ZONGULDAK:
BÖLGE EKONOMİSİNE YILLIK 40 MİLYON LİRALIK ZARARI VAR!

Demirtaş, TTK Alacaağzı ocağının neden işletilmediği ile ilgili soru önergesi verdi

 

            CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TTK’nın özelleştirilmesi iddialarıyla ilgili olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın üstüne gitmeye devam ediyor. Demirtaş’ın basın danışmanlığından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz günlerde AKP’nin TTK’yı özelleştirme iddialarını, Bakan Albayrak’a verdiği soru önergesiyle soran Demirtaş, bu kez de TTK Alacaağzı ocağının neden işletilmediği ile ilgili soru önergesi verdi.

            Daha önce ocakta faaliyet gösteren Hema A.Ş.’nin faaliyetine son vermesiyle 850 işçimizin işsiz kalarak göç etmek zorunda bırakıldığını belirten Demirtaş, daha önce Hema A.Ş.’nin hem üretimi durdurduğunu, hem de ocağı TTK’ya teslim etmeyerek burada ciddi zararlara neden olduğunu ifade etti.

ÜRETİM POTANSİYELİ VAR, ÇALIŞACAK İNSAN VAR, AMA AKP’NİN ÇÖZÜM ÜRETME NİYETİ YOK!

            Kandilli Alacaağzı Ocağı’nda üretim yapılmamasının, bölge ekonomisine yıllık 40 milyon liralık zarara neden olduğunu belirten CHP’li Demirtaş, “Alacaağzı ocağında ne özel sektör ne de TTK üretim yapmıyor. Bu ocakta,1000’in üzerinde işsize istihdam yaratma olanağı var. Zonguldak’ta en büyük sorun işsizlik. Ama AKP, buradaki ocağı faaliyete geçirerek 1000’den fazla işsize iş yaratma imkanı varken, 1,5 yıldır bu imkanı değerlendirmiyor. Yerin altında kömür var. Yerin üzerinde madenci var. Kömür çıkarmak için kurulan ocak var. Ama 1,5 yıldır üretim yapılmıyor. Buradan da anlaşılıyor ki; AKP, Zonguldak’ı gözden çıkarmış” değerlendirmesinde bulundu.

            Daha önce Hema Kömür İşletmesi’nin işlettiği ve TTK’ya ait olan Alacaağzı ocağında 1,5 yıldır neden üretim yapılmadığını soran Demirtaş, Bakan’a  15.03.2016 tarihinde ayrıca şu soruları yöneltti:

-          :TTK’ya ait Alacaağzı ocağı, özel şirket Hema A.Ş’den teslim alınmış mıdır?

-          Alacaağızı ocağının üretime tekrar başlaması için bir çalışma yapılmakta mıdır?

-          TTK’ya ait olan Alacaağzı ocağını TTK mı işletecektir? TTK işletmeyecekse, özel sektöre rödevans veya hizmet alımı yoluyla işletmesi için ihalesi mi yapılacaktır?

-          TTK’ya ait Alacaağzı ocağı, özel sektöre ihale ile işletmesi verilecekse, ihalesi ne zaman yapılacaktır?

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner228

İki ayda yaptığı modeli Başkan Kantarcı’ya...

Haberi Oku