ZONGULDAK:
Belki de ülkenin en sorunlu beldesi…
 

Belki de ülkenin en sorunlu beldesi…

ÇATALAĞZI

Çatalağzı Belediye Başkanı Adnan Akgün Halkın Sesi’ne neden bu göreve geldiğini açıkladı; “Bu biraz özveri işi…”

Bilindiği gibi Çatalağzı son yıllardır ülkenin en sorunlu beldelerinden biri. Göç, işsizlik, termik santraller, hava kirliliği derken yöre belediyesi de ister istemez bu durumlardan gelen sorunlarla uğraşmak durumunda kalıyor. Çatalağzı Belediyesi’nin termik santralleri, kanalizasyon sorunları için Belediye Başkanıyla bir söyleşi yaptık. Söyleşimiz şöyle;

Halkın Sesi: Belediye başkanı olmayı neden istediniz?

Adnan Akgün: Biz bu yörenin insanıyız burada doğduk büyüdük. Bizleri yöneten insanların gerçek anlamda halkın yararına çalışmadıklarını gördüm. O anlamda içimde, vicdani anlamda “bize de sorumluluk düşüyor” diye öyle bir karar aldık. Bu biraz özveri işi, özverili olmak gerekiyor.

Halkın Sesi: Önümüzdeki seçimlerde adaylığınızı koymayı düşünüyor musunuz?

Adnan Akgün: Belediye başkanı adaydır. Adaylığını koymak diye bir düşünce yok. Adayız tabii ki de. Sonuçta bir hizmet yarışı, devam edeceğiz yani sıkıntı yok adayız.

Halkın Sesi: Çatalağzı Beldesi’nde belediye başkanlığı yapmak sizin açınızdan zor değil mi?

Adnan Akgün: Kolay olan iş yok sonuçta. İnsanlarla uğraşıyorsun, çevreyle uğraşıyorsun, sorunlar problemler var. Buralara seçilip gelen insanların mazeret üretme hakkı yok çözüm üretecekler. Çözüm üretmeye çalışıyoruz, mazeret yok “yapamıyoruz edemiyoruz” gibi.

Halkın Sesi: 4 yıldır bu görevdesiniz. Bu belde için yaptığınız hizmetleri biraz anlatır mısınız?

Adnan Akgün: Genelde Çatalağzı Beldesi’nin bizim dışımızda gerçekleşen sanayi santrallerinin olması, limanın olması haliyle mevcut eski alt yapıyla kaldırılamayacak şekilde olduğu için çok problemi olan bir belde. Bu sanayi yatırımlarının gerçekleştirilmesi işletme safhalarında beldenin içersinden yerleşim içersinden çalışmalar olduğu için alt yapımızı her anlamda bozuyorlar. Bizim için büyük bir problem. Belediye kaynaklarıyla da o alt yapılarda oluşan problemleri gidermek olanaksız gibi bir şey. Bunun yanı sıra altmış beş yıllık belediyenin ilk defa alt yapı kanalizasyon çalışması yapıldı. Yani 2 yıl evvel başlandı yüzde 80 oranında bitti. Alt yapı çalışmalarını yaparken mevcut temiz su isale hattında yer yer oluşan bozuk kısımlar boruların değişimi yapıldı. Alt yapı olmadan diğer üst safhayı yapmanın bir mantığı yok. Maalesef altmış yıllık belediyenin alt yapısı şu ana kadar yapılmamış. Biraz riskli işti biz o işe yüklendik problemler yaşadık ama sonuçta yüzde 80’ne kadar bitirdik. Sırada dere ıslahı var. Onlarında projesi yapıldı ve 2018 yılında ihale edilecek. Bir önemli hususta Çatalağzı’nda konut yapacak yerlerimiz yoktu. O anlamda da çalışmalar yaptık. Zemin planlamalarını yaptıktan sonra da konut yapımı için deniz manzaralı olan alanlarımızı imara açtık. O çalışmaları da yaptık. Belediyecilik sadece yol veya beton alt yapı yapmak değil. Sosyal boyutu da var. Biz burada 4 senedir tabiri caizse bir akademi oluşturduk. Yaklaşık 400 ‘e yakın öğrencimiz var. Onlar değişik branşlarda eğitim görüyorlar. Folklör, tiyatro,resim, karikatür, saz gibi değişik branşlarda gençlerimize ulaştık. Toplam 4 senedir ulaştığımız genç sayısı binin üzerinde. Yedi bin nüfuslu belde de bin kişilik bir genç topluluğuna eğitim ve hizmet vermek güzel bir şey. Bunu devam ettiriyoruz hala.

Halkın Sesi: Termik santraller git gide büyüyor. Vatandaşların çoğu bu durumdan şikayetçi, daha da kurmayı düşünüyorlar. Bunun hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Adnan Akgün: Termik santraller Çatalağzı’nın gerçeği. Bir şekilde burada bulunan termik santrallerle insanlarımız yaşayacak. Çalışan santralleri bu saatten sonra kapatalım söküp atalım diye bir şeyimiz yok. O biraz uçuk kalır. Sadece şunu biz iddia ediyoruz. Mevcut santraller kendi problemleri varsa filtrelerini revize etsinler çalışsınlar ama birkaç tane de kurmayı düşünüyorlar sahilimize olsun bu santrallerin biz yapılmasına karşıyız, karşı da duracağız. Halkımız da istemiyor. Ama halk net olarak tavrını belki gösteremiyor ekonomik sebeplerden dolayı. Bir şekilde termik santrallerle ekonomik bağlantısı olduğu için direkt olarak tepkisini yansıtamıyor. Şu da bir gerçek termik santrallerin bizim burada soluduğumuz havayı olsun tüm yaşadığımız çevreye canlılara zarar verdiği kaçınılmaz bir gerçek. Çevre Bakanlığının kendi ölçüm cihazlarıyla dört aydır Çatalağzı’nda hava ölçümleri yapıyor. Bu ölçümlerden de bilimsel olarak soluduğumuz havanın problemli, sıkıntılı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Biz burada bunların üzerine artı santraller istemiyoruz. Bu konuda biz de elimizden gelen mücadeleyi yapacağız. (Şebnem Saka)

 

                                                             

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Ali dökel’in Anne Acısı

Haberi Oku