ZONGULDAK:
BEÜ ÇEVRECİ ÜNİVERSİTELER PLATFORMU TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ OLDU

 Endonezya Üniversitesi (UI) Çevreci Üniversiteler Platformu yönetimiyle bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda Bülent Ecevit Üniversitesi GreenMetric Çevreci Üniversiteler Sıralaması’nın Türkiye Koordinatörü oldu.

2014 ve 2015 yıllarına GreenMetric sıralamasında Türkiye birincisi olan BEÜ’ün çevreye duyarlı ve 2/24 aktif kampüsleri tüm Türkiye üniversiteleri için iyi örnek teşkil ediyor. BEÜ 21 Nisan 2016’da Endonezya’nın başkenti Jakarta’da gerçekleştirilen UI GreenMetric uluslararası çalıştayına katılmış ve 2017 yılında düzenlenecek uluslararası çalıştayın BEÜ’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Endonezya Üniversitesi ve GreenMetric yönetimi yaptığı değerlendirme sonucunda BEÜ kampüslerinin çevreye saygı ve sürdürülebilirlik konusunda Türkiye üniversitelerine örnek teşkil etmesi nedeniyle Bülent Ecevit Üniversitesi’nin GreenMetric Türkiye Koordinatörü olmasına karar verdi.

Ülke koordinatörü olarak Eylül ayında düzenlenecek bölgesel GreenMetric toplantısına ev sahipliği yapacak. BEÜ, bu toplantı ile Türkiye’deki tüm üniversitelerde çevre bilincinin gelişmesi ve yeşil kampüsler oluşturulması konularında deneyimlerini paylaşmak üzere akademisyenleri bir araya getirecek. Ayrıca toplantıda GreenMetric yönetiminde yer alan Endonezyalı uzmanlar Türk meslektaşlarıyla bir araya gelerek bilgi paylaşımı yapma fırsatı bulacak.

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, BEÜ’nün GreenMetric Türkiye Koordinatörü seçilmesi ve Eylül ayında düzenlenecek ulusal toplantı ile ilgili şunları söyledi:

“BEÜ’nün 2014 ve 2015 yıllarında arka arkaya Türkiye’nin en çevreci üniversitesi seçilmesi BEÜ ailesinin çevre bilinci ve sürdürülebilirlik konularındaki ortak çabalarının eseridir. Prestijli bir uluslararası çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan UI GreenMetric’in Türkiye Koordinatörü seçilmemiz gurur vericidir. Hatırlanacağı üzere Türkiye birinciliğini elde ettiğimiz 2014 yılından beri Üniversitemizin çevre bilinci ve sürdürülebilirlik alanında Türkiye ve dünya üniversitelerine örnek olmayı amaçladığını belirtmiştim. Bu amacımıza ulaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. BEÜ’nün ülke koordinatörü olması ve bölgesel toplantıya ev sahipliği yapması, tüm katılımcı üniversitelere çevreci uygulamalarımızı yerinde görme ve bu alanda Üniversitemiz ile işbirliği yapma fırsatı tanıyacaktır. Ev sahipliği yapacağımız toplantının BEÜ ailesine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, tüm üniversitelerin temsilcilerini Eylül ayında düzenlenecek toplantıya davet ediyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner236

Ali dökel’in Anne Acısı

Haberi Oku