ZONGULDAK:
Bu neyin telaşı?

Orman Bölge Müdürlüğü Adaköy’de köylünün ve çevre örgütlerinin tepkilerini hiçe sayarak, jandarmanın eşliğinde ağaç kesimini başladı. Müdürlük Bartın Orman Fakültesine inceleme yapma izni vermedi

 

Orman Bölge Müdürlüğünün, Çaycuma Adaköy’de, pazartesi günü başladığı ağaç kesimi tüm hızıyla sürüyor. Köylülere anıt niteliğinde olabilecek yaşlı ağaçların kesilmeyeceği sözü verilmesine karşın, hiçbir ağaç bırakılmadankesim yapılması ve aralarında son derece kalın ağaçların olması köylüleri endişeye sürüklüyor. 200 yaşında olduğunu iddia ettikleri ağaçlardan, kendilerine yapılan tebligatlarda,“İdare müddetiyle optimum gelişme çağını tamamlamış yaşlı ağaçlar” diye söz edilmesi,  ağaçların yaşı, çapı, boyu ne olursa olsun kesileceğiyorumlarının yapılmasına neden oluyor. Orman Bölge Müdürlüğünün köylülerin talebi üzerine, inceleme yapmak isteyen, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesine izin vermemesi, kamuoyundan saklanan bazı işler olduğu şüphesini güçlendiriyor.

 

İŞLETME ŞEFİ Mİ, RAMBO MU?

Köylüler, AKP Çaycuma İlçe Başkanı Ahmet Çolakoğlu’nun kendilerine ilk ağaçtan itibaren 50 metrelik mesafede ağaç kesilmeyeceğine dair söz vermesine karşın, Çaycuma Orman İşetme Şefi İlhan Çaylıoğlu’nun “O benim bileceğim iş, ister 50 metre, ister 20 metre bırakırım, canım isterse hiç bırakmam” şeklinde sözler sarf ettiğini iddia ediyor. Kendilerinin “O zaman biz de kesime izin vermeyiz” şeklindeki sözlerine, “Siz benle baş edemezsiniz. Yığarım buraya jandarmayı, dipçik zoruyla kesim yaparım. Hepinizi de içeriye aldırırım” dediğini de iddia eden köylüler, Çaylıoğlu’nun daha önce de, kendilerini, “Kesimi durdurursanız hakkınızda çok büyük maddi tazminat davası açarım” şeklinde tehdit ettiğini de dile getiriyor.

 

HANGİ GEREKÇEYLE OLURSA OLSUN KESİLMESİ YASAK

İlgili mevzuatta,anıt ağaçlar, Yaş, çap ve boy itibariyle kendi türünün alışılmış ölçüleri üzerinde boyutlara sahip olan, yöre folklorunda, kültür ve tarihinde özel yeri bulunan, geçmiş ile günümüz, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta, doğal ömre sahip olan ağaçlar” olarak tanımlanıyor. Anıt ağaçların, sahip olduğu özelliklerden ötürü,doğal miras olarak gelecek nesillere bırakılmak üzereher türlü önlem alınarak, mutlak surette korunması gerekiyor. Amacı ne olursa olsun, her türlü çevre düzenlemesinde muhafazası mutlak zorunlunesne olarak görülen ağaçların, hangi gerekçeyle olursa olsunkesilmesi ya da bir başka yere taşınması kati suretle yasaklanıyor.

(Meryem Demir)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner234

banner236

banner228

CHP Başkanını Seçiyor

Haberi Oku