerine getiriyor. Zonguldak daha önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başbakan olduğu dönemde bana Türkiye’nin su meselesini halletmem gerektiğini söyledi. 76 şehirde su sıkıntısı vardı. Zonguldak’ta yıldırım hızıyla bir tünelle buraya suyu getirdik. Diğer bütün illere de su götürdük. Baktığımız zaman hakikaten Zonguldak’ta ciddi yatırım yoktu. Buraya gelmek de çok zordu. Allah’a şükür bir takım eksiklikler de yapılıyor. Çoğu bitti azı kaldı, dört saatlik yol iki saate indi. Başbakanımıza ileterek kalan kısmını da ileteceğim" dedi.

Bakan Eroğlu, Zonguldak'a önceki ziyaretinde verdiği 35 müjdeden 22'sinin tamamlandığına dikkat çekti. Bakan Eroğlu, "BAKGEP adıyla muazzam bir gelişim projesi hazırladık. 2019 sonuna kadar 18 milyar lira harcanacak. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Biz zamanla yarışıyoruz. En son Devrek'te heyelan olmuştu. Bununla ilgili çalışma yaptık ve devam ediyoruz. Biz DSİ olarak bunu üzerimize aldık. Bizzat ben de projeyi takip ettim. DSİ'yi tebrik ediyorum. Yıldırım hızıyla tensip bentlerini yaptılar. Fore kazıklar çakıldı. Allah başka sıkıntı keder vermesin" şeklinde konuştu.

Toplantının bitiminde Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Üzülmez Deresi’nin ıslahı için hazırladıkları projeyi Bakan Eroğlu’na sundu. (Barış DOĞAN- Aykut KARA)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

Vali “Açın” dedi...

Haberi Oku