ZONGULDAK:
BAŞKANLIK SİSTEMİ GELİYOR MU?

 BAŞKANLIK SİSTEMİ GELİYOR MU?

AKP Hükümeti’nin Başkanlık sistemine geçilmesi yönündeki söylemlerinin ardından ve bu Başkanlık sisteminin referanduma sunulmasının planlanması hakkında Zonguldak AKP Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman Başkanlık Sistemi hakkında fikirlerini söyledi.

Başkanlık sistemiyle ilgili geçmişte parti olarak bizim bir çalışmamız vardı. Yani hem yeni anayasa hem de başkanlık sistemliyle alakalı çalışmalar genel merkez boyutunda ve hukukçular tarafından bir taslak haline gelmişti. Hatırlarsak yeni anayasa ile ilgili meclis boyutunda hukukçu milletvekillerimiz ve profesörlerimiz bu konunu üzerinde çalışıyorlar. Yeni anayasa ve başkanlık sistemine Türkiye’de acilen ihtiyaç var. Bunun nedenleri de hızlı büyüyen bir Türkiye’de, kalkınan, gelişen, hem teknoloji anlamında hem yatırım anlamında artık mevcut sistem milletimizin taleplerine karşılık vermiyor. Bununla ilgili yürütülen bu çalışma inşallah önümüzdeki günlerde meclise gelecek. Bizde bekliyoruz. Muhtemelen bu ay içinde. Sayın Başbakanımız bununla ilgili bir açıklama yaptı hem yeni anayasa hem de başkanlık sistemiyle ilgili. Biz başkanlık boyutundan bakarsak hem referandum hem seçime hazırlıklı bir partiyiz. Bunu her zaman ifade ediyoruz. AKP anlayışında şöyle bir tabir vardır; ‘Bir seçim biter bir seçim başlar’ Biz bu anlayışla çalışan bir teşkilatız ve tüm kadrolarımız gerek sandık başında duran baş müşahit, müşahit arkadaşlarımız, gerek mahalle başkanlarımız, belde başkanlarımız, belediye başkanlarımız tüm teşkilat olarak biz yarın seçim olacak diye bir karar alınsa ya da referandumla ilgili bir kara alınırsa biz buna her zaman hazır olan bir partiyiz AKP olarak. AKP her zaman ifade ediyoruz kurumsal bir parti. Bu kurumsallık içinde herkesin sorumlulukları ve yetkisi bellidir. Bu çerçevede tüm teşkilat mensuplarımız çalışır. Başarının anahtarı aslında buradan kaynaklanmaktadır. Önümüzde ki günlerde bizlerde teşkilat olarak mahallelerimizde yapacağımız toplantılarda, beldelerimizde yapacağımız programlarda bunları hem vatandaşlarımızla paylaşacağız hem de vatandaşlarımızın talep ve önerilerini, teşkilat olarak alıp bu talep ve önerileri gerek milletvekillerimize, gerekse genel merkezimize ileterek bu köprüyü oluşturmuş olacağız. Yani AKP başkanlık sistemi veya yeni anayasa ile ilgili bir referandum söz konusu olsa teşkilat olarak tüm kadrolarımızla hazır olan bir partiyiz.

CUMHURİYET GAZETESİ KAPATILIYOR MU?

Geçtiğimiz günlerde FETÖ soruşturması kapsamında 12 çalışanın gözaltına alınmasının ardından bu operasyonlara CHP tarafından büyük bir tepki gösterildi.

Siz AKP Merkez İlçe Başkanı olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bununla ilgili şunu söyleyebiliriz. Bu hukuk çerçevesinde yapılan bir operasyondur. Bununla ilgili adliyeye intikal etmiş olaylarla ilgili süreç işliyor. Bununla hukukçuların merciinde gerçekleştirilen bu olay tarafların tabii iddiaları, gerekçeleri varsa bunlarla ilgili itiraz ederler. Bu gerekçeler ve iddialara ortaya çıktığı zaman sorun ve sıkıtının çözüleceğini düşünüyorum.   AÇELYA BEYAZAY

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Tophane Operasyonunda 4 Tutuklama

Haberi Oku